STYL GLAMOUR – JAKO DEFINICJA PIĘKNEGO WNĘTRZA

salon glamour, beżowy dywan

Styl glamournajważniejsze informacje

Styl glamour ma swoją genezę w USA, w czasach, kiedy stopniowo rodził się przemysł filmowy. Jego dominantą jest luksus i elegancja. Ewoluował na przestrzeni lat, ale po dziś dzień dość powszechnie jest stosowany jako inspiracja do stworzenia finezyjnego wnętrza. Efektowny styl glamour nastawiony jest na spektakularny efekt i zachwyt bogactwem, nieco innym światem niż ten, z którym mamy na co dzień do czynienia. Z biegiem lat stał się bardziej stonowany, z wysublimowanym urokiem, nie epatujący czystym luksusem. Ikonami tego stylu są gwiazdy Hollywood z lat 40. i 50. XX wieku, które to lubiły przebywać właśnie w takich wnętrzach.

Aura luksusu roztacza się we wszystkich pokojach mieszkania, począwszy od salonu, a skończywszy na łazience. Ten trend ma w sobie dodatkową nutę niepowtarzalności – od początków istnienia był nierozerwalnie kojarzony z modą i jej przesyconą splendorem atmosferą. Najważniejszy jest właściwy dobór faktur oraz tkanin, które mają tworzyć obicia oraz dekoracje we wnętrzu, dlatego idealne wydają się być wysokiej jakości tkaniny o grubym splocie. Styl nosi w sobie nawiązanie do trendu barokowego ze względu na pikowane oraz ornamentacyjnie zdobione meble. Całość musi komponować się w harmonijny zestaw.

gabinet w stylu glamour, parkiet, ciemne meble

Paleta barw

Zestaw kolorów jest bardzo kobiecy, główne barwy to fioletowy i różowy oraz bardziej energetyzujące intensywnością tonacje purpurowe lub turkusowe. Dla osób preferujących bardziej stonowane wersje, do dyspozycji pozostają odcienie beżu i szarości. Ciekawą koncepcją jest silny kontrast bieli i czerni jako ponadczasowa, lecz nieco wymagająca klasyka. Kolory dobiera się tak, aby tworzyły harmonijną i spójną całość. Czasami łatwo jest przesadzić i iść w stronę kiczu, a tego przede wszystkim chcemy uniknąć.

Ciekawostką jest to, że często stosuje się proporcje barw, czyli zestawienie 60–30–10 (gdy do dyspozycji są trzy kolory). 60% to barwa podstawowa, wiodąca, 30% to kolejny kolor, a 10% jest przeznaczone na ostatni z nich. Jeśli zdecydujemy się na tapetę, zadbajmy o to, aby była ona wyrazista i ornamentacyjna. Warto postarać się o znalezienie optymalnego balansu pomiędzy tymi barwami, tak by nie były one zbyt przytłaczające.

Meble w stylu glamour

Aby wyraźnie podkreślić główne cechy stylu, należy postawić na dekoracyjne wyposażenie, mianowicie: łóżko z niestandardowym i finezyjnym zagłówkiem oraz pikowane meble wypoczynkowe (fotel, sofa lub nawet pufy). Obicia mebli nawiązują do stylu retro, np. sofa ze skóry lub weluru, tak aby silniej eksponowały ekskluzywność mieszkania.

Ciekawym uzupełnieniem stylu glamour są lustrzane szafki usytuowane po bokach łóżka w sypialni – podkreślą niestandardowość wnętrza. Istotne jest to, aby wybierając wyposażenie tj. szafy, regały lub komody, kierować się główną koncepcją, która mówi, że meble mają być synonimem luksusu i powinny mieć eleganckie elementy dekoracyjne (klamki i uchwyty).

kryształowy żyrandol, beżowa sofa

Dodatki jako akcent wyrazistości stylu glamour

Dominantą tego stylu jest dość nietypowe połączenie przepychu dodatków z dużą dozą minimalizmu wzornictwa, które uosabiają esencję nurtu glamour. Warto wybrać duże lustra o ozdobnych, srebrnych ramach lub obrazy w złotej oprawie. Ciekawą opcją są również inspirowane barokiem świeczniki i sztukaterie, które montuje się zarówno na ścianach, jak i suficie. Trzeba zadbać jednak o jeden aspekt, tak aby uniknąć efektu kiczu, mianowicie nie łączyć ornamentacji tapety z pikowaniem tapicerki mebli oraz nadmiarem ozdobnych dekoracji.

Fundamentalne cechy stylu glamouR

Cechy stylu glamour są następujące:

  • minimalistyczne wzornictwo połączone z ekskluzywnością dodatków,
  • przepych nawiązujący do barokowych mebli,
  • jasna paleta kolorystyczna w ciepłych brawach,
  • wysoka jakość materiałów,
  • eklektyzm jako łączenie stylów,
  • meble w stylu retro lub vintage, antyki,
  • pikowane kanapy i sofy,
  • duża rola oświetlenia,
  • ozdobne klamki i uchwyty przy meblach, dopasowane do konwencji stylu,
  • kryształowe żyrandole,
  • efektowne i wysokiej jakości tekstylia (zasłony, poduszki, narzuty i koce),
  • ornamentacyjne i wyraziste tapety (często w energetyzującym różu lub fiolecie),
  • sztukaterie na ścianach i suficie (zdobienia ornamentacyjne rzeźbione).
biała sofa i fotele, dywan shaggy

ZAPROJEKTUJEMY WNĘTRZE, KTÓRE POKOCHASZ

NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, którzy tworzą najwspanialsze inspiracje aranżacji wnętrz! Podpowiemy, jak urządzić mieszkanie posługując się najnowszymi i najpopularniejszymi trendami! Z nami spełnisz marzenia o pięknym i nietuzinkowym stylu w swoim domu.

Zapraszamy do kontaktu!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaki jest styl glamour?

Ten trend jest pełen przepychu, epatuje luksusem i wyrazistością wysokiej jakości materiałów. Awangardę stylu podkreślą sztukaterie obecne na ścianach i suficie, energetyczne kolory tapet wydobywają nieszablonowość aranżacji. Jako meble najlepiej sprawdzą się antyki oraz te w stylu vintage. Styl glamour musi wręcz podkreślać status społeczny właściciela, bo jego geneza sięga czasów, kiedy miał zachwycać gwiazdy Hollywoodu.

Jakie kolory wybrać do stylu glamour?

Wybieramy ciepłą paletę barw, ale można też sięgnąć po bardziej oczywiste i stonowane barwy tj. beż i szarość. Dla osób ceniących wyrazistość i niezależność wyrażania form kolorystycznych, proponuje się ornamentacyjne tapety. Warto zastosować podział kolorów według pewnej proporcji, mianowicie: 60–30–10, który odpowiada konkretnemu udziałowi barw w palecie dedykowanej do aranżacji.

Jak wybrać meble do stylu glamour?

Najlepszym wyborem są antyki, lecz nie każdy może sobie na nie pozwolić. Trafną opcją stają się wtedy meble typu vintage lub retro (skórzane sofy i fotele). Ciekawym elementem, podkreślającym specyficzny urok mieszkania, są pikowane meble, gdzie tapicerka tłoczona jest w charakterystyczny sposób. Istotne jest także właściwe oświetlenie – tak, aby w pomieszczeniu było jasno.

Jak wybrać dodatki?

Ornamentacje, ozdobne klamki i sztukaterie, to kluczowe elementy, które powinny znaleźć się w każdym mieszkaniu urządzonym w stylu glamour. Zasłony oraz tapicerki (wraz z poduszkami i pledami) powinny nawiązywać do ekskluzywnego nurtu. Nieodzowną ozdobą może okazać się także kryształowy żyrandol i ornamentacyjne świeczniki, które odnoszą się do barokowych standardów trendu glamour.