Site stats

Styl boho we wnętrzach

sypialnia z wiklinowym łóżkiem

Historia tego stylu wywodzi się z Francji, z końca XVIII wieku. Zapoczątkowali ją artyści, którzy utracili swoje majątki po rewolucji francuskiej. Samo słowo “la boheme” opisuje cyganerię, czyli grupę awangardowych artystów. Swoją twórczą ekstrawagancję początkowo objawiali w modzie, jednak szybko przeniosła się ona również do urządzania wnętrz.  

drewniane łóżko, jasne tekstylia, rośliny

Czym się charakteryzuje styl boho? 

Nierozerwalnie związany jest z naturą. Sięga po inspiracje do orientalnych i etnicznych wzorów. Otacza się bujną roślinnością. To styl, który nie ma granic, stawia na luz, swobodę myśli i form. 

  • Kolory – nurt ten prezentuje się w jasnych, ciepłych barwach w połączeniu z kolorami ziemi. Dominują biele, beże, szarości, delikatne brązy, błękity i zielenie oraz ceglane pomarańcze. To gama kolorystyczna nawiązująca do otaczającej nas przyrody. Nie oznacza to jednak, że boho stroni od wyrazistych kolorów. Intensywne barwy na obrazach, zawieszonych na ścianach lub sofa w mocnym żółtym kolorze, to akcenty, które nadają kontrastu. 
  • Wzory – boho sięga do etnicznych printów. Tutaj swoje odzwierciedlenie znajdują wpływy marokańskie, indyjskie czy też indiańskie. Nawet elementy strojów ludowych, takie jak wzory z góralskich parzenic, czy łowickie kwiaty znajdą swoje miejsce w tym stylu. Pojawią się one najczęściej, na zasłonach, poduszkach i narzutach oraz na tapetach. 
  • Materiały – ten styl uwielbia wszystko, co naturalne. To tutaj wiedzie prym wiklina, rattan, bambus czy len. Nie może obejść się bez drewnianych wykończeń, rzemyków, sznurków i piór. Wszystkie te elementy wykorzystane zostaną do tworzenia klimatycznych makram lub łapaczy snów. 
  • Dodatki – to one są kluczowym elementem aranżacji. Ceramiczne ozdoby, dekoracyjne figurki oraz pamiątki z podróży to przykłady do tworzenia klimatycznego wnętrza. Niezbędne wydaje się tutaj zawieszenie na ścianach makram, łapaczy snów czy słomkowych kapeluszy. Niezbędnym dodatkiem wydaje się też klimatyczne oświetlenie. Lampy z plecionym abażurem z wikliny lub z trawy morskiej rozproszą delikatnie światło. 
komoda drewniana, lampa dekoracyjna, rośliny

Jak urządzić wnętrze w stylu boho? 

Korzystając z powyższych informacji, możemy przystąpić do projektowania swojego mieszkania. 

Salon w stylu boho 

W salonie wypoczywamy, a zatem zasadne wydaje się, aby ściany pomalować białą lub kremową farbą. Na podłodze układamy jasne panele lub parkiet. Sofa jako centralny element pokoju dziennego, powinna wyróżniać się kolorystycznie na tle całości. Po jednej ze stron powinien znaleźć się rattanowy fotel, wyposażony w poduszkę i wzorzystą narzutę z frędzlami. Naprzeciwko ustawmy stolik kawowy z drewnianym blatem. Meble natomiast powinny być subtelne, raczej w postaci półek ściennych, na których możemy umieścić sojowe świece lub żywe rośliny w ceramicznych doniczkach. Możemy także umieścić tutaj meble wiklinowe lub rattanowe nierzadko zakupione na pchlim targu. Jeśli dysponujemy wystarczającą przestrzenią, możemy zamontować krzesło brazylijskie lub huśtawkę ze sznurków.  

Sypialnia w stylu boho 

Sypialnia to miejsce wypoczynku nocnego, zacznijmy zatem od pomalowania ścian na biało i ułożenia jasnej podłogi. Na jednej ze ścian możemy położyć tapetę z motywem florystycznym lub wzorami etnicznymi, która będzie stanowiła tło dla łóżka z wikliny. Na ścianach warto umieścić plecione makramy, łapacze snów lub obrazy prezentujące duże kwiaty lub liście. Warto umieścić też tutaj okrągłe lustro w ozdobnej drewnianej ramie. Aby dodać klimatu, warto dodać oświetlenie z rattanowymi kloszami. Mogą być to zarówno małe lampki nocne, jak i jedna duża lampa stojąca. Dopełnieniem będą poduszki oraz koce w pastelowych kolorach. Na podłodze zaś miękki dywan w etniczne printy. Warto też pamiętać o żywych roślinach, umieszczając je w koszach z trawy morskiej. 

salon boho, musztardowe dodatki

Kuchnia w stylu boho 

Kuchnia to miejsce spotkań dla całej rodziny. Każdy chce się tutaj czuć swobodnie i komfortowo. W stylu boho stawiamy na meble i fronty w jasnych, pastelowych kolorach. Eksponujemy akcesoria kuchenne, takie jak chociażby bambusowe deski do krojenia. Wybierając podłogę do kuchni, uwzględniamy panele z drewna oraz płytki w orientalnych wzorach. Na ścianie powinny pojawić się dodatkowe półki. To na nich ustawiamy ceramiczne słoiki oraz misy z ciekawymi printami. Obok możemy zawiesić obrazki z kwiatowymi motywami. Dodatkowym uzupełnieniem mebli w kuchni może być szklana witryna wypełniona naczyniami oraz książkami z przepisami. Na parapecie eksponujemy zioła w wiklinowych osłonkach na doniczki. 

Współpraca z nami to inwestycja w komfort

Jeśli czujesz potrzebę otaczania się naturalnością, nasi projektanci z zespołu NARYSUJEMY chętnie pomogą Ci w aranżacji Twojego wymarzonego wnętrza. Zdalnie realizujemy projekty na terenie całego kraju, a stacjonarnie w Warszawie i okolicach. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Kolory w stylu boho.

Styl ten prezentuje się w jasnych pastelowych kolorach i barwach ziemi. Dominują tutaj biele, beże, odcienie błękitu i zieleni. Pojawiają się także delikatne brązy i ceglane pomarańcze.

Do jakich wpływów odnosi się styl boho?

Styl boho nawiązuje do wzorów orientalnych i etnicznych. Ewidentnie widzimy tutaj wpływy afrykańskie, indyjskie oraz indiańskie. Styl ten czerpie z elementów ludowych strojów. Pojawiają się tutaj motywy łowickich kwiatów lub wzory góralskich parzenic.