Aranżacja sypialni w stylu ekologicznym

dekoracje z wikliny

Sypialnia w stylu eko

Sypialnia jest miejscem, w którym możemy wypocząć po ciężkim dniu pracy, więc warto byłoby urządzić ją tak, aby była prawdziwą ucztą dla zmysłów. Styl eko jest jednym z popularniejszych trendów ostatnich sezonów, który podbił serca najbardziej wymagających projektantów. Jaki jest sekret tego nurtu? I najważniejsze pytanie – jak urządzić sypialnię w tej konwencji? Odpowiedź na nie znajdziesz w poniższym artykule.

Charakterystyka stylu ekologicznego

lamele w sypialni jako zagłówek

Eko kojarzy nam się z harmonią, zdrowiem, spokojem, a także równowagą. Najważniejszą rolę we wnętrzach pełnią przyjazne środowisku naturalne materiały oraz rozwiązania z nurtu minimalistycznego i zero waste. Znajdują się tu drewniane meble, żywe rośliny doniczkowe, dekoracje z rattanu, wikliny oraz naturalne tkaniny, takie jak:

  • bawełna,
  • wełna,
  • płótno,
  • len.

W konwencji eko liczy się rozwaga i umiar. Ma być przeciwwagą dla wszechogarniającego konsumpcjonizmu, dlatego dobór każdego elementu wyposażenia musi być przemyślany. Z pomieszczeń usuwamy wszystko, co jest niepotrzebne, zabiera czas, miejsce i energię. Nie oznacza to jednak, że sypialnia urządzona w tym nurcie będzie zimna i surowa. Użycie naturalnych materiałów sprawi, że przestrzeń wypełni się pięknymi wzorami i fakturami – drewniane meble wprowadzą rysunek usłojenia, natomiast naturalne, grube tekstylia wprowadzą ciepłą i przytulną atmosferę.

Styl ekologiczny jest tęsknotą za powolnym, spokojnym życiem w zgodzie z naturą, a także wiejską sielanką. Możemy to zauważyć w zastosowanych kolorach. Na ścianach królują głównie barwy natury – szarości, ziemiste brązy, beże, biele i zielenie. W pomieszczeniach stosuje się bezpieczne i ekologiczne dla środowiska lakiery, kleje, farby, a wyposażenie kupuje się u lokalnych dostawców, którzy zapewniają wysokie standardy produkcji. Mile widziane są elementy odnowione lub robione ręcznie. Obok siebie stają odrestaurowane antyki, nowe meble oraz własnoręcznie zrobione dekoracje i dodatki z recyklingu. Meritum stylistyki ekologicznej jest poszanowanie natury.

Kolorystyka w sypialni w stylu eko

bawełniana pościel w kwiaty

W pierwszej kolejności musimy zadbać o jasną kolorystykę, dzięki której odświeżymy sypialnię i sprawimy, że stanie się ona bardziej przestronna. Biel na wszystkich ścianach może wyglądać zbyt sterylnie, a nie o to w tym wszystkim chodzi. Warto uważać, aby nie zdominowała aranżacji sypialni. W tym celu należy zestawić ją z cieplejszymi odcieniami, na przykład z brązami czy beżami.

Idealnym rozwiązaniem będą pastele. Stawiając na nie, mamy pewność, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne i jednocześnie nabierze pożądanej dynamiki. Nie musimy jednak ograniczać się do tradycyjnych rozwiązań i spróbujmy dać szansę nowoczesnym tapetom, które przeżywają swój renesans. Wyróżniają się one wysoką jakością wykonania, trwałością, a dodatkowo są biodegradowalne. Możemy również wybrać spośród gładkich okładzin z delikatnymi printami w jasnej kolorystyce, które doskonale wpisują się do nowoczesnego minimalizmu, a także modeli w liście, zwierzęta, kwiaty, czyli wszystkiego, co kojarzy się nam z przyrodą.

Drewno w sypialni

Drewno w naszych mieszkaniach jest od zawsze. Ten surowiec ma nieograniczone zastosowanie i jest łatwo dostępny. Sercem każdej sypialni powinno być wygodne łóżko z drewnianą ramą, które zagwarantuje wypoczynek, a także będzie stanowić modny element wyposażenia. Tworzywo to jest uniwersalne i możemy nadać mu dowolny charakter poprzez żonglowanie fakturą i kolorystyką. W sypialni bardzo dobrze będzie wyglądało jasne łóżko o prostej formie lub model wykonany z europalet. Świetnym pomysłem będą również meble z odzysku, którym nadamy drugie życie. Lamele ścienne to niesztampowa dekoracja wnętrza, w której trudno się nie zakochać. Na początku ich proste formy mogą wydawać się mało wyraziste, ale nic z tych rzeczy, ponieważ po montażu na ścianie możemy zobaczyć je w całej okazałości i z pozoru zwykłe listwy, z pewnością staną się główną dekoracją. Lamele wyciszają pomieszczenie i poprawiają jego akustykę. Spróbujmy je również zastosować jako nowoczesny zagłówek za łóżkiem, zwłaszcza jeżeli chcemy postawić na sam materac na euro paletach.

Naturalne materiały w sypialni eko 

zasłony z lnu

Pomieszczenia, które urządzamy w nurcie ekologii, pozwalają nam na poczucie bliskości z naturą. Boczne zasłony czy narzuty na łóżko powinniśmy zastąpić dodatkami wykonanymi z naturalnych tkanin. Głównym materiałem jest ekologiczna bawełna – niezwykle wytrzymała, a dodatkowo prezentuje się bardzo gustownie. Jest przewiewna i miła dla skóry, dlatego to idealne rozwiązanie, jeżeli chodzi o wybór pościeli. W tej kwestii również warto kierować się estetyką. Odnajdą się tu modele w kwiaty, printy zwierzęce oraz liście, które będą bardzo dobrze wyglądały jako duet z gładkimi tapetami lub lamelami. Możemy też zwrócić uwagę na pościel, która inspirowana jest abstrakcją czy orientem.

Jaki materiał możemy jeszcze zastosować? Bardzo dużą popularnością cieszy się len, który dobrze wkomponuje się w naturalny klimat i jest tkaniną o wysokiej przepuszczalności powietrza – zbawienne właściwości w upalne dni. Idealnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie do wnętrza lnianych zasłon, które delikatnie otulają okna i zatrzymują część wpadającego światła. Daje to poczucie zwiewności, lekkości – będą idealnym dopełnieniem jasnej kolorystyki w pomieszczeniu. 

Dekoracje prosto z recyklingu

W sypialni eko nie może zabraknąć dodatków, które pozwalają uzyskać określony charakter. Pomieszczenie powinno emanować domowym ciepłym i równocześnie być przykładem, że przedmioty z odzysku mogą być niezwykle efektowne. Warto wybrać się na lokalny targ lub do antykwariatu, gdzie możemy wyszukać perełki. W takich miejscach znajdziemy gliniane, szklane czy ceramiczne dodatki w postaci zastawy stołowej, figurek czy wazonów.

Jeżeli zostały Ci jakieś resztki materiału do wykończenia podłóg czy ścian, nie wyrzucaj ich. Mogłoby się wydawać, że z odciętych kawałków lameli ściennych nie możemy już nic wyczarować, a jednak. Spróbujmy wykorzystać je do stworzenia dekorów, a jedynym ograniczeniem niech będzie Twoja wyobraźnia. Świetnie sprawdzi się jako materiał na ramkę na zdjęcia lub plakat.

Twoje wnętrza, Twoje zasady, nasza praca

Każdy z nas dąży do poczucia przestrzenności i komfortu w swoich wnętrzach. Nasz zespół pasjonatów i profesjonalistów aranżacji wnętrz NARYSUJEMY wie o tym doskonale. Przemieńmy razem małe wnętrze w wielką strefę komfortu! Jeżeli chcesz zmienić swój dom lub mieszkanie, chętnie pomożemy, działamy w Warszawie i okolicach oraz online na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie są wyznaczniki stylu eko?

Najważniejszą funkcję pełnią organiczne materiały oraz rozwiązania, które powiązane są z konwencją minimalizmu oraz zero waste. Popularne są meble z rattanu, wikliny, drewna oraz dodatki z lnianej i bawełnianej tkaniny. Nie możemy zapomnieć o elementach z recyklingu oraz rękodziełach. 

Jaka kolorystykę zastosować w sypialni eko?

W sypialni eko króluje jasna kolorystyka, dzięki której pomieszczenie staje się bardziej przestronne. Możemy zastosować biel na ścianach, ale spróbujmy ją zestawić z cieplejszymi odcieniami na przykład z beżami czy brązami, aby nie zdominowała aranżacji. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą tutaj pastele – bardziej przytulne, a jednocześnie wnętrze nabierze dzięki nim pożądanej dynamiki.