GUSTOWNA SYPIALNIA W KONWENCJI VINTAGE

ciepła, neutralna kolorystyka

STYL VINTAGE – CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJE?

Czasy, w których aktualnie żyjemy, słyną z niezwykłego pędu życia, ale i odrzucenia wszystkiego, co zbędne. Wraz z tą ideą narodziła się moda na urządzanie domów i mieszkań w duchu minimalizmu, co też sprawiło, że każda aranżacja wygląda zupełnie tak samo. Wnętrza, w których przyszło nam spędzać beztroski czas dzieciństwa miały duszę. Były kolorowe, przepełnione drobiazgami i dekoracjami. Styl vintage charakteryzuje się więc tym, że nie panują tu ściśle ustalone zasady. To pewna mieszanka wspomnianego już minimalizmu, ale i maksymalizmu, dzięki czemu tak zaprojektowane przestrzenie są niezwykle klimatyczne. Chociaż styl vintage kojarzy się z eklektyzmem, nie ma tu miejsca na kicz. Stworzone tak aranżacje są oczywiście wyważone, ale i odważne. 

rzeźbione łóżko z litego drewna

 WYBÓR KOLORYSTYKI SYPIALNI 

Aranżując sypialnię w stylu vintage, musimy pomyśleć o kolorystyce jej ścian czy mebli. To istotna kwestia, należy to zrobić, mając na uwadze przeznaczenie tego pomieszczenia. Co za tym idzie, nie powinniśmy stosować tam zbyt intensywnych odcieni, które w ciągu dnia może i korzystnie pobudzą nas do działania, jednak wieczorem mogą utrudnić relaks. Jeżeli masz pewne obawy co do tego, czy żywsze kolory rzeczywiście wpłyną na jakość odpoczynku, do sypialni wybierz nieco bardziej przygaszone barwy. Świetnie sprawdzą się delikatne beże i brązy, subtelne pastele czy biele.  

Chcąc uniknąć efektu surowości we wnętrzu, możemy dobrać do tego dodatki w kolorze czerwieni, musztardy, głębokiego granatu czy butelkowej zieleni. Nie zapominajmy jednak o tym, że styl vintage wyjątkowo uwielbia wszelkie wzory, zdobienia i ciekawe faktury. Mogą one występować zarówno na elementach wyposażenia, jak i ścianach. Dobierajmy je jednak ostrożnie i z umiarem, aby nie przytłoczyć aranżowanego pomieszczenia. W tak urządzonej sypialni doskonale sprawdzą się motywy roślinne, wzory geometryczne, pasy, ale i połyskujące faktury. 

STYLOWE MEBLE I MATERIAŁY 

Sypialnię zaprojektowaną w duchu stylu vintage zwykle wyposaża się w meble o lekkiej konstrukcji, jakie kiedyś można było spotkać w wielu domach. Jak powszechnie wiadomo, w centrum takiego wnętrza powinno stanąć wygodne łóżko, na którym dobrze się wyśpimy i zrelaksujemy po długim dniu. Chociaż królują tu zwykle modele o prostej formie i cienkich nóżkach, możemy spotkać także bogato zdobione egzemplarze, które najczęściej udaje się zdobyć na pchlim targu. Łóżko może być zrobione zarówno z drewna, jak i kutego metalu. Ważnym elementem jest także jego nakrycie. Pościel powinna być wysokiej jakości, estetyczna i jasna. W stylowej sypialni vintage sprawdzą się przede wszystkim odrestaurowane meble z dawnych lat bądź sprawiające wrażenie, jakby były nadgryzione zębem czasu. Charakteru takiemu pomieszczeniu doda zwłaszcza duża drewniana szafa lub komoda, wygodny tapicerowany fotel z oparciem w kształcie muszli, toaletka, lustro w zaśniedziałej ramce, skrzynia do przechowywania pościeli czy zgrabna szafka nocna. 

długie zasłony i miękkie poduszki

WYSZUKANE DODATKI 

Urządzając gustowną sypialnię w duchu konwencji vintage, warto skupić się nawet na najmniejszych szczegółach, by móc osiągnąć efekt eleganckiej, ale i przytulnej przestrzeni. Co prawda, styl ten nie czerpie całymi garściami z minimalizmu, a jest czymś pomiędzy, dlatego przyda się tu kilka ciekawych elementów wyposażenia, które efektownie dopełnią całość aranżacji. Projektując tego typu pomieszczenie, warto zastanowić się nad umieszczeniem w nim: 

  • zegara analogowego,  
  • skórzanego gazetnika,  
  • lampki nocnej o ciepłym odcieniu światła,  
  • wazonu z kolorowego szkła,  
  • roślin w ceramicznych donicach,  
  • plakatów w klimacie retro,  
  • pledów i miękkich koców w ciekawe wzory,  
  • miękkich poduszek,  
  • długich zasłon,  
  • barwnego dywanu. 

ODPOWIEDNIE OŚWIETLENIE 

Aby stworzyć odpowiedni nastrój w sypialni, zwłaszcza tej urządzonej w duchu stylu vintage, ważnym aspektem jest oświetlenie. W tego typu aranżacjach nie skupiajmy się jedynie na jednym źródle światła, główna lampa sufitowa może okazać się niewystarczająca. Zadbajmy więc o dodatkowe punktowe oświetlenie w postaci klimatycznych lampek nocnych, najlepiej takich sprzed kilkudziesięciu lat bądź właściwie stylizowanych. Sprawdzą się tu także charakterystyczne lampki wiszące, ale również posiadające okrągłe klosze.

rośliny w ceramicznych donicach

POŁĄCZENIE STYLU I FUNKCJONALNOŚCI

Szukasz pomysłów na aranżację swojego mieszkania? Nasz zespół projektowy NARYSUJEMY jest gotowy, aby pomóc Ci w urządzeniu Twojej wymarzonej przestrzeni! Realizujemy projekty w Warszawie i okolicach, ale podejmujemy również współpracę w formie zdalnej. Dzięki naszemu doświadczeniu i wiedzy z zakresu projektowania wnętrz Twój dom lub mieszkanie nabierze charakteru i wyjątkowego stylu. Skontaktuj się z nami już dziś! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie meble sprawdzą się w sypialni vintage?

W tego typu wnętrzu sprawdzą się meble o lekkiej konstrukcji. W jej centrum powinno stanąć łóżko o prostej formie i cienkich nóżkach, wykonane z drewna lub kutego metalu. Meble powinny wyglądać tak, jakby były nadgryzione zębem czasu. Urządzając taką przestrzeń, warto postawić na solidną, drewnianą szafę, wygodny fotel z oparciem w kształcie muszli czy lustro w zaśniedziałej ramce.

Jaką kolorystykę wybrać do sypialni vintage?

Do takiej sypialni świetnie pasują delikatne beże, brązy czy pastele, które z pewnością będą sprzyjać odprężeniu. Możemy postawić także na pewne akcenty w kolorze czerwieni, musztardy czy butelkowej zieleni. Nurt ten słynie także z zamiłowania do ciekawych wzorów czy faktur, np. przedstawiających motywy roślinne czy figury geometryczne.