Image Alt

BLASK I LUKSUS – WNĘTRZE W STYLU GLAMOUR

welurowe poduszki w wyrazistych kolorach

Blask i luksus – wnętrze w stylu glamour

Styl glamour swoje początki miał w okresie narodzin przemysłu filmowego w USA. Początkowo gościł na czerwonych dywanach w postaci eleganckich, szykownych kreacji. Szybko przeniósł się również do bogato zdobionych wnętrz oglądanych na wielkim ekranie kin oraz posiadłości celebrytów. Mimo upływu kilkudziesięciu lat ta eklektyczna estetyka nadal cieszy się dużą popularnością. Współczesny styl glamour różni się od tego sprzed lat. Niezmienną i najważniejszą cechą są sprytnie i odważnie zestawione elementy, które pomimo skrajnych przeciwieństw – razem tworzą spójną całość. Z upływem lat jego forma stała się bardziej stonowana, jednak nowoczesny glamour zachował charakterystyczną elegancję, ekskluzywność i blask.

łazienka z marmurowymi płytkami, czarna szafka w łazience, wanna wolnostojąca

Czym wyróżnia się styl glamour?

Glamour czerpie swoje inspiracje przede wszystkim z baroku, co jest widoczne w bogatych zdobieniach oraz antycznych dodatkach, które są nieodzownymi elementami tego stylu. Nie może również zabraknąć wysokiej jakości materiałów o ekskluzywnych fakturach, takich jak welur czy pikowane obszycia. Nurt glamour to także gra kontrastów oraz przeciwieństw – przedmioty o finezyjnych kształtach zestawia się z prostymi i współczesnymi meblami, tworząc zrównoważony całokształt.

Charakterystycznym elementem wystroju jest oświetlenie. Odpowiednio dobrane źródła światła mogą powiększyć wizualnie nawet niewielkie przestrzenie, a także nadać im blasku i wdzięku. Wnętrze w stylu glamour, choć powinno być kojarzone z luksusem i przepychem, równocześnie musi być zaprojektowane ze smakiem i rozwagą, aby stworzyć niepowtarzalną, spójną całość.

Kolory w aranżacjach wnętrz glamour

Ważną rolę w projektowaniu wnętrz w stylu glamour odgrywa specyficzna paleta kolorystyczna. Dominują w niej subtelne i naturalne kolory w odcieniach szarości i beżu, przełamywane przez wyraziste i mocne akcenty fioletów, zieleni lub czekoladowych brązów. Podczas dopasowywania ich do wnętrza, należy zdecydować się na wybór barwy przewodniej. Istotne jest, aby odpowiadała gustowi przyszłych mieszkańców. Pozostałą kolorystykę dobieramy na zasadzie harmonicznego lub kontrastowego zestawienia. Dla trójkolorowego zestawu proporcje powinny wynosić: 60% barwy głównej, 30% koloru dopełniającego i 10% – dodatkowego. Jako dominujący najlepiej sprawdza się kolor z palety neutralnej, przełamany żywymi akcentami ciepłego ubarwienia. Jeśli natomiast zdecydujemy większość wnętrza pokryć wyrazistą farbą, pozostałe tonacje powinny równoważyć jej intensywność.

beżowa sofa, salon glamour

Dodatki do wnętrza w stylu glamour

Charakter wnętrza glamour podkreślają jego szykowne dekoracje oraz dodatki pełne połysku. Srebrne lub złote wykończenia, gustowne lampy oraz kryształowe patery idealnie uzupełnią kamienne blaty czy szklane półki. Warto postawić również na miękkie i ekskluzywne materiały, na przykład welurowe zasłony, pikowane zagłówki i narzuty w wyrazistych kolorach. Blasku wnętrza dodadzą wielkie lustra ze zdobionymi ramami czy kryształowe żyrandole. Bogate dodatki są nieodzownym elementem aranżacji przestrzeni w stylu glamour, jednakże powinny być stosowane z rozwagą, by nie dopuścić do przerostu formy nad treścią.

Charakterystyczne dodatki w stylu glamour:

  • kryształowe świeczniki, lampy, żyrandole,
  • wykończenia mebli w kolorze złotym lub srebrnym,
  • ciężkie, błyszczące materiały, np. aksamit, welur, jedwab,
  • zdobione ramy luster oraz obrazów,
  • wazony, patery oraz bibeloty z połyskiem.

Kontrasty i balans we wnętrzach glamour

Styl glamour jest odważny i wyrazisty, jednak zbyt duża ilość finezyjnych elementów może prowadzić do wrażenia przytłoczenia. Nowoczesny glam nie opiera się tylko na przepychu i bogactwie, ale również elegancji i subtelności. Osiągnięcie wizualnego balansu polega na ustaleniu kompromisów pomiędzy wzorami, kształtami i kolorami dominującymi we wnętrzu. Jeżeli zdecydujemy się na pikowaną, elegancką kanapę, dopełnijmy wygląd minimalistycznym stolikiem o prostych kształtach. Kiedy postawimy na odważne kolory dodatków, postarajmy się o stonowane barwy na ścianach. Wnętrze w stylu glamour powinno cieszyć wyrafinowaniem, unika się więc nadmiaru, który męczy odbiorcę.

jasne wnętrze ze złotymi dodatkami wystroju, zielona sofa, ciemne ściany

Projektowanie wnętrz to dla nas sztuka

Jeżeli zainspirował Cię ten artykuł i marzysz o eleganckim wnętrzu w stylu glamour lub masz pytanie dotyczące projektowania wnętrz w tym czy innym stylu – skontaktuj się z naszym zespołem NARYSUJEMY! Pomożemy Ci wybrać najbardziej oryginalną koncepcję za pomocą fotorealistycznej wizualizacji wnętrz. Realizujemy projekty w Warszawie i okolicznych miejscowościach oraz podejmujemy współpracę zdalną na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Skąd pochodzi styl glamour?

Styl glamour narodził się w USA, początkowo występując na czerwonych dywanach w postaci bogato zdobionych, przemyślanych kreacji. Rozgłos zawdzięcza kinowym ekranom i celebrytom z Holywood.

Jakie są charakterystyczne cechy wnętrza w stylu glamour?

Wnętrza w stylu glamour cechują się kontrastem pomiędzy przepychem i antycznymi meblami a nowoczesnymi, prostymi kształtami, wyrazistymi kolorami w jasnych, neutralnych wnętrzach oraz dodatkami pełnymi blasku i elegancji.

Dla kogo jest styl glamour?

Styl ten wyraża klasę i elegancję, ciesząc oko olśniewającym efektem. Spodoba się osobom lubiącym wrażenie luksusu i nieoczywiste zestawienia kolorów oraz kształtów.