Image Alt

Tajemnice stylu industrialnego – profesjonalne porady

salon zaaranżowany w stylu industrialnym

Styl industrialny dla każdego – jak zaplanować i nie zwariować 

 

Styl industrialny nie bez przyczyny kojarzy się przede wszystkim z surową i otwartą przestrzenią,
w końcu bezpośrednio nawiązuje on do fabryk czy magazynów przekształcanych swego czasu na obiekty mieszkalne. Chcesz dowiedzieć się, czy styl industrialny pasuje także do Twojej przestrzeni? W takim razie zapoznaj się z naszym poradnikiem! 

ściana w stylu industrialnym

Kolorystyka – postaw na surowość 

Skoro styl industrialny nawiązuje do starych fabryk, naturalnym jest, że dominować będą tam odcienie bieli i szarości. Jednak dobrym pomysłem będzie także implementacja kolorów wywodzących się ze starych, zardzewiałych maszyn. Do tego celu warto zastosować odcienie turkusowe przypominające śniedź lub rdzawoczerwone akcenty. Przy doborze kolorów należy pamiętać o głównej zasadzie industrializmu, jaką jest minimalizm. Dlatego nawet przy zastosowaniu jedynie wymienionych wcześniej kolorów, trzeba uważać, aby nie stworzyć z nich zbyt pstrokatych kombinacji. 

 

Meble i dodatki w stylu industrialnym 

Tutaj sprawa jest tak samo istotna jak przy wyborze kolorów. Nadal należy dostosować się do wzoru fabryki lub magazynu – oznacza to, że meble muszą być przede wszystkim proste i użyteczne. Dobrym pomysłem będzie również zastosowanie akcesoriów z drugiej ręki lub odzysku, doda to charakteru całemu wnętrzu i podkreśli jego surowość. Doskonałym przykładem będą wszelkiego rodzaju stoły warsztatowe, które oprócz bezsprzecznego wpisywania się w industrialną stylistykę są również niezwykle funkcjonalne. Styl industrialny przede wszystkim nie lubi banalnych rozwiązań i cechuje się dużą dozą kreatywności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać jako regał na książki drabinę lub stertę palet do imitacji stolika kawowego. Podobnie sprawa wygląda w przypadku wszelkiego rodzaju dodatków i ozdób, jednak w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność, aby nie przesadzić z ich ilością. Jako akcesoria ozdobne w wystroju wnętrza industrialnego świetnie zdadzą egzamin wszelkie dekoracje z plecionego drutu lub betonu. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie wszelkiego rodzaju metalowych koszy, które oprócz świetnego wyglądu zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania naszych rzeczy. W roli ozdób dobrze sprawdzają się stare szyldy sklepowe lub inne tablice informacyjne, jednak jak pisaliśmy wcześniej, należy przy tym uważać, aby zachować balans pomiędzy dodatkami, a otwartym stylem industrialnym.  

 

Oświetlenie 

Niezwykle charakterystycznym elementem stylu industrialnego są zdecydowanie lampy, najczęściej duże i masywne, z widocznymi kablami, wszystko po to, aby upodobnić je do tych przemysłowych wiszących w wielkich halach produkcyjnych. Oświetlenie w stylu industrialnym ma zatem dwie funkcje, jedną z nich jest oczywiście zapewnienie światła, natomiast druga, ważniejsza, to dopełnienie całego wnętrza i nadanie mu jeszcze bardziej surowego klimatu. Warto dodać, że styl industrialny w znacznej mierze bazuje również na oświetleniu naturalnym, dlatego też duże okna w połączeniu z licznymi lustrami zapewniają dodatkową dawkę światła oraz optycznie powiększają przestrzeń. 

salon zaaranżowany w stylu industrialnym

Industrializm w małym wydaniu 

Często powtarza się, że projektowanie wnętrz w stylu industrialnym zarezerwowane jest jedynie dla dużych i otwartych przestrzeni, jednak nic bardziej mylnego. Styl ten z powodzeniem można przenieść do małych powierzchni, jednak trzeba zapamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby wnętrze było jak najbardziej otwarte, powinniśmy unikać wszelkich ścian działowych lub innych elementów tworzących strefy. Przy małym metrażu trzeba zachować szczególną ostrożność przy doborze i rozmieszczeniu elementów wystroju, ponieważ ich zbyt duża ilość zaburzy industrialny charakter i wprowadzi chaos. 

 

Podsumowanie – najważniejsze informacje 

Industrializm jako styl nawiązuje do fabryk i magazynów, dominuje tam otwarta przestrzeń, a na ścianach widnieją odcienie bieli i szarości. Jest to styl zdecydowanie nowoczesny i praktyczny, meble muszą być funkcjonalne i proste, poszaleć za to można przy dodatkach, zwłaszcza tych wykonanych z metalu lub betonu.
Najważniejsze założenia stylu industrialnego: 

  • Otwarta przestrzeń. 
  • Dominujące surowe kolory. 
  • Meble i dodatki zachowane w stylistyce fabryk lub magazynów. 
  • Wśród materiałów dominują drewno, stal i beton. 
  • Charakterystycznie duże źródła światła, mające przypominać przemysłowe. 

Styl industrialny jest marzeniem wielu, jednak nie każdy wie, jak zabrać się za jego aranżację.

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor