CEGŁA WE WNĘTRZACH

ściana z czerwonej cegły w salonie

Cegła w mieszkaniu

Nie ma bardziej pożądanego i uniwersalnego materiału budowlanego, ale też stosowanego w celu wykończenia wnętrz niż cegła. Sprawa, że pomieszczenia stają się przytulniejsze, nabierają głębi i są w dobrym stylu. Przyjrzyjmy się wszystkim zaletom i wadom tego rozwiązania oraz sprawdźmy, jakie podobne wizualnie i łatwo dostępne produkty oferuje nam rynek. Jakie rodzaje cegły są dostępne na rynku i jak je dopasować do poszczególnych pomieszczeń? 

  • cegłę gipsową,  
  • cegłę licową, 
  • płytki klinkierowe,  
  • cegłę betonową.  

Cegła gipsowa najlepiej sprawdzi się w salonie lub korytarzu. Niestety ze względu na wysoką zdolność absorbcji wilgoci niezalecane jest stosowanie jej w kuchni lub łazience. Jest też dosyć trudna do wyczyszczenia na przykład z tłuszczu. Dlatego w tych pomieszczeniach rozwiązaniem idealnym jest zastosowanie płytek imitujących cegłę. Najodporniejszą na zarysowania, pęknięcia oraz wilgoć jest cegła betonowa. Możemy ją wykorzystać właściwie wszędzie. 

płytki klinkierowe ułożone w kuchni

Czy czerwona cegła nie wyjdzie z mody? 

Nie trzeba mieć takich obaw. Jest to ponadczasowy materiał i kolor. Ponadto, nawet jeśli czerwony kolor nam się znudzi, bez problemu możemy go zmienić. Wystarczy dobra farba i pędzel. A może od razu postawić na inny kolor niż czerwony? W sklepach znajdziemy cegły gipsowe w wielu odcieniach bieli, beżu, szarości, a nawet czerni. To samo dotyczy płytek – ostatnio często wykorzystywane są te celowo postarzane.  

Gdzie i jaką cegłę umieścić? 

W wąskim i ciemnym korytarzu świetnie sprawdzi się cegła w odcieniach bieli. Optycznie powiększy i rozświetli pomieszczenie. Na ścianę za telewizorem polecamy klasyczną, czerwoną cegłę. Idealnie będzie współgrała z drewnianymi, białymi bądź czarnymi meblami. Natomiast jeżeli chcemy poeksperymentować z kolorami wyposażenia naszego mieszkania, na ścianach warto wykorzystać bardziej stonowaną szarą lub czarną cegłę. W połączeniu z ciekawym oświetleniem i lustrami sprawi, że wnętrze nabierze interesującej głębi.  

industrialne dodatki w sypialni

W mniejszych pomieszczeniach takich jak łazienka możemy wykorzystać cegłę jako element dominujący – ułożyć ją na wszystkich ścianach, a później dobrać do niej delikatne meble i dodatki.  

W kuchni możemy ozdobić nią wyspę bądź przestrzeń pomiędzy szafkami a blatem. Należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu bez wilgocią i zabrudzeniami.  

zalety I wady takiego rozwiązania

Do głównych zalet należy elegancja, uniwersalność i wytrzymałość tego materiału. Warto wspomnieć też o tym, że jest świetnym rozwiązaniem w mieszkaniach z problemami z akustyką. Świetnie wygłusza pomieszczenia. Glina, z której jest wykonana, bardzo dobrze zatrzymuje ciepło oraz filtruje powietrze znajdujące się w pomieszczeniu.  

Niestety, nie wszędzie możemy prawdziwą cegłę wykorzystać. Ze względu na wagę, nie ułożymy jej na cienkiej ściance działowej. Na szczęście mamy dużo dostępnych zamienników imitujących.  

Kolejnym minusem jest to, że w zakamarki między poszczególnymi cegłami lubi wdzierać się kurz, jednak pielęgnacja nie wymaga dużego wysiłku. 

wyspa kuchenna w ceglastej aranżacji

Twój dom zasługuje na wyjątkowy design

Odkryj urok mieszkania z cegłą z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz. Nasz architekt wnętrz z NARYSUJEMY oferuje profesjonalne projektowanie i aranżację wnętrz, dostosowane do Twoich potrzeb. Dzięki naszemu projektowi wnętrza z cegłą, Twój dom nabierze niepowtarzalnego charakteru. Razem z nami stworzysz unikalne i funkcjonalne przestrzenie, wykorzystując pełen potencjał tego materiału. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy cegła nie pomniejszy pomieszczenia?

Jeżeli zachowamy równowagę, pomiędzy wielkością pomieszczenia a ilością ułożonej cegły na pewno się to nie zdarzy. Dotyczy to również koloru – do mniejszych pomieszczeń należy użyć jasnych odcieni

Czy cegła w kuchni to praktyczne rozwiązanie?

Odpowiednio zabezpieczona lakierem i zaimpregnowana nie będzie sprawiała trudności w czyszczeniu. Oczywiście trzeba pamiętać o regularnej konserwacji tego rodzaju powierzchni.