Brutalizm we wnętrzach

betonowa ściana

Czym jest brutalizm?

Sama nazwa pojęcia brutalizmu może nas silnie zniechęcać. Pochodzi ona jednak dość symplistycznie od dominującego w nim materiału – surowego betonu, z francuskiego béton brut. I to właśnie on jest tak atrakcyjny dla wielu decydujących się na ten styl w swoim domu. Popularnością cieszy się jego niedoskonałość, chropowatość, ciekawa faktura.

 kamienna wanna

Feeria tekstur

Poza betonem, w brutalizmie królują między innymi:

  • metal,
  • kamień,
  • cegła,
  • drewno,
  • miedź.

Materiały te pozostawione są w swojej surowej formie. Stawia się na matowe, nieobrobione powierzchnie, widoczne łączenia, a nawet instalacje. Różnorodność faktur cieszy nie tylko oko, ale aż prosi o zbadanie każdego z materiałów dotykiem. Co ciekawe, w takich wnętrzach świetny kontrast wprowadzają duże rośliny doniczkowe, dopełniając swoją delikatnością i naturalnością wachlarz materiałów.

Światło w roli dekoracji

Ciężkie, masywne elementy brutalizmu mogą wydawać się przytłaczające, ale odpowiednia gra światłem wprowadzi do takiego wnętrza ciepło i przestronność. Doskonale sprawdzają się tu duże okna, a nawet całe przeszklone ściany. Różnorodność źródeł światła może nawet pomóc w organizacji otwartej przestrzeni, jeśli w głównej części salonu użyjemy industrialnego, geometrycznego żyrandola, odseparowując grą cieni odległe kąty. Umieszczenie lamp w takich niedoświetlonych miejscach stwarza wtedy iluzję intymnej alkowy.

geometryczne meble

Minimalizm wystroju

Nie znajdziesz tutaj bogatych ornamentów czy wzorów. Zamiast nich brutalizm operuje kontrastem materiałów i ich naturalnością. Oprócz industrialnych lamp czy wspomnianych roślin, wpasują się w niego stonowane dywany, ciężkie kotary, skóry czy nawet futra. Takie wnętrze nie musi być też monochromatyczne. W zależności do upodobań, paleta szarości świetnie współgra zarówno z delikatnymi pastelami, rdzawą czerwienią cegły czy miedzi, jak i bardziej stonowanym granatem oraz czernią.

Brutalizm industrialny i nie tylko

Choć mogłoby się wydawać, że styl ten narzuca modernistyczne rozwiązania, nic bardziej mylnego. Z łatwością można łączyć go z innymi stylami, nawet tymi pozornie sprzecznymi. Wystarczy wymienić część materiałów na drewno, wpuścić do wnętrza więcej naturalnego światła i dopełnić całość roślinnością oraz rzeźbami, by otrzymać niemalże etniczny efekt. Tym sposobem możemy mieszkać w centrum Warszawy, a w swoim mieszkaniu czuć się jak w nowoczesnym kurorcie w tropikach.

 lustro w grubej, metalowej ramie

Nasze rozwiązania to efekt lat doświadczenia

Uważasz, że brutalistyczne wnętrze jest czymś dla Ciebie? Skontaktuj się z nami, a my pomożemy w stworzeniu mieszkania Twoich marzeń. Zespół NARYSYUJEMY to pasjonaci pięknych i funkcjonalnych rozwiązań. Nasza siedziba znajduje się w Warszawie, ale zdalne projekty wykonujemy na terenie całej Polski.

Najczęściej zadawane pytania

Czy brutalizm sprawdzi się na małej przestrzeni?

Brutalizm może kojarzyć się z monumentalnością, ale nie jest ona konieczna do osiągnięcia pożądanego efektu. Taką kwestię najlepiej omówić z projektantem wnętrz, który zaproponuje rozwiązania dopasowane do naszego metrażu.

Czy betonowe ściany w mieszkaniu nie są przytłaczające?

Same ściany to baza, nadają wnętrzu tło i strukturę. Otwarta przestrzeń, użycie delikatniejszych materiałów i odpowiednie oświetlenie przełamują surowość ścian i wrażenie przytłoczenia.

Jaka kolorystyka pasuje do brutalistycznego wnętrza?

Paleta szarości kojarzona z tym stylem świetnie dopasuje się do wielu potrzeb. Zarówno bieli i pasteli do jaśniejszego pomieszczenia, wyrazistych kolorów dla artystycznego efektu, jak i stonowanych, eleganckich czerni.

Jak uczynić brutalizm przytulnym?

Dzięki zastosowaniu światła czy masywnych roślin, jak np. monstera. Dodanie drewnianych akcentów pomaga stonować ciężkie i kamienne elementy. Świetnie sprawdzą się też skórzane meble, puszyste dywany czy welurowe kotary.