Image Alt

BLIŻEJ NATURY – ROŚLINY WE WNĘTRZACH

skórzana sofa, białe ściany

Rośliny doniczkowe w mieszkaniu

W ostatnim czasie obserwuje się powrót do wypełniania wnętrz roślinami. Co sprawia, że tak chętnie po nie sięgamy? Jakie gatunki idealnie sprawdzą się we wnętrzach? Oto kilka pomocnych wskazówek.

Zieleń kolorem spokoju

Nie od dziś wiadomo, że nic tak nie relaksuje człowieka jak przebywanie blisko natury. Warto przenieść tę myśl do naszego codziennego otoczenia. Idealnym zwieńczeniem męczącego dnia będzie odpoczynek wśród roślin. Poza tym nasze wnętrze zyska niepowtarzalny klimat.

Co dają rośliny we wnętrzach?

Kwiaty mają bardzo wiele zastosowań. Nie tylko nadają pomieszczeniom charakteru, ale mogą również separować je od siebie, maskować różne niedociągnięcia czy optycznie powiększać przestrzeń. Nie można pominąć również walorów zdrowotnych. Rośliny oczyszczają powietrze z toksyn, wpływają pozytywnie na wilgotność powietrza oraz poprawiają samopoczucie.

granatowe ściany, drewniana podłoga

Najmodniejsze gatunki do wnętrz

Na rynku mamy dostęp do wielu odmian roślin domowych. Jeśli zastanawiasz się, które wybrać przedstawiamy najmodniejsze w tym sezonie gatunki:

  • monstera,
  • sansewieria,
  • fikus,
  • skrzydłokwiat,
  • palma,
  • maranta.

Monstera

Bez wątpienia bije rekordy popularności zyskując miano królowej roślin doniczkowych. Tym co szczególnie przyciąga uwagę to wycięte w charakterystyczny sposób liście. Imponująca jest również wysokość, która może sięgnąć nawet kilku metrów. Posiada niemalże 40 odmian, które w dużej mierze są przystosowane do upraw domowych.

Sansewieria

Te rośliny wyróżnia wyjątkowa wytrzymałość. Nie bez powodu można spotkać je w takich miejscach jak galerie handlowe. Zachwycają wyglądem – sztywne i grube liście przypominające miecze wyrastają wprost z podłoża. Sansewieria wzbogaca powietrze o tlen oraz oczyszcza je.

szara sofa, rośliny we wnętrzach

Fikus

Istnieje wiele odmian tej rośliny. Powszechnie występującą jest ta w formie przypominającej drzewo z ozdobnymi liśćmi. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż jest to roślina delikatna i wrażliwa. W trudnych dla niej warunkach może zrzucać liście.

Skrzydłokwiat

Nazwa tego gatunku wzięła się od charakterystycznych ciemnozielonych liści, podobnych do skrzydeł. Przy należytej pielęgnacji skrzydłokwiat kwitnie przez cały rok. Liście mogą występować również w formie błyszczących blaszek na długich ogonkach.

Palma

Jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza trochę egzotyki, bez wątpienia należy sięgnąć po palmę. Łatwość w utrzymaniu oraz wyjątkowa wytrzymałość powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Palma w doniczce może cieszyć oko nawet kilkadziesiąt lat. Do najpopularniejszych odmian należą Daktylowiec i Palma Kokosowa. Obie są bardzo efektowne i świetnie wpasowują się w różne style.

białe ściany, białe krzesło, białe biurko

Maranta

To co wyróżnia te rośliny to aksamitne i barwne liście w kształcie jaja. Każda z odmian charakteryzuje się innym odcieniem brązu, czerwieni i zieleni. To rośliny całoroczne, które mogą wytworzyć białe kwiaty pomiędzy liśćmi. Sprzyja im wilgotne otoczenie, więc bez problemu odnajdą się w kuchni czy łazience.

To zaledwie kilka przykładów roślin przystosowanych do hodowli domowej. Oprócz wymienionych, chętnie wybieranymi są także: Starzec Rowleya, Dracena, Epipremnum, Zielistka lub Anturium. Każdy znajdzie coś dla siebie, nawet osoby, które nie są pasjonatami roślin.

Ekspozycja roślin

Podstawowe pytanie po zakupie roślin brzmi: gdzie je postawić? Ze względu na dostęp do światła naturalnego często wykorzystywane są parapety. Do łask powracają kultowe, stojące kwietniki o coraz to ciekawszych formach. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się, jeśli mamy trudność z wygospodarowaniem miejsca na stolikach bądź szafkach. Dodatkowym polem do popisu są wszelkiego rodzaju donice oraz osłonki. Koniec z erą białych, plastikowych doniczek na parapecie okna. Różnorodność faktur i tworzyw sprawia, że możemy w prosty sposób uzupełnić pomieszczenie w pożądanym stylu. Wnętrza nowoczesne idealnie podkreślą donice geometryczne, Jeśli nie mamy zbyt dużej przestrzeni, wykorzystajmy możliwość zawieszenia doniczek na ręcznie plecionych sznurkach. W większych pomieszczeniach warto zdecydować się na duże kwiaty, takie jak monstery, draceny lub palmy postawione bezpośrednio na podłożu w masywnych donicach.

DAJ SWOJEMU DOMOWI NOWE ŻYCIE

Masz wątpliwości związane z wyborem kwiatów do swojego mieszkania? Zespół NARYSUJEMY z chęcią udzieli praktycznych porad i wskazówek związanych z projektowaniem zarówno domów, jak i mieszkań. Działamy na terenie Warszawy i okolic, ale możliwa jest także współpraca zdalna na terenie całego kraju. Z nami pielęgnacja roślin nie musi być czarną magią!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie rośliny wybrać do mieszkania?

Obecnie na rynku mamy dostęp do wielu roślin domowych. Najpopularniejsze to m.in. Monstera, Sansewieria, Palma, Fikus lub Skrzydłokwiat. Wszystkie nadają się do przechowywania w pomieszczeniach zamkniętych i nie mają dużych wymagań.

Jakie korzyści dają rośliny w mieszkaniu?

Poza walorami estetycznymi, rośliny wprowadzają nas w pozytywny nastrój. Przeważająca ilość koloru zielonego wpływa na nas uspokajająco. Ponadto poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu.

Gdzie postawić rośliny w małym mieszkaniu?

Niewielkie przestrzenie absolutnie nie są przeciwskazaniem do posiadania roślin. Warto wykorzystać parapety, które często nie są zagospodarowane. Sprytnym rozwiązaniem jest też podwieszanie doniczek na plecionych sznurkach.

Jakie doniczki do kwiatów?

Zapomnij o białych plastikowych doniczkach! Pole manewru w tym zakresie jest bardzo szerokie. Imponująco prezentują się doniczki o strukturze betonu bądź przytulniejszej wikliny. Dzięki takim dodatkom uzupełnisz aranżację swojego mieszkania.