Maksimum piękna z małej kuchni

biała kuchnia

Jak zaaranżować niewielkie pomieszczenie?

Aranżacja kuchni na małej przestrzeni, co w bloku zdarza się niezwykle często, wcale nie musi być przykrą koniecznością. Wręcz przeciwnie! Istnieją różne możliwości urządzenia efektownego wnętrza, które będzie w jak największym stopniu odpowiadało Twoim potrzebom. Kuchnia to bowiem ważna część mieszkania, w której nie tylko liczy się efekt wizualny, ale przede wszystkim funkcjonalność. Satysfakcjonująca aranżacja Twojej przestrzeni, to również droga do tego, by czerpać przyjemność z codziennego przygotowywania posiłków. Małe kuchnie powinny być urządzone w taki sposób, aby podkreślić ich wyjątkowość i wykorzystać każdy centymetr powierzchni. Poznaj praktyczne rozwiązania zaaranżowania niewielkiej przestrzeń.

aneks kuchenny połączony z salonem

Wykorzystaj dostępne miejsce

Aby codzienne korzystanie z kuchni stało się przyjemne i wygodne, warto stworzyć dokładny plan rozmieszczenia każdego elementu. Praktycznym rozwiązaniem są meble na wymiar, dzięki czemu dostępne miejsce zostanie maksymalnie wykorzystane. Urządzanie kuchni warto jednak zacząć od urządzeń, takich jak lodówka, zlewozmywak, piekarnik. W następnej kolejności możesz uzupełnić je zabudową i cieszyć się efektem.

W miarę możliwości warto połączyć kuchnię z salonem, by nie tworzyć ciasnych, zamkniętych pomieszczeń. Ściany działowe, wąskie przejścia i drzwi mogą bowiem optycznie zmniejszyć wnętrze. Zamiast tego, w kuchni warto umieścić wyspę z blatem, która może być nie tylko praktycznym, ale i przykuwającym wzrok elementem.

Dobierz odpowiednie meble

Dobór mebli jest szczególnie istotny, bo to właśnie one muszą pomieścić wszystkie kuchenne przyrządy, łyżki, garnki czy talerze. Z drugiej strony, nie mogą wizualnie “zawłaszczać” całej przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór szafek z frontami wykonanymi ze zmatowanego szkła. Dzięki temu, że powierzchnie tego typu odbijają światło, może to przyczynić się do optycznego powiększenia przestrzeni. Aby dodatkowo zaoszczędzić miejsce, pomyśl o szafkach zarówno dolnych jak i górnych, przy czym te drugie mogą sięgać do samego sufitu.

składany stół przy ścianie

Postaw na różne sposoby przechowywania

Jeśli Twój aneks kuchenny nie jest w stanie pomieścić wszystkich niezbędnych przedmiotów, rozwiązaniem problemu mogą okazać się dodatkowe sposoby ich przechowywania. Skorzystaj, np. z niezabudowanych półek ściennych, które zamontujesz na ścianie. Możesz na nich postawić kolekcję swoich ulubionych kubków lub inne drobiazgi, co dodatkowo będzie efektowną dekoracją. Ciekawym rozwiązaniem na przechowywanie różnych rzeczy są również:

  • ozdobne pudełka i kosze,
  • mobilny regał na kółkach, z wyjmowanymi pojemnikami,
  • organizery na przyprawy i inne produkty,
  • stojaki do postawienia na blacie lub np. na mikrofalówce.

Pomyśl o kolorystyce

Odpowiednio dobrane kolory potrafią zdziałać cuda i stworzyć wizualny zwrot o 180 stopni. Podobnie jak z doborem mebli, rozwiązań jest wiele. Dobrze sprawdzi się wykorzystanie neutralnych, stonowanych kolorów i zestawienie ich z detalami w wyrazistych barwach, jak czerwień czy seledyn.

Kuchnia w bieliKuchnia w jasnych odcieniach, takich jak biele, beże, szarości, daje efekt eleganckiego, klasycznego wnętrza. Jednolitość kolorystyczna tworzy przyjemną harmonię, dzięki której łatwiej odpocząć.
Kuchnia w czerniJeśli w aranżacji wnętrza preferujesz czerń, mała kuchnia wcale nie musi tego wykluczać. Wybrane elementy, jak okap, fronty szafek czy lampy mogą być utrzymane w tym kolorze. Dla przełamania efektu, czarny kolor warto zestawić z bielą czy innymi, jasnymi barwami.
kubki na kuchennej półce

Tworzymy funkcjonalne wnętrza

Optymalizacja przestrzeni w małej kuchni to wyzwanie. Nasz doświadczony projektant wnętrz może stworzyć projekt idealnie dostosowany do Twoich potrzeb. Projektowanie małych kuchni to nasza specjalność. Z NARYSUJEMY uzyskasz funkcjonalność i estetykę, dzięki czemu Twoja kuchnia będzie funkcjonalna i piękna. Skorzystaj z naszych usług i ciesz się doskonałą aranżacją wnętrz już dziś! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak zaaranżować małą kuchnię?

W aranżacji małej kuchni kluczowe jest, aby stworzyć wnętrze nie tylko estetyczne i przytulne, ale także funkcjonalne. Ważne jest wykorzystanie dostępnego miejsca w jak największym stopniu, dobór odpowiednich mebli i kolorystyki. Znaczenie ma również zastosowanie różnorodnych metod przechowywania, co dodatkowo pozwoli zaoszczędzić miejsce.

Jakie meble sprawdzą się w małej kuchni?

Urządzając małą kuchnię, warto pomyśleć o meblach, które pozwolą na pomieszczenie wszystkich niezbędnych kuchennych sprzętów, talerzy, garnków i innych przyrządów. Praktycznym rozwiązaniem mogą okazać się meble na wymiar, a także te z frontami wykonanymi ze zmatowionego szkła, które odbija światło, co może optycznie powiększyć powierzchnię.