ARANŻOWANIE PRZYTULNEJ KUCHNI SHABBY CHIC

jasna, stonowana kolorystyka

SHABBY CHIC – CO GO WYRÓŻNIA?

Początki stylu sięgają lat 80. XX wieku. Termin ten wprowadziła angielska projektantka Rachel Ashwell. Głównym założeniem omawianego nurtu jest wzbogacenie wnętrza o tak zwane przedmioty „z duszą”, najlepiej starodawne i nadgryzione zębem czasu. Zaprojektowane tak przestrzenie sprawiają wrażenie, jakby zostały zupełnie zapomniane, jednak jest ono mylne. Postarzanie przedmiotów jest zwykle celowym zabiegiem, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie efektu przytulnego pomieszczenia z nutą romantyzmu. Nie ulega wątpliwości, że zaaranżowane tak meble wprowadzają do przestrzeni specyficzny klimat, jaki z pewnością przypadnie do gustu każdej osobie z duszą artysty. Aranżując tak swoje wnętrze, musimy jednak pamiętać o tym, że łatwo jest przesadzić z danymi elementami wyposażenia, a co za tym idzie, prosto jest sprawić, by pomieszczenie stało się tandetne i nieestetyczne.  

Shabby chic słynie także z zamiłowania do motywów florystycznych, czego nie może oczywiście zabraknąć w tak urządzanej kuchni. W konwencji tej często odnaleźć można pewne podobieństwa do nurtu prowansalskiego czy rustykalnego, jednak należy także podkreślić, że shabby chic ma być nie tyle sielski, co szykowny i elegancki. Styl wprowadzony na salony przez angielską projektantkę sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu i wszędzie tam, gdzie się znajdzie, zapanuje prawdziwie ciepła, rodzinna atmosfera. 

fototapeta z kwiatami

SPOKOJNA KOLORYSTYKA 

Aranżując kuchnię w stylu shabby chic, musimy mieć na uwadze to, że bazą jest tutaj czysta biel, odwrotnie jest w przypadku stylu prowansalskiego, gdzie barwa ta jest jedynie dodatkiem. Nie oznacza to jednak, że każdy powinien decydować się na użycie tego koloru, istnieje wiele alternatyw dla bieli w kuchni. Są to chociażby delikatne pastele, które dodatkowo nadadzą pomieszczeniu pewnej aury romantyczności, spokoju i kobiecości. Najczęściej wybiera się takie odcienie jak pudrowy róż, przybrudzony fiolet, subtelny błękit, stonowaną szarość czy żółć. W tak zaprojektowanej kuchni doskonale odnajdą się również barwy ziemi, czyli zgaszone beże, brązy i spokojne zielenie.  

Myśląc o aranżacji ścian w tego typu przestrzeni, nie możemy oczywiście zapominać o motywach, jakie upodobał sobie styl shabby chic. Mowa tu rzecz jasna o wszelkich deseniach kwiatowych. Znajdziemy tu przede wszystkim wzór delikatnych różyczek, słoneczników czy lawendowych pól. Na ścianach w tak urządzonej kuchni warto umieścić także obrazy czy plakaty, przedstawiające śródziemnomorskie zioła, tak charakterystyczne dla omawianego stylu. Nie oznacza to jednak, że prawdziwe zioła nie przydadzą nam się do sporządzania posiłków, dlatego zaopatrzmy się w pachnące oregano, bazylię, tymianek czy rozmaryn. Specyficzne motywy kwiatowe i roślinne wprowadzimy do pomieszczenia także za pomocą klimatycznych tapet i fototapet, jakie dodatkowo stanowić będą doskonałe tło dla wszelkich elementów wystroju. 

CHARAKTERYSTYCZNE MEBLE Z DUSZĄ 

Jak wiadomo, istotnym etapem aranżacji kuchni shabby chic jest oczywiście wybór odpowiednich mebli. Elementy te są niezwykle charakterystyczne i próżno szukać takich w innych stylach aranżacyjnych. Wprowadzają one do wnętrza sielski klimat i wywołują u nas same pozytywne odczucia. Rzecz jasna, najważniejszą cechą mebli w omawianym stylu jest ich przetarta powierzchnia. Gdzie jednak szukać tak prezentujących się modeli? Poszukiwania najlepiej zacząć od targów staroci czy strychów naszych dziadków. Tradycyjne meble o klasycznej formie wystarczy jedynie pomalować białą farbą i poprzecierać papierem ściernym w kilku miejscach. Potraktujmy tak fronty szafek kuchennych czy drzwiczki kredensów, a sami zobaczymy, że efekt będzie bardzo zadowalający.  

W takiej kuchni świetne wrażenie zrobią komody ze żłobieniami czy kredensy ze zdobionymi nóżkami. Jeżeli dysponujemy nieco większym metrażem i możemy sobie pozwolić na wydzielenie osobnej strefy jadalnianej, powinien znaleźć się w niej solidny, drewniany stół z ażurowymi oparciami krzeseł. Do przechowywania bibelotów i innych przedmiotów, do których podczas gotowania lubimy mieć swobodny dostęp, ale nie zawsze chcemy, by były one tak wyeksponowane, sprawdzą się pojemne kufry, najlepiej stare bądź na takie właśnie stylizowane. 

kuchnia z wyspą

NIEPOWTARZALNE DODATKI I DEKORACJE 

W pomieszczeniu w stylu shabby chic, w którym co dzień przygotowujemy posiłki dla całej rodziny, znajdziemy wiele bibelotów, dekoracji i uroczych dodatków, dlatego aranżacja ta nie do końca przypadnie do gustu miłośnikom minimalizmu, wyznającym zasadę „mniej znaczy więcej”. W tak urządzonym wnętrzu koniecznie musimy umieścić: 

  • emaliowane garnki w pastelowych kolorach,  
  • ceramiczne wazony wypełnione polnymi kwiatami,  
  • porcelanową zastawę,  
  • talerzyki i kubki z motywami roślinnymi,  
  • drewniane tabliczki,  
  • kolorowe magnesy na lodówkę,  
  • obrazy i plakaty przedstawiające rośliny i zioła,  
  • koronkowe obrusy,  
  • haftowane serwetki,  
  • naturalne ściereczki i ręczniki,  
  • rękawice kucharskie z motywami florystycznymi,  
  • pokrowce na krzesła z falbanami,  
  • materiałowe zasłony,  
  • rośliny w donicach postawione na parapetach,  
  • ozdobne puszki na przyprawy,  
  • szklane kieliszki. 

SHABBY CHIC NA MAŁYM I DUŻYM METRAŻU 

Konwencję shabby chic wykorzystuje się głównie aranżując sielskie domki na wsi, z dala od zgiełku miasta, gdzie z pewnością można poczuć prawdziwie przytulny klimat. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zaprojektować w jej duchu niewielkiej kuchni w mieszkaniu w bloku. Wszystko to jest możliwe, jeżeli odpowiednio dobierzemy przedmioty i inne elementy wyposażenia. Wbrew pozorom, urządzenie przestrzeni w tym stylu nie wymaga od nas kosztownego remontu i wprowadzania dużej ilości rozwiązań. Wystarczy, że aranżację zaczniemy od właściwej bazy, w tym przypadku będzie to biała bądź pastelowa ściana, która stanowi doskonałe tło dla reszty mebli, sprzętów i dekoracji. Opcjonalnie, na ścianach możemy położyć tapetę czy fototapetę z motywami kwiatowymi, która świetnie podkreśli swoisty charakter wnętrza. Jeżeli mowa już o meblach, sprawdzi się tu starodawny kredens, jaki dodatkowo możemy pomalować na biało. Całość dopełnijmy charakterystycznymi dodatkami i tekstyliami. Jeśli pragniemy dodatkowo optycznie powiększyć przestrzeń, zawieśmy na ścianie lustro utrzymane w klimacie vintage, a na parapecie umieśćmy roślinę w doniczce wykonanej metodą decoupage.  

Nieco inna sytuacja jest w przypadku dużej przestrzeni, gdzie można pozwolić sobie na nieco odważniejsze rozwiązania. Jeżeli urządzamy kuchnię na dużym metrażu, nie musimy ograniczać się w wyborze elementów wyposażenia w stylu shabby chic, jakie wprowadzą do pomieszczenia typowo sielski klimat. Istotną rolę odegra tutaj zabudowa, czyli bielone, specjalnie postarzone fronty szafek kuchennych oraz wyspa. Jeśli zależy nam na tym, by przestrzeń, w której przygotowujemy codzienne posiłki, była wyjątkowo ciepła i przytulna, zastosujmy tu drewniane blaty. Jeśli wyspa kuchenna będzie służyła nam również jako stół, postawmy wokół niej krzesła z ażurowymi oparciami. Niech tuż nad nią zawiśnie klimatyczny żyrandol, który potraktujemy jako idealne źródło ciepłego światła. 

emaliowane garnki i ceramiczne wazony

TWORZYMY WNĘTRZA, KTÓRE SPEŁNIAJĄ MARZENIA

Szukasz pomysłów na aranżację swojego mieszkania? Zapraszamy do skorzystania z usług zespołu projektowego NARYSUJEMY! Realizujemy projekty w Warszawie i okolicach, ale współpracujemy również w formie zdalnej na terenie całego kraju. Nasz zespół to pasjonaci aranżacji wnętrz, którzy zawsze stawiają na jakość i indywidualne podejście do każdego Klienta. Skontaktuj się z nami już dziś, a razem stworzymy przestrzeń Twoich marzeń! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaka kolorystyka sprawdzi się w kuchni shabby chic?

Aranżacja ścian w kuchni shabby chic bazuje przede wszystkim na czystej bieli, ale można użyć także delikatnych pasteli oraz barw ziemi. Motywem przewodnim są desenie kwiatowe, na tapetach ściennych zobaczymy szczególnie różyczki, słoneczniki czy lawendowe pola. Na ścianach warto umieścić obrazy przedstawiające śródziemnomorskie zioła, takie jak oregano, bazylię czy rozmaryn.

Jakie meble wybrać do kuchni shabby chic?

Do takiej kuchni pasują przede wszystkim meble, których powierzchnię bielimy i pocieramy papierem ściernym. Poszczególnych modeli warto szukać na targach staroci lub strychach. W tak urządzonej przestrzeni sprawdzą się zwłaszcza komody ze żłobieniami, kredensy ze zdobionymi nóżkami oraz drewniane stoły i krzesła z ażurowymi oparciami.