Wszystko co musisz wiedzieć o płytkach w łazience

jasne płytki łazienkowe

ABC aranżacji łazienki z płytkami

W jaki sposób powinno się dobierać płytki do łazienki? Zwykle musi być to przemyślana decyzja na wiele długich lat. Czasem chcemy tylko odświeżyć łazienkę i nadać jej nowego charakteru. Bez względu na powód zmiany aranżacji wnętrza, zawsze warto zaczerpnąć informacji, w jaki sposób wybrać płytki i jak je pielęgnować?

jasna łazienka z kabiną prysznicową, czarny blat, marmurowe płytki

Jasne kolory w małej łazience

Łazienka często jest niewielkim pomieszczeniem w domu, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich płytek, które pozwolą na wizualne powiększenie przestrzeni. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na jasne kolory. Może to być, np.

  • kremowa biel,
  • kość słoniowa,
  • beż,
  • jasne szarości.

Wybierając tego typu barwy, możemy mieć pewność, że nasza łazienka zyska nieco więcej przestrzeni. Kolejnym sposobem na małą łazienkę jest zwiększenie powierzchni, która odbija światło. Rozświetlone wnętrza wydają się większe i bardziej przestronne. Z tego względu warto zainwestować w błyszczące płytki, od których z łatwością będzie się odbijać światło.

Dobór wzorów płytek łazienkowych

Dekory to kafelki posiadające wypukłości i wzory, które coraz częściej goszczą w polskich łazienkach. Jednak zbyt duża ilość ozdobnych płytek może przytłoczyć i zdominować wystrój pomieszczenia. Zwłaszcza takie kafle łazienkowe, które posiadają wiele małych elementów wydają się być nietrafionym pomysłem. Ich użycie zwiększy poczucie chaosu i przeładowania. Wybierając dekory, możemy zdecydować się na ich pionowe lub poziome ułożenie. Za pomocą pierwszego sposobu, możemy uzyskać efekt optycznie wydłużonej przestrzeni. Jednak, jeśli zdecydujemy się na poziome ułożenie płytek ozdobnych, wtedy pomieszczenie wyda się większe niż jest w rzeczywistości. W nowoczesnych łazienkach, na popularności zyskują dekory w kontrastowych barwach.

Niecodzienne kolory

Aranżacja wnętrza łazienki nie zawsze musi być nudna i również w tej przestrzeni możemy zastosować niestandardowe rozwiązania. Jednym z nich jest podłoga w karo, czyli taka, która swoim wyglądem będzie przypominała szachownicę. Kolory takiej powierzchni mogą być dowolne, jednak przy ich doborze warto zwrócić uwagę na rozmiar pomieszczenia. W nieco mniejszych łazienkach, najlepiej sprawdzi się szachownica utrzymana w jasnych lub kontrastowych barwach. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie postawienie na klasyczne połączenie czerni i bieli. Ciekawym efektem może być również połysk, który osiąga się dzięki zastosowaniu kafelków, które dobrze odbijają światło. Projektowanie wnętrza łazienki często zakłada użycie takich samych kolorów płytek zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Wiele osób obawia się jednak, że takie rozwiązanie może okazać się zbyt jednolite i monotonne. Nic bardziej mylnego. Spójne tło pozwoli wybrzmieć pozostałym elementom pomieszczenia, takim jak meble czy ozdoby.

heksagonowe płytkiw małej łazience, drewniana podłoga w łazience

Kolor, kształt i co dalej?

Wybierając odpowiednie kafle łazienkowe, zwykle zwracamy uwagę tylko na kolor i kształt, jaki mają. Nie są to jednak jedyne aspekty, które powinno brać się pod uwagę przy zakupie. Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje wysoka wilgotność i zmienność temperatur. Z tego powodu stanowi miejsce, w którym płytki powinny być o wiele bardziej wytrzymałe, niż te używane w pozostałych częściach domu. Warto więc kierować się ich praktycznością i funkcjonalnością. Na pierwszym miejscu powinna znajdować się wysoka jakość wykonania. Równie ważne jest pochodzenie od sprawdzonego i docenianego producenta, jednak nie możemy zapominać o doborze odpowiednich fug oraz hydroizolacji ściany.

Fugi co trzeba wiedzieć?

Fugi mają bardzo ważne zadanie, a mianowicie zapobiegają wnikaniu wilgoci pomiędzy płytki. Z tego powodu, powinniśmy poświęcić im odpowiednio dużo uwagi. Podobnie jak przy wyborze płytek, najważniejsza jest jakość, chociaż fugi powinny również pełnić funkcję dekoracyjną. Warto zwrócić uwagę na odpowiednią szerokość fugi, która w przypadku płytek podłogowych powinna być większa. Odwrotnie sytuacja wygląda w przypadku kafli umieszczonych na ścianie. Pomiędzy nimi fuga może mieć zaledwie nieco ponad milimetr szerokości. Gdy zależy nam na uzyskaniu efektu jednolitej powierzchni, warto dobrać kolor fugi, który będzie podobny do barwy płytek. Natomiast jeśli dobrze czujemy się w przestrzeniach o niecodziennym wyglądzie, można postawić na kontrast. Wybierając kolor fugi w miejscach, które są szczególnie podatne na zabrudzenia, warto rozważyć użycie ciemniejszego koloru.

Pielęgnacja płytek łazienkowych

Łazienka jest pomieszczeniem, które często bywa zmorą sprzątających. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór płytek oraz fug, które będą funkcjonalne i praktyczne. Powierzchnie w białym kolorze będą znacznie bardziej wymagające pod kątem utrzymania porządku, więc warto postawić na szary kolor fug. Przy wyborze kafli łazienkowych warto zwrócić uwagę na wskaźnik, taki jak odporność na zabrudzenia i środki chemiczne. Takie informacje znacząco ułatwią pielęgnację i sprawią, że zminimalizujemy czas przeznaczony na sprzątanie całego pomieszczenia.

czarno biała nowoczesna łazienka z okrągłymi lustrami, ciemne płytki łazienkowe, drewniana szafka łazienkowa

Płytki do 2/3 wysokości ściany

Płytki mogą służyć optycznemu powiększeniu pomieszczenia, co możemy uzyskać dzięki ułożeniu ich do 2/3 wysokości ścian. Dzięki takiemu rozwiązaniu, ściana wyda się dłuższa, co pozytywnie wpłynie na wygląd całej łazienki. Część, która nie jest pokryta płytkami, powinna być dopasowana kolorystycznie do całej aranżacji. Jeśli w łazience znajduje się podwieszany sufit, również można zastosować zabieg, który pozwoli na optyczne wydłużenie ściany. Taki efekt można uzyskać dzięki zastosowaniu listwy pozornej. Dzięki tym niepozornym rozwiązaniom, zyskamy więcej przestronności, nawet w bardzo małej łazience.

Twój styl, nasze pomysły, perfekcyjna łazienka

W NARYSUJEMY znajdziesz specjalistów w projektowaniu wnętrz, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Nasz profesjonalizm, zaangażowanie i pasja do tworzenia wyjątkowych miejsc wyróżnia nas na rynku w Warszawie oraz całej Polsce. NARYSUJEMY pomoże Ci odnaleźć Twój indywidualny styl, w którym będziesz czuł się najlepiej.