NOWA ODSŁONA STYLU SKANDYNAWSKIEGO, CZYLI ZASKAKUJĄCE WNĘTRZA NEW NORDIC

biała sofa, szare ściany

STYL NEW NORDIC

Prostota, stonowane i jasne kolory, minimalizm, ekologia i naturalne materiały – tak wyglądają harmonijne i jasne wnętrza w stylu scandi. Czym więc różni się przestrzeń w aranżacji New Nordic? Czy oba style bazują na tych samych przekonaniach, a może zupełnie się od siebie różnią? Dowiesz się tego w naszym artykule, w którym wyjaśniamy myśl przewodnią nowej odsłony stylu pochodzącego z Północy.

szare ściany, drewniane meble

Styl skandynawski

Styl skandynawski króluje we wnętrzach od wielu lat. Z upływem czasu na jego podstawie zostały stworzone nowe trendy, które sprawiają, że żadnemu z nas ten styl szybko się nie znudzi. Jednym z nich jest New Nordic, który został odkryty w 2005 roku, ale już 100 lat temu ludność Skandynawii żyła w mieszkaniach i domach w podobnym klimacie. Charakteryzowały się one ciemnymi i ponurymi pomieszczeniami z dużą ilością mebli. Pewnie niejedna osoba byłaby w szoku, wiedząc, że styl skandynawski powstał dopiero później, dzięki pewnemu architektowi i malarzowi. Carl Larsson wraz ze swoją żoną – Karin, wspólnie zaprojektowali swój dom, co zostało przez malarza uwiecznione w serii akwarelowych obrazów. Przedstawiały one jego rodzinę podczas codziennych czynności w przytulnych, jasnych pomieszczeniach. Stało się to początkiem, dziś przez wszystkich rozpoznawanego – stylu skandynawskiego. Jego estetyka wciąż przewija się w trendach wnętrzarskich każdego roku, lecz coraz częściej w nowych odsłonach.                   

New Nordic

Nie chodzi o to, aby przeciwstawić się zasadom stylu skandynawskiego. Wręcz odwrotnie – bazujemy na tych samych założeniach, ale skupiamy uwagę na meblach i akcesoriach, odwołując się nieco bardziej do natury. Stonowaną bazę pomieszczeń przełam mocnymi akcentami w zdecydowanych barwach, które znajdziesz w otaczającej nas przyrodzie, tj.:

  • granat,
  • zieleń,
  • czerwień,
  • zdecydowany odcień żółtego.

Jeśli decydujesz się na materiały, np. na zasłony czy poduszki ozdobne, a nawet dywany – wybieraj te ze zwierzęcymi czy roślinnymi wzorami. Kupując meble, spróbuj znaleźć coś ciekawego na pobliskim targu, sprawdź aukcje online na znanych portalach sprzedażowych lub oddaj swoje stare meble do renowacji. Nic tak nie oddaje stylu New Nordic, jak wykorzystanie podstarzałych, lecz odnowionych mebli.

Jeśli chodzi o kolory, to pierwsze miejsce na naszej liście zdecydowanie zajmuje matowa czerń, która powinna przeważać w Twoich wnętrzach, ale tylko w dodatkach, np. doniczce o surowym wykończeniu czy prostej lampie. Takie akcenty można śmiało zestawiać z innymi barwami natury, a nawet drewnem.

sypialnia w bieli, białe ściany, drewniane meble

Wybierając akcesoria, zwróć uwagę na zachowanie harmonii we wnętrzu. Przy stonowanej bazie możesz pozwolić sobie na mocniejsze akcenty. Dodaj koc z geometrycznym motywem, ozdobne poduszki w roślinne wzory czy narzutę ze zwierzęcym printem. To sprawi, że pomieszczenia nabiorą tajemniczego charakteru i oryginalności. Jeśli jednak należysz do osób, które cenią sobie neutralne barwy – dodaj więcej tekstur w dodatkach lub w wykończeniach mebli. Chcąc wprowadzić do swojej aranżacji nastrój z odrobiną tajemniczości – zainwestuj w długie, stylowe świece i plakaty w minimalistycznym klimacie.

Dla niektórych osób styl New Nordic może wydawać się nieco zimny, dlatego świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie drewnianych mebli, które dodadzą przytulności i ciepła. Dobrym wyborem będzie sosna, świerk czy brzoza. Nie sprawdzi się tutaj gatunek drewna taki jak np. dąb, ponieważ może zbytnio przeciążyć wygląd wnętrza.

Jeśli chciałbyś uzyskać nowoczesny wygląd przestrzeni, wybierz detale wykonane ze szkła z efektem przydymienia. Dodatki te można dostać w różnych kolorach. Jeżeli jednak zależy Ci na przytulnym mieszkaniu z duszą – znajdź porcelanowe akcesoria retro. Porcelanowe filiżanki, wazony i talerzyki świetnie podkreślą skandynawską aranżację.                                         

Wnętrza w stylu New Nordic charakteryzują się skandynawskim minimalizmem i funkcjonalnością, lecz są podkreślone odważniejszymi akcentami oraz barwami. Pamiętaj, aby zachować ekologiczne rozwiązania, które są podstawą niemal każdego stylu pochodzącego ze Skandynawii. Idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie chcielibyśmy uzyskać wyjątkowy nastrój, np. w sypialni. Zachowaj stonowane ściany i podłogi i uzupełnij je unikatowymi dekoracjami inspirowanymi otaczającą nas naturą.

okrągłe lustro w łazience, heksagonalne płytki

WNĘTRZA, KTÓRE WPROWADZĄ HARMONIĘ DO TWOJEGO ŻYCIA

Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samemu zaaranżować swoje wnętrze w takiej estetyce, nasi projektanci z NARYSUJEMY z przyjemnością Ci w tym pomogą. Razem stworzymy, wnętrze idealnie pasujące do Twojego charakteru.