Image Alt

Zachwyt nad wnętrzem chalet

salon w stylu chalet

Niezwykłe uroki stylu chalet

Nietrudno się dziwić, że stylistyka chalet ma rzeszę swoich wiernych fanów. Nic tak nie relaksuje, jak kontakt z naturą podczas górskich wypraw, smak szwajcarskiej czekolady czy spotkanie z gronem przyjaciół na stoku. Takie wnętrze będzie perfekcyjne wszędzie i dla każdego – nawet dla tych niemających stałego kontaktu z alpejskim krajobrazem. Styl chalet trzyma się wzoru ustalonego już kilkadziesiąt lat wstecz przez ludność tubylczą. Pomieszczenia obowiązkowo spełniają funkcję ochronną – stąd wielka staranność przy użyciu materiałów wspomagających termoizolację. Takie domy budowane są na kształt litery “A”, wnętrza są przytulne, pełne naturalnych materiałów, takich jak kamień, drewno i skóra.

kamienny kominek w salonie

Podstawa meblarstwa designu chalet

Forma designu jest na tyle uniwersalna, że ilość możliwych kombinacji wyposażenia jest trudna do policzenia. Oczywiście istnieją pewne wskazówki, których możemy się trzymać, aby otrzymać bardziej tradycyjną odsłonę. Meble wykonane z drewna będą zawsze i wszędzie mile widziane. Dlatego też korzystajmy z jego surowej formy, takiej jak stolik z nieoszlifowanej deski, obok którego zaaranżujemy wyposażenie wypoczynkowe, takie jak np. fotel czy sofa obita skórą. W tym stylu korzystniej zaprezentują się meble większych rozmiarów. Jest to spowodowane faktem, że surowce, takie jak choćby granit mogą przyćmiewać delikatne detale. W kuchni powinien być postawiony kilkuosobowy stół, będzie cudownie, jeśli jakaś jego część będzie uwzględniać zdobienia snycerskie. Do kompletu przydadzą się krzesła wykonane z takiego samego gatunku, np. drzewa sosnowego.

Jakie barwy symbolizują górskie marzenie?

Alpejskie domy zwykle są zestawiane z białym, zimnym puchem leżącym na szczycie górskim nawet w okresie letnim. Istota takiej panoramy ma przełożenie na kolory zdobiące przytulne nieruchomości. W stylu chalet paleta barw jest miła i przyjemna dla ludzkiego oka. Gatunek i odcień drewna to sztampowy czynnik wpływający na odbiór pokoju, dlatego nie ryzykując – rozważ klasyczne gatunki jak: 

  • świerk,
  • jodła,
  • sosna,
  • modrzew. 

Jeżeli nie ma twojego ulubionego drzewa na tej liście, pamiętaj, że w tym stylu najlepiej wyglądają deski o cieplejszym odcieniu. Projektując swoje wnętrze na wzór bardziej sielskiego klimatu, wykorzystaj te odbiegające od estetyki chalet, mając na uwadze, że swobodne dobieranie gatunku nie zawsze pasuje idealnie do całości nieruchomości. A co w przypadku, kiedy nie chcemy, aby cała ściana była wyłożona panelami? Wtedy wskazanym jest pomalowanie ścian na intensywne i śmiałe kolory. Są nimi odcienie: szmaragdowego, szarego, niebieskiego, brunatnego, purpurowego a nawet bordowego. Dodatki mogą być zachowane w podobnej stylistyce, jednak chcielibyśmy zachęcić do korzystania również z pigmentu oranżowego, ciemnego żółtego, ceglanego i lawendowego.

drewniana boazeria

Wykończenia i detale chalet

Nieprzetworzone surowce wykończeniowe, takie jak kamień, metal czy inne minerały, to fundament dla aranżacji górskiej. Właściciele nieruchomości z widocznymi detalami konstrukcyjnymi (drewniane kolumny, oparcia trzymające dach) – nie powinni ich zakrywać. Ich funkcja nie ogranicza się jedynie do zastosowań praktycznych. Wyglądają świetnie w roli dekoracji lub jako przestrzeń, na której umieścisz akcesoria różnej maści. Mogą być to doniczki, kwiaty, plecionki, zdjęcia oraz pamiątki rodzinne. Nie popadaj w nudę i wykorzystaj różne kamienie, o różnej strukturze. Ciekawie zaprezentują się granity, bazalty czy kwarcyty. Niemalże w każdym budynku upodabniającym się do tej stylistyki, znajdziemy imitację zwierzęcych skór i futra. Zdarza się, szczególnie w tych starszych, że na ścianach gdzieniegdzie zauważymy porożę. W samym centrum nie może zabraknąć paleniska z murowanym kominem, który spełnia swoją funkcję znakomicie, ogrzewając i oświetlając nieruchomość. Światło zagwarantują również lampy naścienne, wolnostojące czy te zwisające z sufitu, o różnej barwie i o różnej mocy. Posadzkę możemy wyposażyć w ledy podłogowe. Dzięki takiej grze ze światłem zyskasz przytulny i sensualny klimat. 

Podsumowanie stylu chalet

miękkie dywany w salonie

Na sam koniec przygotowaliśmy małe podsumowanie, które pomoże Ci w usystematyzowaniu wiedzy na temat tej aranżacji.

tkaniny podłoga akcesoria wykończenia 
naturalne, są kontrastem dla zimnej podłogi kamiennej,  np. wełna, skóra,  kamienna (np. granit, kwarc) lub drewniana (np. świerk, modrzew) z widocznymi słojami,  warto umieścić na niej dywany   nawiązujące do górskiej estetyki  np. skóra, poroże, futro, poduszki ozdobne metalowe lub drewniane  zwłaszcza w obrębie kominka, klamki, nóżek stołu lub krzesła 

Architektura wnętrz dla każdego domu

Styl chalet to harmonia z naturą i elegancja górskiego klimatu w Twoim wnętrzu. Nasz doświadczony projektant wnętrz z NARYSUJEMY pomoże Ci stworzyć ciepłe, funkcjonalne, i pięknie urządzone mieszkanie w tym stylu. Zaprojektujemy dla Ciebie idealną przestrzeń, łączącą tradycyjne elementy z nowoczesnym komfortem. Odkryj urok stylu chalet i zamień swoje mieszkanie w górską oazę spokoju. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie materiały są wykorzystywane w stylu górskim?

Są to materiały naturalne, takie jak choćby kamienie. W naszym artykule zaproponowaliśmy naszym czytelnikom zaaranżowanie piaskowca, bazaltu lub granitu.

Jakie drewno wybrać w stylistyce górskiej?

Powinno być to drewno o ciepłej tonacji i o widocznych słojach. W góralskich domach wykorzystujemy przede wszystkim: modrzew, świerk i sosnę.