Site stats

STYL RUSTYKALNY W SALONIE

biała sofa, drewniane podłogi, salon rustykalny

Główne założenia stylu rustykalnego

Każdy kto marzy, aby posiadać w domowym zaciszu namiastkę sielskiego, wiejskiego stylu aranżacji chętnie sięgnie po inspirację, którą jest trend rustykalny. Specyficzna estetyka, nawiązująca do vintage, zapewne nigdy się nie znudzi i jest wręcz ponadczasowym rozwiązaniem.

Nurt ten zrodził się z potrzeby przeniesienia elementów wiejskiego folkloru do wnętrz w miejskich mieszkaniach. Ze względu na sentyment do czasów dzieciństwa, jest bardzo chętnie wybierany i szybko rozpowszechnił się w wielu wydaniach. Główną koncepcją jest nawiązanie do naturalności. Sympatycy życia w wersji slow life, którzy kochają dziką przyrodę i wnętrza przepełnione różnorodnymi bibelotami, w pełni odnajdą w tym stylu swój upragniony ideał salonu.

belki sufitowe. drewniane meble kuchenne

Materiały i kolorystyka

Wiodącym materiałem wykorzystywanym do produkcji mebli, ma być drewno. Warto pokusić się także o elementy konstrukcyjne czy o resztę wyposażenia mieszkania, wykonane z naturalnego drewna. Styl rustykalny niesie ze sobą specyficzny, ale dość nieuchwytny, ciepły klimat, który wyśmienicie pasuje do wkomponowania we wnętrze salonu. Dzięki temu stwarza warunki idealne do zrelaksowania się i daje upragnione poczucie bezpieczeństwa. Dąży się w nim do unikania stosowania dekoracji czy mebli z tworzyw sztucznych, które psułyby zamysł ogólnej estetyki. Dotyczy do także połyskujących powierzchni, zestawiania ze sobą mocno kontrastujących rzeczy, metalu, intensywnego oświetlenia oraz wyrazistych kolorów o żywej barwie.

Nie ma tutaj miejsca na minimalizm powszechny w typowo nowoczesnych salonach. Podążając za trendami stylu rustykalnego, najtrafniejszym wyborem jest paleta bazująca na beżach, bieli, brązie i zieleni. Najczęstszą wersją inspiracji jest fuzja stylu rustykalnego wraz ze skandynawskim (w różnych proporcjach).

Niepowtarzalny klimat można wprowadzić chociażby za pomocą sof i foteli z tapicerką z naturalnej skóry, która podkreśli folklorystyczną formę wnętrza. Nie może też zabraknąć oczywistego elementu, jakim jest wcześniej już wspomniane drewno. Realizowane jest ono nie tylko w postaci mebli, lecz także paneli podłogowych i ściennych – najlepiej, aby miało wyrazistą fakturę w postaci słojów i sęczków, stanowiących kwintesencję tego stylu. Niestety, czasami panele z naturalnego drewna są opcją, która jest poza zasięgiem i w dodatku problematyczną w konserwacji, więc można pokusić się o alternatywny zamiennik imitujący wyglądem naturalne drewno. Interesującym uzupełnieniem aranżacji są kosze wiklinowe, grube dywany oraz kapy na sofę.

belki sufitowe, drewniana podłoga, beżowa sofa

Rustykalny salon

Pokój dzienny w stylu rustykalnym powinien stanowić integralną kompozycję wnętrzarską wraz z resztą pomieszczeń, dlatego jeśli jest on połączony z aneksem kuchennym, meble należy dobrać na tej samej zasadzie. Swoistej unikalności nadają wnętrzu suszone kwiaty. Warto postarać się, aby stały w wazonie, bo są doskonałym uzupełnieniem swojskiego salonu. Wiejski wydźwięk salonu zawsze podkreśli rękodzieło i rzemiosło ludowe, a także obrazy z martwą naturą, które dominują w tym pomieszczeniu.

Konsekwencją w działaniu bazującym na tej inspiracji, będą ściany z białych cegieł lub kafli, nawiązujące do dawnych czasów. Ciekawą opcją są też płytki ceramiczne, oddające wygląd wysłużonych, naturalnych, szarych kamieni oraz terakota w stylu vintage. Świetnie sprawdzi się również tynk strukturalny, dzięki któremu powierzchnia ścian nie będzie gładka.

Powiewem świeżości tego sielskiego wydania salonu będzie biokominek jako symbol naszych, nowoczesnych czasów. Jest doskonałą alternatywą dla klasycznego kominka, który jest standardowo spotykany w takim wnętrzu.

Okna nie mogą być minimalistycznym wariantem nawiązania do stylu panującego w wiejskich chatach lub dawnych dworkach, dlatego ozdabiamy je mocnym, wyrazistym akcentem kolorystycznym w postaci zasłon z nadrukiem kwiatów i różnych motywów botanicznych. Atmosferę sprzyjającą relaksowi i poczuciu komfortu nadadzą świece, najlepiej, gdy jest ich kilka. Natomiast zdjęcia najbliższych osób zapewnią nieulotność chwil i wspomnień, w tym przypadku też warto, aby było ich kilka – wnosi to nawiązanie do głębi rodzinnych więzi.

Modnymi akcentami, które powinny znaleźć się w rustykalnym salonie, są makramy – jako samodzielne ozdoby i jako kwietniki oraz makaty (można ozdobić je suszonymi kwiatami). Nieodzowne mogą okazać się też dekoracyjne tekstylia, w myśl zasady, że charakterystyczny i swoisty klimat mieszkaniom nadają trzy wspólne, a zarazem integralne elementy, mianowicie: materie, paleta barw oraz akordy zapachowe.

Designerskie dodatki, które uosabiają wiejski folklor, to rzeźby i świeczniki z ornamentowymi zdobieniami. W każdym salonie nie może zabraknąć stolika RTV z telewizorem oraz wygodnej kanapy, najkorzystniej, aby była w pastelowych tonacjach.

sielskie aranżacje typu vintage, biała sofa, drewniana ściana

Cechy stylu rustykalnego

Reasumując, styl rustykalny, który komponujemy w salonie, cechuje się następującymi aspektami:

  • drewniane meble, podłogi oraz panele ścienne,
  • dekoracje nadające swojski, folklorystyczny klimat,
  • unika się minimalizmu,
  • brak mebli i dekoracji z plastiku,
  • łatwy w tworzeniu hybryd ze stylem pałacowym oraz skandynawskim,
  • naturalne materiały.

PROJEKTY WNĘTRZ Z DBAŁOŚCIĄ O KAŻDY DETAL

Zespół NARYSUJEMY sprawi, że nawet najmniejszy detal w Twoich wnętrzach będzie zgodny z najnowszymi trendami! Zadbamy, aby wyróżniały się wysublimowanym smakiem aranżacyjnym pod każdym względem!

Zapraszamy do kontaktu!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie meble do salonu rustykalnego?

Fundamentalną opcją dla tego typu salonu są drewniane meble, w szczególności z detalami w postaci sęków i słojów. Preferowane są te w stylu vintage.

Jakie barwy do salonu rustykalnego?

Gama kolorystyczna, dedykowana salonowi rustykalnemu, charakteryzuje się ciepłymi i jasnymi barwami, w szczególności pastelami – beżem, bielą, brązem i zielenią. Należy unikać wyrazistych kontrastów, gdyż zaburzają ogólną koncepcję tego nurtu.

Styl rustykalny – jakie dekoracje?

Wszystkie dekoracje powinny bazować na naturalnych tekstyliach, rękodziele użytkowym i artystycznym, folklorystycznej ceramice. Warto wybrać też suszone kwiaty i świece.