Site stats

Styl boho we wnętrzu

komoda, rośliny, makrama

Co to styl boho?

Styl boho to luźny i nieformalny kierunek w modzie i aranżacji wnętrz, inspirowany naturą. W tym wpisie poznasz historię tego nurtu, jego cechy charakterystyczne oraz dowiesz się, jak wprowadzić go do swojego wnętrza. 

Skąd wziął początek styl boho? 

Sama nazwa boho pochodzi od słowa la bohème, czyli grupy artystów, którzy w wyniku rewolucji francuskiej stracili swoje majątki i byli zmuszeni do zmiany stylu życia. Często się przeprowadzali, a swoje mieszkania urządzali z materiałów, które były dostępne. Początek tego stylu sięga więc końca XVIII wieku. Swoje odrodzenie przeszedł w latach 70. XX wieku, kiedy to młodzież, zbuntowana przeciwko fali plastiku oraz kiczowatych przedmiotów, postanowiła zwrócić się w kierunku tego, co naturalne. Ma to również związek z ruchem hipisowskim. 

Czym charakteryzuje się styl boho?  

Styl boho charakteryzuje się przytulnością i lekkimi, kompaktowymi meblami, a także miejscem na ulubione przedmioty, nie tylko te przywożone z podróży, ale także własnoręcznie robione. Współczesne boho często bazuje na białych ścianach, a pozostałe elementy aranżacji nawiązują swoimi barwami do natury. Spotkać więc możemy tutaj kolory, takie jak zielenie, beże, brązy, jasne błękity czy odcienie szarości. Wnętrze boho ma być jasne i przytulne. Styl boho nie boi się roślin doniczkowych, wręcz przeciwnie powinno być ich dużo, nie tylko w kwietnikach, ale także w donicach ustawionych na podłodze, na blacie kuchennym, w sypialni czy łazience. Charakterystyczne dla stylu boho są wszelkiego rodzaju plecionki, takie jak makramy, makatki, kosze i pledy. Wszystko to z naturalnych materiałów. Styl boho nie jest stylem minimalistycznym, ale w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy bazować na 3-4 dominujących barwach. Jeśli chcemy natomiast wprowadzić bardziej etniczne wzory, wtedy nasze wnętrze opanuje mnogość soczystych kolorów, inspirowanych na przykład Turcją czy Marokiem. 

Meble w stylu boho 

Meble w stylu boho, to przede wszystkim takie, które mają swoją historię. Można je znaleźć na lokalnym targu staroci, czy zakupić z drugiej ręki poprzez portal internetowy. Meble, którym z łatwością można dać drugie życie, to przede wszystkim drewniane komody, regały czy łóżka. W tym celu sprawdzą się także stoliki kawowe, nie tylko z drewna, choć właśnie takie dodadzą przytulności wnętrzom. Metal również można przemalować, a jasne odcienie, np. biel, beż czy pastele, doskonale sprawdzą się we wnętrzu boho. Warto wyszukiwać również meble z wikliny czy rattanu i bambusa. Wszelkiego typu hamaki czy krzesło brazylijskie, także będą idealnie tu pasować. Tapicerka i tekstylia powinny mieć barwy stonowane, bliskie naturze. Szczególnie szukajmy kolorów z palety beżu, zieleni czy błękitu. Sofy możemy przyozdobić pięknie plecionymi poduszkami, pledami czy kocami. Świetnym pomysłem będzie dostawienie do stolika kawowego niskich puf lub poduszek, które stworzą przytulny klimat rodem z dalekich krajów. 

makrama, lustro, biurko i krzesło

Kolory stylu boho 

Styl boho to kolory przede wszystkim inspirowane naturą, czyli wszelkie odcienie beżu, brązów, szarości, zieleni, błękitu. Projektując nasze wnętrze, mamy do wyboru dwa wyróżniające się nurty tego stylu. Pierwszy z nich jest bardziej stonowany i bazuje z reguły na 3 barwach wiodących. Przykładowo: białe ściany, jasne wiklinowe meble, tekstylia w jasnych odcieniach szarości, a całość uzupełni swą zielenią bujna roślinność doniczkowa. Drugi nurt stylu boho swoje źródło czerpie w kulturach krajów afrykańskich. W tym przypadku dodatki będą bardzo kolorowe, a tkaniny, tekstylia, obrazki czy dywany będą ożywiały wnętrze i dodawały nuty egzotyczności. Przykładowo, białe ściany, beżowa kanapa, kolorowe, wzorzyste poduszki, perski dywan i wyrazisty gobelin na ścianie. Druga wersja przypadnie do gustu osobom uwielbiającym soczyste barwy krajów południa.  

sypialnia w stylu boho

Materiały stylu boho 

Materiały boho są nie tylko naturalne, dzięki czemu nie przytłaczają pomieszczenia, ale charakteryzują się też lekkością.  

Ten styl wykorzystuje przede wszystkim: 

  • rattan, 
  • bambus, 
  • wiklinę, 
  • drewno, 
  • ceramikę, 
  • szkło. 

Tekstylia i dodatki tworzone są z wełny, bawełny i naturalnych włóczek. Popularnymi ozdobami, charakterystycznymi dla stylu boho, są ręcznie plecione makramy i makatki zawieszone na ścianach. Częstym elementem, spotykanym nowoczesnym stylu boho, jest hamak bądź krzesło brazylijskie z plecionymi zdobieniami. Wszystko to najczęściej występuje w odcieniach bieli i jasnych beżów.  

Dekoracje 

Projektując wnętrze, należy pamiętać, że boho uwielbia ręcznie robione, unikalne dekoracje. Będą to przede wszystkim ceramiczne naczynia, ręcznie wyplatane koszyczki, szydełkowe bądź papierowe, lekkie ozdoby, czy wszelkie, innego typu rękodzieło. W tym stylu sprawdzi się wszystko, co jest niepowtarzalne i autentyczne. Świetnym pomysłem na udekorowanie wnętrza w stylu boho, są sentymentalne pamiątki z podróży, rodzinne zdjęcia w pięknych, naturalnych ramach. Dodatkiem pełniącym nie tylko funkcję dekoracyjną, ale tworzącym przede wszystkim niepowtarzalny klimat w stylu boho, będą świece w ozdobnych świecznikach lub porozstawiane na dekoracyjnych talerzach. Dzięki naturalnemu światłu świec, stworzymy niepowtarzalny, przytulny klimat. 

jasna kuchnia, rośliny, drewniane elementy

Pomożemy zaaranżować Twoje wnętrze

Jeśli podoba Ci się koncepcja stylu boho i chciałbyś wprowadzić ją do swojego wnętrza, zachęcamy do kontaktu z naszą pracownią NARYSUJEMY Chętnie pomożemy zaprojektować Twoją przestrzeń. Zapraszamy na spotkanie do naszego biura w centrum Warszawy oraz do kontaktu telefonicznego. Pracujemy zdalnie na terenie całego kraju.  

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy styl boho sprawdzi w małej przestrzeni?

Jak najbardziej tak. Jego jasne barwy dodadzą wnętrzu optycznie przestrzeni, a kompaktowe i lekkie meble nie przytłoczą tego wrażenia.  

Jak zaaranżować sypialnię w stylu boho?

Projektując sypialnię w stylu boho, pamiętajmy przede wszystkim o jasnych, stonowanych barwach. Wybierzmy łóżko z drewnianą ramą i postawmy na białe tekstylia. Ściany utrzymajmy w barwach stonowanych pasteli, nawiązujących do natury. Naturalny, beżowy dywan doda przytulności, a doniczki z żywymi kwiatami ożywią wnętrze. Ściany przyozdóbmy plecioną makramą, a na drewnianej drabince obok łóżka zawieśmy koc. Całości świetnie dopełnią świece ustawione na podłodze bądź stoliku nocnym.  

Czy styl boho to tylko jasne, pastelowe odcienie?

Nie. Jeśli chcemy ożywić nasze wnętrze możemy skorzystać z wzorzystych dodatków i tekstyliów takich jak tkany dywan czy poduszki. Nadamy wówczas swojemu wnętrzu niepowtarzalny, egzotyczny klimat, a jednocześnie cały czas utrzymamy je w nieformalnym stylu boho.