ARANŻACJA MIESZKANIA W STYLU POST — PRZEMYSŁOWYCH FABRYK

białe fotele w jadalni

CO WARTO WIEDZIEĆ?

Popularność w ostatnim czasie zyskała aranżacja wnętrza w stylu loftowym, zastępując tym samym zamiłowanie do naturalnego drewna i pasteli, co charakteryzowało styl skandynawski. Projekt wnętrza w myśl industrializmu to przede wszystkim minimalizm oraz surowy charakter. W swojej istocie często kojarzy się z wnętrzem fabryk poprzemysłowych, gdzie odnaleźć można dużą przestronność, betonowe ściany oraz odsłonięte okna.

SKĄD SIĘ WZIĄŁ STYL LOFTOWY I CO ON OZNACZA? 

Historia stylu loftowego, inaczej industrialnego ściśle związana jest z kryzysem w USA. To właśnie tam w latach sześćdziesiątych XX wieku nowojorczycy zamienili puste hale i magazyny w ogromnych fabrykach na centrum życia. Rozświetlone przez duże okna pozbawione zasłon pomieszczenia przekształciły się w oryginalne mieszkania. Dodatkowe atuty loftu takie jak minimalna ilość mebli, surowy klimat, duża i otwarta przestrzeń tworzą niesztampowe rozwiązania. Na przestrzeni lat zaczęły tworzyć się różne odmiany stylu industrialnego. Najbardziej rozpoznawalne to:

  • hard loft — czyli wykorzystanie autentycznych, starych fabryk, lokalów komercyjnych jako pomieszczeń mieszkalnych,
  • soft loft — czyli aranżacja tradycyjnego mieszkania na wzór postindustrialnych hal i magazynów.

Mówiąc o stylu industrialnym można wyróżnić kilka typowych atrybutów:

  • wysokie sufity,
  • duże, otwarte przestrzenie z ograniczoną ilością drzwi,
  • widoczne instalacje, przewody wentylacyjne, elementy konstrukcyjne,
  • granice między murem i tynkiem, które nie są wykończone,
  • połączenie naturalnych surowców z kolorami, które budującymi wrażenie przestronności.
szare szafki kuchenne

JAKIE ELEMENTY POWINNY ZNALEŹĆ SIĘ W POMIESZCZENIU WYKOŃCZONYM W STYLU INDUSTRIALIZMU?

Projekt wnętrz w stylu loftowym należałoby rozpocząć od ścian oraz podłóg. Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie czerwonej cegły najlepiej tej autentycznej, ale egzamin zdadzą też materiały ją imitujące. Należy pamiętać mimo wszystko o umiarze. Ceglany akcent można wykorzystać przy kominku, na jednej ścianie np. tej z telewizorem. Takie rozwiązanie będzie idealnym połączeniem dla chłodnych materiałów równie typowych dla loftu jak: beton, metal czy szkło. Betonową ścianę ociepli też półka ze starego drewna, a także naturalne materiały (skóra, len).

Jak wspomniano wcześniej postindustrialne wnętrze to przede wszystkim dużo przestrzeni. W takim wnętrzu warto zrezygnować z tradycyjnych drzwi na rzecz drzwi przesuwnych. Wizualna przestrzeń można uzyskać poprzez połączenie kuchni z salonem oraz dodatków takich jak lustra (najczęściej w czarnych ramach). Rozważając aranżację poprzemysłową można zrezygnować z podziału poszczególnych pomieszczeń wydzielając tylko przestrzeń do pracy, relaksu i spotkań.

nowoczesne białe szafki kuchenne

KOLORY W LOFCIE

Będą to przede wszystkim kolory zwiększające optycznie metraż wnętrza oraz sprawią wrażenie przestronności. Dodatkowo kolory powinny sprawić, że pomieszczenie nabierze chłodu, sterylności, surowości. Do tego celu najlepiej sprawdzą się kolory takie jak:

  • naturalna biel,
  • odcienie szarości.

Powyższe stanowi świetną bazę dla innych akcentów, które z kolei ocieplą wnętrze (czerwona cegła, imitacja rdzy). Nie należy się bać kontrastów. Wnętrze można dopełnić minimalnymi dodatkami w odcieniach zieleni i turkusu.

JAKIMI MEBLAMI WYKOŃCZYĆ LOFT?

Wybierając meble do post przemysłowego wnętrza należy pamiętać o funkcjonalności i design. Elementy, na które się zdecydujemy muszą ułatwiać organizację oraz być pojemne przy jednoczesnej dekoracji pomieszczenia. Loft przyjmie wszystkie propozycje, które wyglądać będą na nieco zużyte, z ciekawą historią (warto poszukać mebli na pchlim targu, u babci) zaprojektowane w stylu minimalistycznym z połączeniem typowych dla industrializmu materiałów: szkła, drewna, metalu. Przykłady mebli to np.: drewniany czy kamienny blat stołu na metalowych nóżkach, modułowa sofa, bar z hokerami. Z bardziej nietypowych propozycji to wykorzystanie elementów samochodu jako mebli, fabryczne schody, a także części dźwigu jako dekoracji, garażowe włączniki oraz kontakty. Ocieplić wnętrze można takimi dodatkami jak: doniczki z kwiatami, kominek, oświetlenie w stylu retro, kosze wiklinowe.

ceglana ściana w salonie

ODKRYJ SWÓJ DOMO NA NOWO

Post przemysłowa opcja na projekt wnętrza to jeden z wielu wariantów, które NARYSUJEMY może Ci zaproponować. Jesteśmy tutaj przede wszystkim dla Ciebie, aby spełnić najskrytsze marzenia związane w wykończeniem wnętrz i stworzyć przestrzeń, w której poczujesz się bezpiecznie i komfortowo.