BETON DEKORACYJNY – WNĘTRZE W NOWOCZESNYM WYDANIU

beton w aneksie kuchennym, beżowe krzesła

BETON W ARANŻACJI WNĘTRZ

Surowy beton kiedyś kojarzył się nam tylko ze smutną architekturą czasów PRL. Tak naprawdę od niedawna jego potencjał został w pełni wykorzystany. Na pierwszy rzut oka nieatrakcyjny, surowy materiał o widocznej strukturze w końcu został doceniony. Okazało się, że jego surowość możemy zamienić w zaletę i stworzyć z jego pomocą niejedną nowoczesną aranżację.

Beton dekoracyjny jako tło

Neutralny i jednolity kolor jego materiału pozwala mu na bycie doskonałą bazą dla aranżacji w każdym wnętrzu. Na jego tle świetnie będą prezentowały się naturalne surowce w postaci kamiennych dekoracji czy marmurowego stolika. Jest na tyle uniwersalny, że z jego pomocą bez problemu osiągniemy przestrzeń utrzymaną w zimnych tonie lub dzięki odpowiednim dodatkom, także ciepłe wnętrze nie będzie stanowiło problemu. Tak naprawdę sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Należy tylko odpowiednio go zaaranżować. W sypialni może się wydawać ryzykownym zabiegiem, dlatego koniecznie zadbajmy o przytulne dodatki. Niezbędne mogą okazać się tutaj drewniane elementy w postaci lameli, zielone roślinne akcenty czy narzuty o miłej strukturze.

beton dekoracyjny, podświetlana ściana

Beton w roli głównej

Obecność betonu w salonie sprawi, że sam w sobie może stać się ozdobą jednej ze ścian. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na wykonanie dowolnego wzoru podczas nakładania masy. Wykonując chaotyczne ruchy bez problemu możemy stworzyć celowy efekt nieregularnej powłoki. W klasycznej wersji nałożenia betonu także możemy się zdecydować się na pokrycie jednej z odsłoniętych ścian pomieszczenia. Najczęściej wybór pada na tę za telewizorem. Dodatek w postaci drewnianych mebli lub posadzki, a nawet drewnianych żaluzji czy framug okiennych dzięki barwie oraz strukturze drewna, będzie tworzyła świetny kontrast z chłodną, betonową ścianą. Jasny kolor pozostałych ścian jeszcze bardziej podkreśli surowość betonu.

Tak jak śmiało możemy połączyć go ze spokojnymi odcieniami, również sprawdzi się w duecie z tymi energetycznymi. Ożywią kompozycję i staną się estetyczną przeciwwagą przyciężkiego betonu głównie odcienie:

  • żółtego,
  • czerwonego,
  • niebieskiego.

Styl industrialny

Beton dekoracyjny jest wręcz stworzony dla wnętrz industrialnych, w końcu nawiązuje do przestrzeni poprzemysłowych. Szarości i czernie to kolory, które królują w takich aranżacjach. Podobnie jak czerwona cegła, metal, szkło – to nieodłączne elementy tego stylu, bo bez nich nie wyobrażamy sobie industrialnej kompozycji. Z powodzeniem jednak możemy go również wykorzystać w aranżacjach retro, minimalistycznych, a nawet w stylu glamour. Beton dekoracyjny zawsze w takich wnętrzach będzie prezentował się intrygująco, a dzięki odpowiednio dobranym dodatkom może objawić się w nieco przytulniejszej odsłonie niż loftowa stylistyka.

Beton tylko do salonu?

Absolutnie nie! Miejsce na tego typu dekoracje znajdzie się zarówno w innych pomieszczeniach. Prawidłowej jakości materiał sprawdzi się także w naszej łazience. Stworzymy świetny efekt wizualny łącząc go z najczęściej wybieraną do łazienki białą ceramiką oraz białymi lub drewnianymi elementami.  Z kolei w połączeniu z czarnymi dodatkami w postaci szafki oraz ramy lustra podążymy w kierunku loftowego klimatu.

Nie ma również przeciwskazań, żeby ten materiał budowlany pojawił się w kuchni. W połączeniu z bielą lub szarością szafek kuchennych oraz białych urządzeń, będzie pełnił funkcję stonowanego tła. Jedyne o co należy zadbać to, aby faktura nie utrudniała utrzymania czystości. Połączenie brudu i tłuszczu w kuchni to pojawiający się problem również na gładkiej powierzchni. Warto więc zadbać, aby beton się tu znajdujący miał gładszą powierzchnię impregnując ją oraz odpowiednio zabezpieczając.

blat kuchenny, beton w kuchni

Nie tylko ściany!

Beton nie jest zarezerwowany tylko na ściany. Śmiało może znaleźć się na naszej podłodze. Podobnie jak w przypadku ścian może pojawić się w każdym pomieszczeniu. Łazienka czy kuchnia to z reguły bardziej wymagające przestrzenie, ale dbając o odpowiednie zabezpieczenie materiału, z pewnością będzie nam służył przez wiele lat. Zaletą tej surowej w wykończeniu posadzki jest optyczny efekt powiększenia przestrzeni. Tym bardziej skromna łazienka, czy nieduża kuchnia może być nim ozdobiona. Beton znajduje również swoje zastosowanie w elementach wyposażenia wnętrz. Meble wykonane z betonu będą zwracały na siebie uwagę. Wkomponują się w loftowe aranżacje – betonowy stół będzie dopełniał klimat przestrzeni urządzonej w stylu pofabrykowym. Takie elementy wyposażenia jako wyróżniający się element wnętrza, sprawdzą się także w bardziej tradycyjnych aranżacjach. W odpowiedni sposób zabezpieczony sprawdzi się także w roli blatu kuchennego. Niewątpliwie nasz sufit zwróci na siebie uwagę dzięki betonowym płytom.

szara podłoga, beton w salonie

Czym go zastąpić?

Beton dekoracyjny możemy zastąpić uzyskując równie efektowny rezultat wybierając farbę strukturalną lub płyty betonowe bądź go imitujące. Te ostatnie jednak mają dosyć skomplikowany proces samego montażu.

WNĘTRZA, KTÓRE ODZWIERCIEDLAJĄ TWOJĄ OSOBOWOŚĆ

Beton to nie tylko ściana o surowym wykończeniu, ale niezwykła ozdoba każdej przestrzeni. NARYSUJEMY z siedzibą w Warszawie to zespół projektantów bogatych w doświadczenie oraz wiedzę. Z przyjemnością pomożemy Ci zaaranżować wnętrze Twoich marzeń. Zadzwoń i dowiedz się więcej na temat naszej oferty.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

W jakiej formie możemy wykorzystać beton we wnętrzu?

Najpopularniejszą opcją jest pokrycie materiałem jednej ze ścian w salonie, ale świetnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Możemy wykorzystać go również na podłodze, a nawet na suficie. Chcąc wprowadzić beton w bardziej subtelny sposób możemy zainwestować w dostępne obecnie meble z niego wykonane lub go imitujące.

W jakim połączeniu kolorystycznym odnajdzie się beton?

Jednolita surowa forma betonu jest na tyle uniwersalna, że sprawdzi się we wnętrzach loftowych, jednocześnie bez problemu stworzymy z jego pomocą przytulną aranżację. W towarzystwie jasnej palety kolorystycznej jeszcze bardziej pokreślimy jego przyciężki charakter, a energetyczne kolory stworzą z nim w duecie ożywioną przestrzeń.