Styl glamour – luksus i ekstrawagancja

kryształowy żyrandol w salonie

Geneza stylu glamour

Styl glamour w aranżacji wnętrz wywodzi się z lat 30. XX wieku, kiedy to w Hollywood pojawiła się moda na ekstrawagancki i luksusowy styl życia. W tym okresie wytwórnie filmowe zaczęły promować w swoich produkcjach życie gwiazd filmowych, które było obfitujące w przepych i bogactwo. Nurt ten zyskał popularność szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie stał się symbolem dobrobytu i prestiżu.

Dziś styl glamour w aranżacji wnętrz jest interpretowany na wiele sposobów, od bardziej klasycznych po bardziej nowoczesne i minimalistyczne wersje. Niemniej jednak, jego cechy charakterystyczne, takie jak wykorzystanie wysokiej jakości materiałów i dekoracyjnych elementów, pozostają wciąż aktualne i są popularne wśród wielu osób urządzających swoje domy i mieszkania.

granatowa kanapa, kryształowy żyrandol

Aranżacja wnętrza glamour

Podstawowe cechy stylu glamour to ciemne, intensywne kolory, połyskujące i metaliczne powierzchnie oraz eleganckie, bogato zdobione meble i dodatki. W aranżacji wnętrz w stylu glamour warto wykorzystać materiały takie jak welur, aksamit, jedwab, kamień, szkło i metal. Kluczowymi elementami dekoracyjnymi są lustra, kryształowe żyrandole, obrazy oraz stylowe dodatki. Wszystko to razem tworzy luksusowe, wytworne i eleganckie wnętrze.

Jak urządzić ściany?

W stylu glamour ściany powinny być utrzymane w eleganckiej i luksusowej estetyce. Najczęściej wykorzystywane są tapety o klasycznych wzorach z metalicznymi akcentami, farby w ciemnych, intensywnych kolorach z połyskiem, kamień lub cegła, lustra, kamienne lub drewniane panele. Wszystko to pozwala na stworzenie eleganckiego i prestiżowego charakteru wnętrza.

Czas na meble

Meble w tym stylu powinny być eleganckie, bogato zdobione i wykonane z luksusowych materiałów. Oto kilka typowych mebli w trendzie glamour:

 • Kanapy zwykle są duże, wygodne i tapicerowane miękkimi materiałami, takimi jak aksamit, welur lub jedwab. Najczęściej występują w ciemnych kolorach, np. granatowym, bordo lub czarnym.
 • Fotele to zwykle duże i wygodne meble, które również są miękko tapicerowane. Często występują w ciemnych kolorach, a ich ramy są wykonane z litego drewna lub metalu.
 • Stoliki powinny być eleganckie i wytworne. Mogą być wykonane z drewna, szkła lub metalu. Często mają klasyczne wzory i bogate zdobienia.
 • Szafki powinny być duże i solidne, wykonane z drewna lub metalu. Często posiadają bogate zdobienia, takie jak rzeźbienia lub inkrustacje.
 • Łóżka, jakie należy wybrać, to te tapicerowane w miękkie materiały, jak aksamit, welur lub jedwab. Często występują w ciemnych kolorach, a ich ramy są wykonane z litego drewna lub metalu.
obraz w abstrakcyjne wzory, szklany stolik

Wszystkie te elementy mebli w stylu glamour pozwolą stworzyć eleganckie i luksusowe wnętrze, które emanuje prestiżem i wytwornością.

Jakie dodatki wybrać?

Dodatki w stylu glamour to kluczowy element aranżacji wnętrz, które nadają mu prestiżowego i luksusowego charakteru. Kilka typowych dodatków w tym trendzie, to:

 • Lustra są duże, bogato zdobione i często mają metalowe ramy. Mogą być umieszczone na ścianie, meblach lub stojakach.
 • Kryształowe żyrandole to klasyk stylu glamour. Są bogato zdobione, często posiadają liczne kryształowe elementy i oświetlają pomieszczenie pięknym blaskiem.
 • Obrazy powinny być duże i ozdobione bogatymi ramami. Mogą przedstawiać pejzaże, portrety lub abstrakcyjne wzory.
 • Poduszki są zrobione z takich materiałów jak aksamit lub jedwab. Mogą mieć bogate zdobienia lub klasyczne wzory.
 • Dywany zazwyczaj są duże i miękkie, wykonane z luksusowych materiałów, takich jak welur lub jedwab. Mogą mieć klasyczne wzory lub być jednokolorowe.
 • Stylowe dodatki, takie jak wazony, figurki, ramki na zdjęcia lub kieliszki również są ważnym elementem aranżacji wnętrz w stylu glamour. Mogą być wykonane z kamienia, metalu lub szkła i posiadać eleganckie zdobienia.
aksamitne poduszki, kryształowy żyrandol

Glamour to styl luksusowy i elegancki, który cieszy się coraz większą popularnością w aranżacji wnętrz. Kluczem do stworzenia pięknej aranżacji w tym stylu jest zastosowanie stonowanych kolorów, eleganckich materiałów i dodatków, takich jak lustra, kryształowe żyrandole, obrazy, poduszki, dywany i stylowe dodatki. Należy unikać jaskrawych kolorów, zbyt wielu wzorów, zbyt dużej ilości ozdób,ciężkich i masywnych mebli, zbyt małej liczby oświetlenia oraz prostych i minimalistycznych dodatków.

Odmień z nami swoje wnętrza

Styl glamour to idealny wybór dla osób, które cenią sobie elegancję, styl i luksus w aranżacji wnętrz. Jeśli zainteresował Cię ten nurt i chcesz wprowadzić zmiany w swoim mieszkaniu, skontaktuj się z naszym zespołem NARYSUJEMY i skorzystaj z usług doświadczonych i profesjonalnych architektów, którzy odmienią Twoje mieszkanie. Zapraszamy do kontaktu!

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są kluczowe cechy stylu glamour we wnętrzach?

Kluczowe cechy stylu glamour to elegancja, luksus, bogate zdobienia, połyskujące powierzchnie, stonowane kolory i wykwintne dodatki. Często także cechuje się obfitością dekoracji i eklektycznym połączeniem różnych stylów i epok.

Jakie materiały najlepiej pasują do aranżacji wnętrz w stylu glamour?

W aranżacji wnętrz w stylu glamour warto wykorzystać materiały takie jak welur, aksamit, jedwab, kamień, szkło i metal. Te materiały dodają przepychu, blasku i elegancji do wnętrza.