Image Alt

Styl włoski w aranżacji wnętrz

La dolce vita w Twoich wnętrzach, czyli kilka słów o tym jak urządzić przestrzeń we włoskim stylu 

Błękit nieba, zapach kawy unoszący się z pobliskich kawiarni i rozpromienieni, uśmiechnięci przechodnie. Italia to magiczne miejsce na Ziemi, które dla wielu stało się krainą szczęścia. Teraz możesz zachować ten niepowtarzalny włoski klimat w swoich wnętrzach. Przekonaj się w jaki sposób urządzić przestrzeń, aby codziennie mogła sprawiać Ci la felicità. 

I. Wybierz właściwy stylzdjęcie salonu z fototapetą przedstawiającą Rzym

Myśląc o wnętrzach rodem z Italii, należy zastanowić się nad wyborem właściwego dla nas stylu. Półwysep Apeniński, poprzez budowane przez wieki bogactwo kulturowe, oferuje nam różne odmiany włoskiego stylu aranżacyjnego. Taki podział wynika również ze specyfiki konkretnych regionów włoskich – od przepełnionych przepychem miast rodowych, aż po tereny włoskiej prowincji. Wśród najpopularniejszych stylów wymienia się:

Styl wenecki Styl toskański Styl śródziemnomorski

 

  • Styl wenecki 

Pierwszy wymieniony styl przywołuje Wenecję, miasto, które niegdyś było jedną z największych potęg handlowych i morskich w tej części świata. Odwołując się do jego historii, styl wnętrzarski podkreśla luksusowy charakter wnętrz. Kolorystyka będzie utrzymana w ciemnej tonacji, najczęściej przy wykorzystaniu złotych akcentów. Kolorami dominującymi są najczęściej: ciemne czerwienie, odcienie fioletu czy zieleni. Wenecja szczyci się także mianem miasta miłości, dlatego cennym dodatkiem do wnętrz będą świece, nadające romantyczny klimat. Kluczem do sukcesu okażą się bogato zdobione meble – symbol luksusu i przepychu. Całość dopełniają dodatki, zwłaszcza te wykonane ze szkła, które bez wątpienia jest wizytówką miasta. W prawdziwie weneckim stylu jest wyposażenie wnętrz w tkaniny imitujące orientalne dywany. 

  • Styl toskański 

Toskania jest regionem niezwykle barwnym, wiecznie skąpanym w słońcu. Taki nastrój będzie panował we wnętrzach urządzonych w tym stylu. Typowa paleta barw dla stylu toskańskiego oscyluje między ciepłymi, wyrazistymi kolorami – beż, oliwkowa zieleń czy kolor musztardowy. W środowisku aranżacyjnym często utożsamia się ten styl aranżacyjny ze stylem rustykalnym. Widać to zwłaszcza po charakterystycznych dodatkach takich jak drewniane oprawy okienne, kamienne posadzki czy zdobione naczynia. Jeśli zachwyca Cię włoski folklor i cenisz sobie wnętrza harmonijne z naturą, styl toskański będzie właśnie dla Ciebie. 

  • Styl śródziemnomorski 

Ostatnim z najpopularniejszych włoskich stylów wnętrzarskich jest styl śródziemnomorski. Różni się on znacznie od dwóch pozostałych ze względu na łączenie w sobie elementów stylów państw basenu Morza Śródziemnego. Nie jest to zatem stricte styl włoski, ale mozaika aranżacyjna całego obszaru. Pomimo różnic w stylach państw śródziemnomorskich, udało się stworzyć jeden, ogólny styl. Dominującym kolorem jest w tym przypadku kolor biały, którego uniwersalność umożliwia łączenie białych wnętrz z różnymi dodatkami. Kolorystyka Twoich wnętrz, ale również surowe tynki czy klasyczne, drewniane meble, stwarzają świetne warunki do eksperymentowania z tak bogatymi i różnorodnymi stylami. Co powiesz na ciepłe włoskie wnętrza z marokańskimi meblami z drewna cedrowego? A może skusisz się na klasyczne i wytworne francuskie wnętrza ozdobione rozetą z włoskiego szkła? 

II. Nie zapomnij o dodatkach!obieta na balkonie nalewająca kawę z kawiarki

Styl włoski w Twoich wnętrzach nie zostanie wiernie oddany bez zwrócenia uwagi na istotne dodatki. To za ich sprawą każdy Twój gość, poczuje prawdziwą namiastkę Italii. 

Meble. Włoskie wnętrza wyróżniają meble, które mają spełniać jedną, podstawową rolę – nadać wnętrzom przytulny charakter przy zachowaniu elegancji i stylu. Mowa tutaj o miękkich, masywnych sofach, pufach czy stolikach kawowych, tak uwielbianych przez mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. 

Lampy. To kolejny dodatek, który zdecydowanie wyróżnia styl włoski na tle innych stylów aranżacyjnych. Italia to kraj słońca, dlatego Twoje wnętrza będą ciepłe i jasne. W stylu toskańskim efekt ten będzie potęgowany białą kolorystyką ścian. Z kolei w stylu weneckim lampy będą odznaczały się wyjątkowym przepychem i licznymi zdobieniami. Lampa jako imitacja słońca, jest prawdziwym centro we włoskich wnętrzach. 

Dekoracje. Mowa tutaj o detalach, dodatkach, które są zwieńczeniem procesu aranżacji wnętrz w stylu włoskim. Włoskie wnętrza łączą w sobie historię z awangardą. Włosi są w tej dziedzinie prawdziwymi mistrzami. Śmiało łącz antyczne rzeźby, obrazy z futurystyczna rzeźbą z metalu. Tak barwny, różnorodny świat, daje o sobie znać również w wyglądzie z pozoru mało znaczących elementów wyposażenia wnętrz. Zwykła zastawa stołowa to dla Włochów przeszłość. Twoje wnętrza mają dawać Ci radość każdego dnia i o każdej porze. Stąd kolorowe szklanki, ozdobione wzorami sztućce i ręcznie malowane misy – tak, abyś wstając rano od razu mógł nimi nacieszyć oczy. Piękno bowiem tkwi w szczegółach. 

To tylko niewielka część tego, w co mogą przeobrazić się Twoje wnętrza.

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor