Site stats

Styl glamour, czyli wnętrza pełne blasku

fioletowa kanapa, dekoracyjne lampy, rośliny

Historia stylu glamour 

Swoje początki zawdzięcza złotej erze Hollywood, czyli przełomowi lat 40. i 50. ubiegłego wieku. Błyszczące tkaniny, z których szyte były eleganckie kreacje dla gwiazd filmowych, podkreślające ich status i sposób życia, przeniesione zostały z czerwonego dywanu do rezydencji. Inspirowano się barokowymi wnętrzami, w których widać było przepych, bogactwo i ekstrawagancję. Przez lata nurt ten ewoluował i nieco złagodniał, zyskując na nowoczesności. Szybko rozpowszechnił się na świecie, dzięki mediom oraz kinematografii. 

salon w szarych odcieniach

Cechy charakterystyczne glamour 

Zasada jest jedna, wnętrze musi być luksusowe, błyszczące, podkreślające wszechobecny przepych. Typowa dla tego trendu jest otwarta przestrzeń. Najlepiej, jeśli cały parter domu jednorodzinnego będzie mieć formę open space, pokazując w ten sposób, jak wiele miejsca mamy do wygodnego życia. Tutaj wszystko powinno być pokaźnych rozmiarów. Solidne, drewniane meble z okresu Ludwika XV, duże stoły z krzesłami, rozległe, wygodne kanapy, miękkie fotele z podnóżkami. Tapicerowana meble koniecznie w welurowym obiciu, a na nich umieszczone miękkie poduszki z błyszczących tkanin. Nieodzownym elementem tych stylizacji są lustra w srebrnej oprawie oraz żyrandole z kryształkami rozpraszającymi światło. Aby lepiej poznać klimat glamour, warto zapoznać się z kwestiami, które należy uwzględnić podczas aranżacji swojego wnętrza. 

Kolory Meble Materiały Dodatki 
złoto, srebro, biały, szary, czarny, fioletowy, szmaragdowy zielony, niebieski, rubinowa czerwień.  komody, konsole, toaletki, krzesła i stoły na ozdobnych nogach, tapicerowane meble, fotele muszelki, szezlongi.  welur, atłas, satyna, jedwab, szkło, kryształ, metal. lustra, kryształowe żyrandole, dekoracyjne lampy, świeczniki, ramki, zasłony, porcelana. 

Mieszkanie w stylu glamour 

Jasne kolory ścian łączą całą przestrzeń domu w jedną całość. Pozwalają na łatwe przenikanie wnętrza kuchni, poprzez jadalnię do strefy salonu. Kuchnia powinna być na tyle pokaźna, aby ustawić w niej wyspę, barek oraz hokery. Meble o dekoracyjnych frontach powinny sięgać sufitu. To tutaj spędzamy najwięcej czasu z rodziną, więc zaprojektowanie tej przestrzeni jest niezwykle ważne. Stół z czarnym, szklanym blatem, z pewnością przykuje uwagę, a jednocześnie będzie oryginalnym, designerskim rozwiązaniem w jadalni. Idealnie będą do niego pasowały tradycyjne, ludwikowskie krzesła na giętych nogach, obite nowoczesnymi tkaninami. Przechodząc płynnie do salonu, możemy wprowadzić przeszklony stolik na chromowanej konstrukcji oraz szerokie sofy, fotele z wysokimi oparciami czy szezlongi. To na nich znajdą się poduszki z błyszczącymi akcentami oraz narzuty lub koce. Elementy części wypoczynkowej powinny być obite luksusową, welurową tkaniną. Najczęściej są przepikowane. W miejscach głębokich pikowań, często umieszczane są mieniące się akcenty w postaci diamencików. Poza standardowymi kolorami, warto wybierać wyraziste odcienie fioletu, szmaragdowego zielonego lub rubinowej czerwieni. Te szlachetne barwy podkreślają dostojność wnętrza. Na podłodze natomiast powinny być położone białe lub biało czarne-płytki, wyglądające na drogie. Pozostaje nam jeszcze sypialnia, w której najważniejszym elementem jest łóżko. Powinno ono być masywne, z tapicerowanym zagłówkiem. Wnętrze sypialni ma być przytulne, ale jednocześnie eleganckie. To tutaj najczęściej pojawiają się złote ornamenty w postaci uchwytów szafek nocnych oraz podstaw lampek stojących na nich. Wszystkie te elementy powinny być jednak na tyle wyważone, aby nie przesadzić i nie spowodować, że przestrzeń stanie się pospolita. 

ciemna kuchnia w stylu glamour

Preferowane dodatki w aranżacji wnętrz 

Cały ten luksus i elegancja nie mogą obyć się bez złota i srebra. Oczywiście we współczesnych wnętrzach nie używa się prawdziwego kruszcu, lecz stosuje pozłacane lub posrebrzane dodatki. Zaliczamy do nich: 

  • lustra w ozdobnej ramie,  
  • kryształowe żyrandole, 
  • stojące lampy, 
  • świeczniki ze srebra, 
  • srebrne ramki na zdjęcia, 
  • srebrną zastawę stołową, 
  • efektowne uchwyty do mebli. 

Lustra, zazwyczaj w ozdobnej, złotej lub srebrnej ramie, ubogacają całe wnętrze. Te duże tafle, rozmieszczone na ścianach, nie tylko powiększają przestrzeń, ale dzięki odbiciom jeszcze bardziej uwidaczniają efektowność wnętrza. Niezwykle ważnym elementem jest oświetlenie. Kryształowe żyrandole to wręcz must have tego stylu. Nie są to pojedyncze egzemplarze, lecz całe komplety żyrandoli, które w piękny sposób rozpraszają światło. Dodatkowo należy uwzględnić lampy stojące. Mieniąc się kryształowymi abażurami, dodają blasku i sprawiają wrażenie przepychu. Jeśli ma być wytwornie, nie możemy zapomnieć o świecznikach ze srebra lub złota z białymi świeczkami oraz połyskujących ramkach na zdjęcia, umieszczanych na komodach lub konsolach. Jeśli dysponujemy kredensem z przeszkloną górną częścią, dobrze jest tam umieścić srebrną zastawę stołową wraz z porcelaną. Meble glamour charakteryzują się wysmakowanym wyglądem i zazwyczaj mają luksusowe uchwyty w postaci diamentów lub pereł. 

Tworzymy wnętrza, które spełniają marzenia

Jeśli podoba Ci się takie wnętrze i planujesz zmiany w swoim domu lub mieszkaniu, zapraszamy Cię do współpracy z naszymi projektantami NARYSUJEMY. Ich wiedza i doświadczenie sprawią, że Twoje wnętrze stanie się wyjątkowe. Realizujemy projekty w sposób stacjonarny na terenie Warszawy i okolic, a także zdalnie, na terenie całego kraju. Zapraszamy do kontaktu. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie kolory są charakterystyczne dla stylu glamour?

Glamour lubi kolory. Szczególnie złoto, srebro, biały i czarny. Detale takie jak sofy czy fotele, pięknie wyglądają w wyrazistych tonach. Należą do nich: fioletowy, szmaragdowy zielony, niebieski, rubinowa czerwień. Te szlachetne barwy podkreślają dostojność wnętrza. 

Jakie dodatki są preferowane w stylu glamour?

Glamour to przepych i elegancja. Nie może zabraknąć tutaj błyszczących dodatków. Zaliczamy do nich: lustra w ozdobnej ramie, kryształowe żyrandole oraz lampy stojące z mieniącymi się kryształkami w abażurach. Na komodach powinny znaleźć się chromowane świeczniki i srebrne ramki na zdjęcia. Srebrna zastawa stołowa oraz efektowne uchwyty do mebli będą dopełnieniem tego stylu.