Czym jest Art Deco?

salon w stylu art-deco

Trochę sztuki we wnętrzach

Art Deco — nazwa dosłownie oznacza sztukę dekoracji wnętrz, a nurt ten był odpowiedzią na miękkie i nieuporządkowane secesyjne projektowanie. Art Deco odbił swoje piętno nie tylko na sztuce, ale i również na wnętrzach i widzimy to do dzisiaj.

Cechy stylu Art Deco

Patrząc na sztukę secesyjną, poprzedzającą Art Deco, nurt ten naprawdę sprzeciwiał się nadmiernemu bogactwu oraz zbędnym zdobieniom. Jednak mimo wszystko, sztuka tego nurtu była nadal daleka od minimalizmu. Nowe podejście miało na celu tworzyć rzeczy trwałe, ekskluzywne, ale również funkcjonalne. Zaczęto więc używać geometrycznych kształtów: prostej i obłej linii, powtarzalnych wzorów oraz nieoczekiwanych połączeń. Wszystkie meble były dopracowane do perfekcji.

biała kuchnia art deco, wyspa w kuchni

Barwy Art Deco

Art Deco to bogate barwy, jednak w obecnych trendach aranżacji wnętrz ich brakuje. Na ścianach pojawiało się wtedy dużo ciemnych barw; brązów i czerni, a to wszystko za sprawą ich wykończenia. Geometryczne kształty mogą pojawiać się praktycznie wszędzie — nie tylko na meblach, ale i na traninach, tapetach i dodatkach. Najlepiej w formie powtarzalnego wzoru, który utrzymany jest w ściśle określonej kolorystyce. Kolory, poza czernią i bielą, powinny pojawiać się raczej w stonowanych odcieniach – ciemnym granacie, ciemnym brązie czy butelkowej zieleni. Jako dodatku i formy kontrastu można użyć złota czy srebra. Bardziej jaskrawe kolory, takie jak żółcie czy czerwienie, spotykamy w postaci gładkich malowanych płaszczyzn czy wzorzystych tapet. Na te ostatnie warto zwrócić uwagę, urządzając mieszkanie w stylu Art Deco. Tapety swoją strukturą, oraz wykończeniem będą sprawiały wrażenie, jakbyśmy wykończyli swoje ściany jedwabną tkaniną. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku papierowe tapety nie podołają temu zadaniu. Jednakże, mimo dużej ilości ciemnych barw, pomieszczenia nadal nie wydają się zbyt ciemne.

mała sofa, beżowe ściany, sztukateria

Meble i dodatki

Art Deco to porządek i elegancja budowlana. Ważne jest tutaj klasyczne zachowanie osi symetrii. Meble w tym stylu to prawdziwe dzieło sztuki wśród aranżacji wnętrz. Nie ma tu miejsca na sieciówki. To mieszanka ręcznie robionych mebli w zestawieniu ze współczesnymi dla tej epoki materiałami takimi jak szkło czy stal. Nie powinny nikogo zadziwić ciężkie, drewniane meble, w zestawieniu z krzesłami na jednej nodze czy szklane stoliki.

Fronty mebli lśnią od lakieru. Wielu współczesnych producentów produkuje meble nawiązujące do Art Deco, warto jednak zainspirować się tymi oryginalnymi. W idealnym wnętrzu nie może zabraknąć eleganckich, kunsztownych elementów zdobieniowych, takich jak lustra w eleganckich  ramach czy piękne, żeliwno-kryształowe lampy. Warto pokusić się o reprodukcje obrazów Art Deco, na przykład Tamary Łempickiej. Reprodukcje jej obrazów dopełnią aranżacyjną całość.

niebieskie ściany, żółty fotel

Salon w stylu Art Deco

W wnętrzu Art Deco należy zadbać o każdy szczegół, zaczynając od sufitu, na podłodze kończąc. Wyposażenie musi być najwyższej jakości. Na podłodze nie może zabraknąć dywanu. Ściany może zdobić tapeta oraz reprodukcja obrazu z epoki lub okładki magazynu z tamtych lat, a kryształowa lampa dopełni całości Art Deco. Nie zwlekaj i już dzisiaj zabierz się w podróż do lat 20. niczym z “Wielkiego Gatsby’ego”, urządzając swoje wnętrza w stylu Art Deco.

Pasja, wiedza i doświadczenie

NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, których połączyła pasja do projektowania wnętrz. Skontaktuj się z nami i ciesz się pięknymi wnętrzami w wybranym przez siebie stylu!