Image Alt

Biurko pod oknem – inspiracje wnętrzarskie  

biurko ustawione prostopadle do okna

MEBEL NIE DO ZASTĄPIENIA

Biurko to nierzadko podstawowy element wyposażenia w pokoju dziecka, a także niezbędnik każdego domowego biura. Po pandemii stało się ono nie tylko jedną z opcji, ale koniecznością, gdyż home office jest obecnie dla wielu główną formą pracy. Zatem bez biurka się nie obędzie! Poznaj sposoby na jego aranżacje pod oknem, aby korzystanie z niego było jak najbardziej funkcjonalne i wygodne.  

DOBRE MIEJSCE

Ustawiając biurko pod oknem, z pewnością nie będziesz narzekać na brak dostatecznej ilości światła słonecznego. Wraz z nim otrzymasz potrzebną energię do nauki czy pracy, gdyż naturalne oświetlenie kreuje przyjemną atmosferę we wnętrzu i wpływa na samopoczucie, a tym samym na koncentrację. Jeśli zaś Twoje okno skierowane zostało ku przepięknym pejzażom pozwalającym podziwiać przyrodę – nie ma odpowiedniejszego miejsca na biurko. Jednak nic w nadmiarze nie jest dobre. Zwróć uwagę na lokalizację swojego okna. Gdy położone jest ono w kierunku północnym bądź wschodnim, wtedy proporcje wpadającego światła do pomieszczenia będą idealne, przez co nie zmęczą oczu, w innym przypadku lepiej zrezygnować z tego pomysłu.  

stół w domowym gabinecie zamiast biurka

GRUNT DO DOBRY PLAN

Nie ma nic lepszego od harmonii oraz porządku panującego w domu. Zainteresuj się starożytną praktyką planowania przestrzeni – feng shui, która daje sprawdzoną receptę na zaprojektowanie miejsca do pracy, aby tworzyło spójną całość, perfekcyjnie dopełniającą się z innymi detalami. Pragnąc, ażeby energia życiowa usytuowana we wszechświecie mogła przepływać swobodnym rytmem, wykorzystaj poniższe wskazówki.  

1. Tyłem do ściany 

Biurko nie powinno mieć za sobą drzwi będących bramą energii, przez co można jej otrzymać za dużo bądź zbyt mało oraz okna – gdyż wpadające światło, odbijając się od ekranu komputera uniemożliwi jakąkolwiek pracę. Postaraj się, aby było usytuowane tyłem do ściany, co przyniesie Ci poczucie bezpieczeństwa oraz upragniony spokój.  

2. Bokiem do okna 

Jest to idealny sposób, aby zapewnić komfort, tym bardziej jeśli przy biurku spędzasz długie godziny. Dla osób praworęcznych wskazówką godną zastosowania jest umieszczenie mebla lewym bokiem do okna bądź odwrotnie – w przypadku leworęczności. Dzięki temu do pomieszczenia będzie wpadać jak najwięcej światła, ponieważ nic nie przysłoni jego mocy.  

3. Porządek  

Według zasad harmonii zabałaganione biurko nie pozwala odpowiednio się skoncentrować, innymi słowy praca nie przyniesie oczekiwanych efektów. Nieporządek wpływa negatywnie na samopoczucie zarówno psychiczne, jak i fizyczne, a zatem blokuje przepływ energii. Zadbaj, aby miejsce, w którym wykonujesz różnorakie czynności umysłowe było zawsze uporządkowane.  

4. Nie umieszczaj biurka w sypialni  

Przestrzeń do pracy powinna być ulokowana z dala od strefy do odpoczynku i oderwania od zawirowań codzienności. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zlokalizuj biurko w innym pokoju.  

Wszystkie powyższe instrukcje umożliwiają stworzenie miejsca praktycznego w najwyższym stopniu, a przede wszystkim symetrycznego i harmonijnego. Niemniej należy traktować je jako sugestie oraz inspiracje, gdyż w rzeczywistości trudno będzie w pełni zrealizować tę praktykę planowania przestrzeni. 

biurko pod oknem z kaloryferem

SPOSOBY NA ARANŻACJĘ

Zobacz, jak ustawić biurko pod oknem i stworzyć miejsce, które zachwyci swą funkcjonalnością i urodą. Zainspiruj się poniższymi pomysłami, wybierając najbardziej odpowiadające Twoim preferencjom rozwiązanie.  

Nieograniczona przestrzeń – stół zamiast biurka 

Jeśli zależy Ci, aby Twoja strefa do pracy była jak najbardziej pojemna, wybierz stół zamiast tradycyjnego biurka. Ofert na rynku jest nieograniczona ilość: szklane, drewniane, ciemne, jasne czy też w innych kolorach. Każdy znajdzie coś dla siebie. Propozycja ta pozwoli na dopasowanie tego elementu wyposażenia do stylu, w jakim chcesz urządzić wnętrze. Dobrym dopełnieniem będzie elegancki fotel, przez co wszelkie czynności umysłowe staną się bardziej przyjemne. Warto ulokować stół w centralnym punkcie pokoju prostopadle do okna, aby światło wpadające do środka nie szkodziło oczom.  

W PARZE RAŹNIEJ – BIURKO PODWÓJNE

Jest to idealne rozwiązanie, jeśli pomieszczenie ma pomieścić dwoje użytkowników. Aranżacja takiego umeblowania jest bardzo łatwa. Wystarczy wybrać biurko w wersji double bądź wykorzystać blat, najlepiej o długości sięgającej od jednego końca ściany do drugiego, a następnie stosując dwa koziołki, postawić je pod oknem. Dobrym pomysłem będzie w miejscu łączenia umieścić, np. szufladę, która posłuży jako stabilizator, dodatkowa przestrzeń do przechowywania, ale również odgrodzi stanowiska pracy. W przypadku pokoju dla dzieci, używając różnych kolorów szuflad każde z pociech poczuje się wyjątkowo oraz zyska świadomość, iż biurko zostało spersonalizowane specjalnie dla jego osoby.  

Z DWÓCH KRAŃCÓW – BIURKO NAROŻNE

Zyskaj więcej wolnej powierzchni i zadbaj o swoją wygodę, dzięki zastosowaniu biurka narożnego. Dopasowując odpowiedni rozmiar, możesz wykorzystać tę możliwość zarówno w niewielkim, jak i w dużym pomieszczeniu. Będzie to świetny wybór, gdy ścianę zdobi okno narożne, wtedy mebel ten pomieści dwie osoby i każda będzie mogła cieszyć się przyjemnymi widokami.  

Z WIDOKIEM NA ŚWIAT – BIURKO POD OKNEM BALKONOWYM

Niech podczas pracy czy nauki spływają na Ciebie przyjemne promienie słońca oraz otula powiew świeżego powietrza. Skorzystaj z bliskości natury przez ulokowanie biurka obok balkonu czy tarasu. Zwróć uwagę, aby nie zasłaniało ono przejścia na zewnątrz. Warto zastosować zasady feng shui, stawiając mebel prostopadle do okna.   

NA PIĄTKĘ – BIURKO W POKOJU DZIECKA

Do wyboru tego elementu w pokoju pociechy trzeba podejść bardzo rozważnie, gdyż spędza ono przy nim bardzo dużo czasu nie tylko na nauce, ale służy mu również do rozwijania swoich pasji. Jednym z przodujących argumentów dla ustawienia biurka przy oknie jest dostęp do świata, które poprawia komfort pracy oraz samopoczucie. Jednak warto wyposażyć je w dodatkową lampkę, najlepiej o chłodnej temperaturze zbliżonej do naturalnego – dziennego. Nie zapomnij o dodatkowych półkach. Z pewnością przydadzą się każdemu uczniowi na przechowywanie nie tylko przyborów do szkoły, ale i innych przedmiotów. Postaw także na rozwiązanie z możliwością regulacji, abyś bez problemu mógł dostosować wysokość biurka do wzrostu pociechy.  

BIURKO POD OKNEM A KALORYFER  

Chcesz, aby biurko było usytuowane pod oknem, jednak przeszkadza Ci w tym grzejnik? Jest na to rada! Przede wszystkim miej na uwadze następujące kwestie:  

  • nie zabudowuj całego kaloryfera; 
  • wybierz blat na cienkich nóżkach; 
  • zachowaj co najmniej 10 centymetrów odległości między wspomnianymi elementami.  

Postępując według powyższych wskazówek, nie stracisz upragnionego ciepła, a dodatkowo będziesz mógł cieszyć się wygodnym, dobrze oświetlonym miejscem do pracy i nauki.  

GOTOWI DO POMOCY

Zmiana wystroju domu bądź mieszkania to zawsze ekscytujący, a równocześnie wymagający wielu przemyśleń czas. Dlatego też lepiej polegać na doświadczeniu i wiedzy specjalistów z NARYSUJEMY. Pomogą Ci oni stworzyć pomieszczenia odpowiadające Twoim oczekiwaniom. Działamy nie tylko na terenie Warszawy, ale i w całej Polsce – w przypadku wyboru współpracy zdalnej.  

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Dlaczego biurko pod oknem to sprawdzone rozwiązanie? 

Przede wszystkim dzięki takiemu ulokowaniu tego elementu wyposażenia nie będziesz mógł narzekać na brak naturalnego światła, które poprawia samopoczucie oraz koncentracje, a to z pewnością wpłynie na lepsze efekty pracy.  

O czym należy pamiętać, ustawiając biurko pod oknem? 

Aby naturalne oświetlenie, które oferuje takie ustawienie przynosiło korzyści, a nie męczyło oczy, powinieneś zwrócić uwagę na kierunek, w którym ustawione jest okno. Jeśli nie znajduje się ono na wschodzie bądź północy, wtedy korzystniej ulokować biurko prostopadle do okna.  Ważne jest także, aby było umieszczone tyłem do drzwi – w zgodzie z zasadami harmonii.  

Kiedy nie powinniśmy umieszczać biurka pod oknem? 

Tak naprawdę zawsze jest to dobre rozwiązanie. Jeśli będziesz przestrzegać zasad projektowania przestrzeni, nie popełnisz błędu, a biurko będzie spełniać swoją funkcję.