Image Alt

Błogi spokój we wnętrzarzach

nieidealny zestaw do parzenia herbaty

Urok piękna w nieidealności

Niezwykle trudno jest odpocząć w czasach, w których z każdej strony otacza nas elektronika, ingerująca w nasze życie. Stąd zauważamy chęć dążenia do harmonii, również w projektowaniu wnętrz. Jednym z nowych trendów jest projektowanie domów i mieszkań, których stylistyka sprawia, że czujemy się beztrosko. A co zagwarantuje takie odczucie? O tym opowiemy w naszym artykule.

Z pewnością termin wabi–sabi, może początkowo być niejasny. Opiera się on o nauki kraju kwitnącej wiśni propagujące styl życia, w którym nie ma potrzeby dążenia do nieustanej i powszechnej perfekcji. W takich wnętrzach przestajesz koncentrować się na szczegółach, takich jak choćby idealna tafla. Zamiast tego wolisz czerpać radość i przyjemność z “mniej idealnych” przedmiotów, ponieważ dzięki nim, zaczynasz czuć się o wiele swobodniej.

japoński pokój z betonową ścianą

Minimalistyczne wyposażenie

Design japoński stroni od zbędnych detali, które świadczą jedynie o majętności mieszkańców. Całe wyposażenie ma jeden cel – komfort, ułatwiający należyty odpoczynek po całodniowych trudach poza domem. Nikogo więc nie zaskoczy, że trudno spodziewać się zbędnych bibelotów i mebli o niewiadomym celu przeznaczenia. Tyczy się to także samego kształtu, który nie powinien być skomplikowany. Najlepiej spiszą się klasyczne, konwencjonalne siedzenia, blaty, półki – takie, które nie będą narzucać się swoim wyglądem. Mimo tych reguł, w japońskich wnętrzach jest również miejsce na nietypowe rozwiązania, jak nierówność tekstury, nieszablonowa kreska czy zachwianie symetrii. Ważną kwestią jest także ilość całego wyposażenia. Specjaliści wabi–sabi jednomyślnie stoją za teorią “mniej, znaczy więcej”. Pomieszczenia pełne zbytku szybko staną się zbyt ciężkie, a do tego wydadzą się niechlujne i niepożądane. W aranżacji japońskiej tworzymy wnętrza tak, aby wszystko było na swoim miejscu według ściśle określonego planu – gwarantującego radość z samego przebywania w tak stoickim miejscu.

Harmonia wynikająca ze zjednania z naturą

W stylistyce japońskiej na pierwszy rzut oka zauważymy wysoką jakość i wykonanie materiałów. Często pochodzenia naturalnego jak uwielbiane drewno i kamienie. Nie popełniaj kardynalnego błędu, skupiając się jedynie na barwach i ogólnym wyglądzie wnętrz. Surowce klasy lnu, piór, bazaltu, gliny lub wełny zagwarantują, że pomieszczenia będą klimatyczne. A co z kolorystyką? Co może być zaskakujące, mamy duże pole do manewru. Poniżej zaproponujemy barwy, które tworzą ze sobą szlachetne i twórcze połączenia:

  • kolor betonu,
  • lekki niebieski,
  • zieleń,
  • bladożółty,
  • jasną cegłę,
  • czy nawet khaki.
bożowa kanapa w jasnym salonie

Posadzki wyrażają charakter wnętrza, poprzez celowe postarzanie. Spróbuj wykorzystać modne laminaty, czy oryginalne winyle, które niezwykle dobrze zastępują drewno. Jednocześnie są cudowne dla pokojów takich jak łazienka i kuchnia, ze względu na swoją odporność na uszkodzenia i na wodę.

Nie zawsze musisz decydować się na nieco przestarzałe, nawet wyglądające na spróchniałe drewno. Jeżeli nie odpowiada Ci motyw niedoskonałego surowca, spróbuj połączenia różnych odmian, co stworzy równie spektakularny efekt.

Akcesoria japońskie

Marząc o stylizacji wnętrzarskie wabi–sabi, bądź świadomy, że nie ma tutaj miejsca na zbędny przepych i harmider, wynikający ze zbyt bogatej aranżacji rzeźb, zdjęć, dzieł i mozaik. Taka dekoracja uniemożliwia koncentrację i spokój, o którą tak zabiega ta filozofia. Postaraj się wyselekcjonować akcesoria, tak aby nie było ich wiele. Być może nada się świetnie ceramika, praca ulubionego artysty lub inne rękodzieło – to wszystko zależne jest od Ciebie i Twoich osobistych preferencji. Istnieje jeden wyjątek, który nie ogranicza liczby i rodzajów, a są nimi kwiaty i inne rośliny, zdobiące mieszkanie

Cenione są również różne tafle, pełniące funkcję swoistej ozdoby. Będą to modele o najróżniejszym wyglądzie. Mogą być to te, które wydają się stare czy nawet brudne. Przeciwnicy takiego designu raczej będą skłonni wybrać egzemplarz nowoczesny – o oryginalnej linii – przypominający sadzawkę lub jezioro. Artystyczne uosobienia powinny zastanowić się nad lustrem ze zdobieniami i ciekawymi wypełnieniami np. w kolorze złotym.

nieregularne duże lustro

Tworzymy harmojne przestrzenie

Osiągnij spokój i harmonię w swoim mieszkaniu dzięki stylowi Wabi-Sabi, a z pomocą doświadczonego zespołu projektantów wnętrz. Nasze usługi projektowania i aranżacji wnętrz przekształcą Twoje mieszkanie w oazę naturalnej prostoty i piękna. Projektanci wnętrz z NARYSUJEMY tworzą przestrzenie, które pozwalają czerpać radość z nieidealności i relaksować się w spokojnej atmosferze. Wprowadź z nami harmonię do swojego wnętrza. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Który styl wnętrzarski najlepiej prezentuje się z wyposażeniem vintage?

Współcześnie niezwykle często sięgamy po detale wyglądające na wiekowe, jednakże chcielibyśmy wyróżnić styl, którego filozofia opiera się na czerpaniu radości z niedoskonałości – stylistyka japońska wabi–sabi.

Jakie lustra wybrać, by były dekoracją samą w sobie?

Jeżeli chcesz, żeby lustra były czymś więcej niż tylko przedmiotem, a wręcz dekoracją wybierz model o nieregularnej linii, przypominający jezioro lub staw. W tym artykule przeczytasz o japońskiej stylizacji wabi–sabi, która uwielbia takie rozwiązania.