Angielski sznyt i zachwyt

pikowana kanapa w salonie

Styl angielski w nowoczesnych wnętrzach

Aranżując wnętrze w stylu angielskim, wrócimy do korzeni starej i wytwornej elegancji. Coraz częściej nie są to jedynie brytyjskie akcenty – cała nieruchomości jest stylizowana wg kanonu tego designu, co jest dowodem na to, że ponownie wraca on do łask. Wchodząc do pomieszczenia, w którym na pierwszy rzut oka zauważamy szykowne i niezwykle wyróżniające się wyposażenie, ekskluzywne materiały i zapierające dech w piersiach dekoracje, możemy przewidzieć, że jest to prawdopodobnie styl angielski. Z tego powodu chcielibyśmy w tym tekście przybliżyć naszym czytelnikom, jak on wygląda i dlaczego może okazać się dobrym wyborem.

drewniane szafki w klasycznej kuchni

Akcesoria szczególne dla angielskiego wnętrza

Dlaczego by nie zacząć od jednej z najprzyjemniejszych części aranżacji, jaką jest sama dekoracja – zwłaszcza w stylistyce, która ubóstwia klasyczne ozdoby. Z pewnością, widząc taką nieruchomość, początkowo możemy poczuć się nieswojo przez fakt, że angielski klasycyzm może wydawać się lekko nieuporządkowany. Jest to spowodowane ogromną ilością drobiazgów, błyskotek, rodzinnych zdjęć, rzeźb, dzieł ulubionych artystów, jak i nietypowych linii i zdobień. Nie powinniśmy się tego absolutnie bać, dzięki tym elementom, nasze wnętrze będzie emanować aurą londyńską. Przedmioty, które także nie zostaną niezauważone to z pewnością symbole tego kraju, takie jak wielki zegar, przypominający swoją budową Big Bena czy lampy inspirujące się dawnymi latarniami z XIX wieku. Dodatkowo poszukajmy modelu z osłoną, mozaiką – zapewnią urokliwy klimat, jeżeli postawimy je na stoliku nocnym obok łóżka. W salonie lub kuchni najlepszym rozwiązaniem, który przyciągnie wzrok każdego, będzie błyszczący się żyrandol. W pokojach warto wykorzystać długie, klasyczne firany.

Jedną z popularnych form dekoracji okazują się również wzorzyste tapety z motywem kwiatów lub nietypowych kształtów, panele drewniane, ozdobne listwy oraz ściśle kojarzące się z tą estetyką sztukaterie. Podobnie, jak i w polskich domach, możemy spotkać się z tzw. boazeria, którą wykorzystywało się w posiadłościach od początku 1700 roku. Stosując się do angielskiego wzorca, będzie ona występowała zwykle w odcieniach brunatnego lub białego.

Jakich kolorów powinniśmy się trzymać?

Ważnym aspektem w takich wnętrzach jest poczucie bezpieczeństwa, komfortu i wyciszenia. Czynnikami, które w dużej mierze wspierają te odczucia, będą kolory. W tym wypadku, wskazanym jest zadanie sobie pytanie, jakie wpłyną na nas kojąco. Jest to dosyć subiektywne, jednak chcielibyśmy zaproponować kilka wariantów. Główną bazą powinny być barwy takie jak:

  • piaskowy,
  • alabastrowy,
  • ciepły i delikatny róż,
  • szmaragdowy,
  • beżowy.

Jednym z odłamów stylu londyńskiego, jest design kolonialny. We wnętrzach możemy pokusić się o bardziej ekstrawaganckie odcienie, które przełamią stonowane pomieszczenie. Nie bójmy się więc użyć farby fioletowej, grafitowej, różowej, koronkowej czy oranżowej. Dzięki temu sposobowi sprytnie wprowadzimy więcej energii i radości do naszej własności.

poduszki w kwiaty na miękkiej kanapie

Szykowne wyposażenie

W takiej stylistyce wyposażenie odgrywa niezwykle ważną rolę. Angielski styl wybiera wyposażenie, które ma kojarzyć się z przepychem, bogactwem i luksusem. Pomogą w tym okazałe, nietuzinkowe a nawet monstrualne meble. Bardzo często stworzone na bazie tej samej beli drewna, takiej jak ciemny dąb, wiśnia lub orzech. Osoby czytające książki, będą zachwycone tradycyjną biblioteczką, postawioną wzdłuż całej ściany w pokoju dziennym czy biurze. Jeżeli nie posiadasz tak okazałej kolekcji, możesz postawić na niej pamiątki, globusy czy inne bibeloty wpasowujące się w angielski klimat. Nie da się ukryć, że wygląd wyposażenia angielskiego opiera się na tradycyjnym schemacie, czasem inspirując się detalami Shabby Chic, takimi jak bruzdy, kilka warstw farby lub zarysowania. Nie zaszkodzi również zaaranżować swoje wnętrze w stylu angielskim w odsłonie modernistycznej. Zapewnią to meble z metalowym wykończeniem, jak np.  bukowy stolik z wygrawerowanymi miedzianymi nóżkami. Wielką zaletą designu angielskiego jest jego uniwersalność. Poza akcentami sugerującymi nowoczesny sznyt, możemy wybrać dawne, wiekowe, nawet staromodne detale, które często okazują się kropką nad i całego projektu. Bez chwili zwątpienia zasugerujemy podłużną, pikowaną kanapę z ozdobnymi poduszkami razem z kompletem pasujących siedzeń.

żyrandol w angielskiej kuchni

Od marzeń do rzeczywistości w kilku krokach!

Odkryj klasyczną elegancję i wytworność stylu angielskiego z NARYSUJEMY! Nasz doświadczony projektant wnętrz pomoże Ci stworzyć wnętrza pełne uroku i harmonii. Wykorzystaj naszą ekspertyzę w projektowaniu i aranżacji, aby przekształcić swoje mieszkanie w angielską oazę komfortu i tradycji. Dzięki nam, stworzysz wnętrza, które emanują elegancją i ciepłem stylu angielskiego. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaką kanapę wybrać w stylu angielskim?

Wnętrza w stylu angielskim nie obejdą się bez kanapy chesterfield. Będzie to klasyczny wybór, pasujący do niemal każdej odsłony tej aranżacji.

Jak zaaranżować domową biblioteczkę?

Jeżeli jesteś właścicielem pokaźnej kolekcji książek, zdecyduj się na tradycyjny regał w stylu angielskim. Zainteresowanych tą stylizacją zapraszamy przeczytania tego artykułu.