Image Alt

WNĘTRZA W STYLU VINTAGE

salon w stylu vintage

Podróże w czasie jeszcze nigdy nie były takie proste, a wszystko za sprawą stylu vintage. To swoisty powrót do korzeni, który nada nostalgiczny charakter każdemu wnętrzu. Jakie cechy stanowią wizytówkę stylu vintage? Przedstawiamy starannie przygotowany przewodnik, który pomoże przybliżyć główne koncepcje aranżacji przestrzeni w stylu vintage.  

CHARAKTERYSTYKA STYLU

Styl vintage to kopalnia inspiracji szczególnie dla tych, którzy nie boją się spojrzeć wstecz. To, co stare i zapomniane, dostaje nowe życie, dlatego vintage to przede wszystkim:  

  • wplatanie elementów z minionych dekad,  
  • elegancja i szlachetność,  
  • drewniane meble i akcenty,  
  • printy i wzory geometryczne,  
  • stonowane kolory ścian i barwne dodatki.  

To, do jakiego okresu zdecydujemy się nawiązać, zależy tylko od nas, jednak z reguły królują dekoracje z lat 50. 60. i 70. ubiegłego wieku. Warto również nadmienić, że styl vintage nie polega wyłącznie na odtworzeniu pomieszczeń z dawnych lat. Zamiast tego, jest połączeniem tego, co nowe z tym, co stare. Kluczowe jest tutaj umiejętne łączenie nowoczesnych trendów z elementami, które już dawno przeszły do historii.  

fioletowa kanapa, beżowe fotele

VINTAGE A RETRO

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy retro i vintage jest tym samym, odpowiedź brzmi – nie. Tak naprawdę są to dwa odrębne style, które pomimo widocznych podobieństw, znacząco się od siebie różnią. Obie koncepcje czerpią inspiracje z tego, co stare, co bardzo często prowadzi do tego, że oba pojęcia są błędnie stosowane jako synonimy. Co zatem odróżnia oba style? Vintage to koncepcja aranżacyjna, która zakłada użycie autentycznych starych przedmiotów i elementów. Tymczasem styl retro jest wystrojem opartym na dekoracjach tylko imitujących stare meble czy dodatki. Oznacza to, że do stworzenia aranżacji o prawdziwym i niepowtarzalnym klimacie vintage, potrzebne będą rzeczy pochodzące z innych dekad lub epok.  

KOLORY VINTAGE 

Styl vintage oferuje bardzo szeroką paletę barw. Brązy, odcienie pomarańczy, żółci lub butelkowej zieleni łączą w sobie stonowanie, ale i intensywność. Kolory te nadadzą bez wątpienia charakter wszystkim pomieszczeniom. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami subtelniejszych kolorów, możemy zdecydować się na odcienie bieli, beżu i szarości, które bardzo dobrze komponują się z aranżacjami w stylu vintage i stanowią odpowiednią bazę dla barwnych dodatków. Strzałem w dziesiątkę może się również okazać ceglana ściana w kuchni lub salonie, a nawet tapety z motywem kwiatowym lub innym wzorem w stylu vintage. Na podłogach najczęściej kładzie się drewno, w szczególności parkiety w jodełkę lub panele.  

krzesło i komoda vintage

UNIKALNE MEBLE 

Styl vintage to przede wszystkim meble z drewna. Złocisty orzech, dąb lub mahoń to najbardziej pożądane odcienie. Efekt aranżacji vintage można osiągnąć na dwa sposoby – wprowadzając do starego mieszkania nowoczesne elementy wyposażenia lub wplatając do nowocześnie urządzonego pomieszczenia stare przedmioty.   Niezależnie od tego, który sposób zdecydujemy się wybrać, nasze mieszkanie powinno stać się mieszanką nowoczesności i tego, co stare. Do stworzenia aranżacji vintage potrzebne będą meble z duszą, które mają już swoją historię. Może to być unikalna kanapa sprzed kilku dekad, fotel o drewnianej konstrukcji, klasyczna komoda lub stylowy stolik do kawy. Takie wyjątkowe elementy wyposażenia będą sercem aranżacji.  Jeśli natomiast zależy nam na urządzeniu mieszkania w estetyce konkretnej dekady, np. lat 50. lub 60., istotną rolę będą odgrywać charakterystyczne dla tych czasów kształty, jak choćby kanapa czy stolik nerka.   

niebieska kanapa, żółty fotel

MOC DODATKÓW  

Dodatki stanowią uzupełnienie każdej aranżacji, jednak w przypadku stylu vintage mają one szczególnie ważne znaczenie. Odpowiednio dobrane akcesoria pomogą dopełnić nostalgiczną atmosferę w naszym mieszkaniu. To właśnie takie drobiazgi jak porcelanowe figurki i wazony, plakaty i afisze sprzed lat czy stare zegary tworzą charakterystyczny klimat. Bardzo często są to również sprzęty i przedmioty codziennego użytku z minionych dekad, np. gramofon, stare radio lub telewizor z lat 60. Warto w tym celu sprawdzić domowe strychy i piwnice, ponieważ mogą okazać się prawdziwą skarbnicą tego typu rodzinnych pamiątek. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością dodatków, gdyż przesyt może wywołać zupełnie odwrotny efekt.  

STARE I NOWE

Jak się okazuje, w przypadku projektowania wnętrz przeszłość i historia mogą być nieskończonym źródłem inspiracji, czego przykładem jest styl vintage. Mieszkania urządzone w ten sposób to połączenie starego z nowym. Odpowiednie tło, odświeżone stare meble i dodatki zestawione z nowoczesnością będą kluczem do sukcesu.   

TWOJE WNĘTRZE, NASZA WIZJA!

Jeśli czujesz, że mieszkanie w stylu vintage jest tym, czego szukasz, nasz zespół z NARYSUJEMY może pomóc Ci zrealizować ten cel. Nasi utalentowani projektanci starannie stworzą aranżacje dla Twoich wnętrz, nadając im unikalnego charakteru. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co to jest styl vintage?

Vintage to styl projektowania wnętrz, który polega na mieszaniu nowego ze starym. Bardzo często jest to wplatanie elementów z minionych dekad do nowoczesnych wnętrz lub odwrotnie.  

Jak wygląda styl vintage?

Charakterystyczną cechą stylu vintage jest połączenie nowoczesnych trendów z trendami z innych epok. Ściany w jasnym kolorze, drewniana podłoga i oryginalne meble lub dodatki z ubiegłych lat to dobry przepis na aranżacje w tym stylu.

Czym się różni styl retro od vintage?

Wnętrza w stylu retro bazują na elementach wyposażenia, które tylko udają stare eksponaty, będąc celowo postarzane. Natomiast w aranżacjach w stylu vintage, używa się mebli i przedmiotów, które autentycznie pochodzą z ubiegłych dekad.