Site stats

Styl glamour we wnętrzach

salon z kryształowymi lampami

Skąd się wziął ten elegancki styl?

Styl glamour swoje początki miał już w latach 30. Wtedy bowiem kojarzony był głównie z modą wywodzącą się z czerwonych dywanów w Hollywood. Następnie przeniesiony został do wnętrz willi budowanych na wzgórzach Los Angeles przez najsłynniejsze i najbogatsze gwiazdy. Termin glamour to połączenie takich określeń, jak: elegancja, wdzięk, czar, przepych oraz błysk. Gwiazdy światowej skali decydowały się na taki wystrój, aby ich domy nie odbiegały swoim bogactwem oraz przepychem od ich sposobu ubierania się. Ukazywanie luksusu, elegancji oraz ekskluzywności było bardzo ważnym elementem życia ówczesnych celebrytów. Zyskujące wtedy na popularności kino oraz media spowodowały, że aranżacje tego typu zostały bardzo szybko rozprzestrzenione na całą Amerykę Północną, a następnie na inne kontynenty. Trend ten zadomowił się na stałe w sercach i gustach ludzi i trwa do dziś.

Aranżacja wnętrza w stylu glamour jest, wbrew pozorom, zadaniem dość trudnym i skomplikowanym. Bardzo szybko można bowiem przekroczyć granicę kiczu. Z tego względu warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami oraz najmodniejszymi trendami, aby nie popełnić błędów i uniknąć niechcianej wpadki.

salon z białymi kanapami

Czym charakteryzuje się styl glamour?

Trend ten czerpie swoje inspiracje przede wszystkim z ubiegłych epok, głównie z baroku. Można to zauważyć spoglądając na formy oraz zdobienia mebli, a także na różne elementy dekoracyjne. Styl glamour nie może być nudny, zwyczajny ani minimalistyczny. Głównym jego aspektem jest tworzenie iluzji przepychu, luksusu i bogactwa. Często pomieszczenia przypominają wyglądem książęce komnaty w lekko unowocześnionym stylu. Najważniejsze elementy i wyznaczniki stylu glamour:

  • elementy w pałacowym stylu – wzorzyste tapety lub sztukateria na ścianach oraz meblach, podłoga drewniana – najlepiej parkiet, elementy wykonane z (również z imitacji) metali szlachetnych oraz kryształów;
  • tkaniny – błyszczące, miękkie, delikatne – najlepiej sprawdzą się welury, satyna oraz atłasy. Są to materiały, które świecą światłem odbijanym z otoczenia, tworząc tę elegancką i luksusową otoczkę. Warte uwagi są również tkaniny żakardowe oraz przypominające futra;
  • lustra – element praktycznie nieodzowny podczas tworzenia wnętrza tego typu; najlepiej sprawdzą się takie w pozłacanych, eleganckich, rzeźbionych ramach;
  • stylizowane meble – wspomniany wcześniej styl barokowy, masywne, ale nieprzytłaczające, drewniane meble, choć aktualnie drewno nie jest tutaj najważniejszym wyznacznikiem; bardzo często wykorzystuje się różnego typu sofy z pikowaniem wykończonym, np. małymi kryształkami;
  • eleganckie oświetlenie – ma bardzo istotne znaczenie podczas aranżacji, kreuje zmysłową atmosferę. Zazwyczaj przybiera ono formę kryształowych żyrandoli oraz bardzo często, białych, dużych świec (unika się kolorowych). Umieszczenie ich, np. w szklanych wazonach sprawi, że rzucą one delikatne refleksy na całe pomieszczenie;
  • modna kolorystyka – kiedyś królowały fiolety, czerń oraz burgund, teraz natomiast zastępuje się je bielą, szarością oraz beżem.
Pikowana sofa

Elementy dekoracyjne

Estetyka stylu glamour charakteryzuje się tym co niebanalne, błyszczące oraz kunsztowne. Pozłacane szkatułki na biżuterię, eleganckie świeczniki, wspomniane wcześniej lustra czy zdobione ramy i obrazy, tworzą jedną spójną całość. Detale są bardzo ważnym elementem podczas aranżowania wnętrz w jakimkolwiek stylu, jednak ten opisywany przez nas wymaga szczególnej staranności podczas ich doboru. Nikt bowiem nie chce, aby jego pomieszczenie było nieprzyjemne oraz przekroczyło granicę kiczu i przesady. Należy zwracać uwagę na to, aby nie przesadzić z poszczególnymi elementami. We wnętrzach w stylu glamour bardzo często wykorzystuje się również kryształową zastawę do kuchni bądź eleganckie kieliszki, np. z cyrkoniami.

Czy należy unikać wyrazistych barw?

Odpowiedź brzmi – nie. We wszystkim trzeba zachować równowagę. Wykorzystanie większej ilości błyszczących, mieniących się, jaskrawych dodatków może nie współgrać z ciemnymi barwami. Jeżeli natomiast zrezygnujemy z niektórych dodatków, pozostawiając wykwintne oświetlenie lustra oraz kilka elementów dekoracyjnych, wtedy można spróbować włączyć do tego akcent kolorystyczny. Najbardziej popularnymi barwami w omawianym stylu są: turkusy, fiolety, granaty, szmaragdowa zieleń, burgund oraz czerń.

Jadalnia w stylu glamour

Pomożemy Ci zaprojektować wnętrze glamour

Dla osoby, która nie jest dobrze zorientowana i czuje się niepewna w tej tematyce, trudnym może okazać się stworzenie pomieszczenia w tym stylu bez pomocy profesjonalisty. Łatwo jest bowiem osiągnąć efekt odwrotny od pożądanego. Jeśli masz wątpliwości lub zastanawiasz się, czy styl glamour będzie Ci odpowiadał, zadzwoń do NARYSUJEMY i umów się na spotkanie z jednym z naszych wykwalifikowanych projektantów. Zadbają oni o wystrój Twojego mieszkania, aby wszystko było spójne i w Twoim stylu. Nasza siedziba znajduje się w Warszawie, ale online funkcjonujemy na terenie całej Polski. Razem z FengshuiHome stworzysz wnętrza dostosowane do Twoich potrzeb oraz preferencji.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy styl glamour jest obecnie modny?

Styl glamour jest ponadczasowy. Stale gości w naszych domach. Jego szyk i elegancja znajdują zastosowanie również teraz.

Jakie są elementy stylu glamour?

Przede wszystkim oświetlenie, błysk, kryształy oraz różnego typu zdobienia.

Czy styl glamour jest kiczowaty?

Styl ten jest bardzo modny, natomiast wymaga dużego zaangażowania, aby nie przekroczyć granicy kiczu.