Rozdziały:
Balijskie wnętrza
Chciałbyś wybrać się na Bali, ale na ten moment ta indonezyjska wyspa jest dla Ciebie nieosiągalna i pozostaje w strefie marzeń?
Nie przejmuj się, ponieważ możesz poczuć jej egzotyczny klimat w swoim mieszkaniu lub domu. Podpowiadamy, jak urządzić wnętrze w konwencji balijskiej.
Co charakteryzuje styl w bali w mieszkaniu?
Bali jest wyspą należącą do archipelagu Małych Wysp Sundajskich, stała się wymarzonym miejscem na wakacje, w którym możemy odpocząć od codzienności wypełnionej obowiązkami. Latają tam Amerykanie, jak i Europejczycy uwodzeni powabem indonezyjskiej arkadii. Turyści kojarzą wyspy z cudownymi plażami, fascynującą kulturą, a także bujną przyrodą. Nic więc dziwnego, że wielu z nich postanowiło zaprosić Bali do swojego wnętrza.
Charakterystycznymi cechami stylu, które mogą posłużyć za wyznacznik podczas wprowadzania go do wnętrza mieszkania lub domu są:
- Bliskość natury – Balijczycy wykorzystują surowce ze swojego otoczenia i tworzą z nich prawdziwe dzieła sztuki. W myśl konwencji eko są to materiały nienadmiernie przetworzone, noszące w większości naturalne walory tworzywa, np.: trawa morska, len, słoma, juta, drewno.
- Naturalna kolorystyka – wzorowana na barwach ziemi oraz surowych kolorach tkanin m.in. juty, trawy morskiej i lnu.
- Rośliny – na Bali występują egzotyczne okazy, które osiągają ogromne rozmiary. We wnętrzach zazwyczaj pojawiają się mniejsze egzemplarze roślin o dużych liściach oraz zwisające paprocie. Stanowią one akcenty, a ich ilość jest uzależniona od preferencji właściciela mieszkania lub domu.
- Ażurowość i przestrzeń – balijskie otwarte przestrzenie, podobnie jak loft, łączą ze sobą różne funkcje. Dominują tu wysokie sufity w kompozycji z jasnym i przestronnym salonem połączonym z kuchnią, gdzie jest wyjście na taras. Ażurowość mebli, a także abażurów lamp dodaje wnętrzu jeszcze więcej przejrzystości oraz wprowadza poczucie wolności. Otoczenie w stylu balijskim nie krępuje, lecz uspokaja, relaksuje i pozwala złapać oddech.
- Akcenty – delikatne wzory, które nie wyróżniają się z otoczenia, a harmonizują z resztą dzięki swoim barwom. Jest to bardziej gra faktur niż kolorów. Akcenty kolorystyczne, które są akceptowane to pastelowe i stonowane odcienie błękitów, morskiej zieleni, pomarańczy, żółcieni oraz złota.
- Ściany i podłogi – na sufitach i ścianach przeważa świeża, czysta biel, natomiast podłoga zazwyczaj jest drewniana lub pokryta mozaiką w stonowanych kolorach ziemi.
- Otoczenie – wydziel intymną przestrzeń parawanem lub zwiewnym woalem, zapewnij przezroczystość okien, aby wpuścić do pomieszczenia jak najwięcej światła.
- Dekoracje z Bali – zachowaj umiar w ich doborze i pamiętaj o ciepłej, stonowanej kolorystyce naturalnych materiałów. Dzięki dodatkom można wprowadzić do mieszkania klimat egzotycznej i słonecznej wyspy, będą nimi:
- kapelusze słomkowe jako dekoracje ścian,
- plecione kosze,
- plecione makramy i makaty ze sznurków,
- narzuty,
- zasłony i firany wykonane ze zwiewnych materiałów,
- poduszki wyróżniające się fakturą,
- słomkowe dywaniki maty i obrazki,
- bukiet suszonych kwiatów.
W tym nurcie brak jest przesadnej dekoracyjności, ponieważ styl ten ma “oddychać” i nie ograniczać przesadną wzorzystością czy dominacją mocniejszych elementów. Na ścianach możemy powiesić również niewielkie zdjęcia z pejzażami wyspy.
Meble w duchu bali
Styl bali możemy porównać do konwencji kolonialnej, gdyby nie różnica występująca w zastosowaniu mebli. Wykonane z drewna, plecionego rattanu lub bambusa swoje piękno zawierają w niedoskonałości, które wynika z zachwytu nad pięknem naturalnych materiałów. Ich główną cechą jest lekkość, wygoda i ażurowość. Sprawdzą się plecione sofy, fotele, ławy wykonane z drewna zdobione poduszkami. Możemy tutaj znaleźć również różnego rodzaju miękkie siedziska, pufy, które doskonale nadają się do siedzenia przy niskich stolikach kawowych. Najważniejszym elementem sypialni jest pleciony parawan, który jest nie tylko pięknym dodatkiem do wnętrza, ale oprócz swojej garderobianej funkcji, stanowi również ochronę przed południowym słońcem. Możemy dostrzec także rezygnację z tradycyjnych wzorów mebli. Rama drzwi szafy najczęściej obita jest lnianą, prześwitującą tkaniną, która tworzy barierę oddzielającą garderobę od wnętrza pokoju. Jeśli chodzi o barwy, to królują tutaj ciepłe odcienie: jasne brązy, beże i kolory ziemi.
Styl bali w niewielkim mieszkaniu
Patrząc na powyższą listę podstawowych elementów stylu, bez problemu możemy stworzyć balijską aranżację w swoim niewielkim mieszkaniu. Jeżeli nie mamy możliwości wyburzenia niepotrzebnych ścian, to spróbujmy wprowadzić światło i przestrzeń przez rezygnację z ciężkich firan i zasłon. Lekkie, ażurowe lampy i meble dopełnią całość. Nie przesadzajmy z dekoracyjnością. Zastosuj lepiej przedmioty codziennego użytku, które będą wykonane z naturalnych tworzyw, na przykład lniany obrus z grubo tkanymi włóknami, plecione maty na stół czy słomkowy dywanik do salonu. Pamiętaj o zielonych roślinach w glinianych donicach oraz o tym, że pomieszczenia urządzone w tym klimacie mają wprowadzić do Twojego umysłu harmonię i spokój. Nie bój się wyrzucać niepotrzebnych dekoracji i zastępować ich wazonami z suszonymi trawami.
Jak urządzić wnętrze domu jednorodzinnego w stylu bali?
W dużych domach z reguły mamy do dyspozycji więcej przestrzeni i możemy wprowadzić większą ilość dodatków, chociażby duże ażurowe kosze oplatające żarówki, dekoracje ze słomkowych kapeluszy, wielkie lustra w prostej, złotej oprawie, plecione dywany słomkowe, a także pokaźne ceramiczne donice z dużymi roślinami. Lekkość i przestrzeń połączona z naturalną ażurową, rustykalnością mebli z rattanu, drewna lub bambusa będą na pierwszym miejscu. Możemy sobie tutaj pozwolić na wprowadzenie odważniejszych elementów kolorystycznych w postaci ciepłych pastelowych odcieni ziemi, które oscylują wokół pomarańczy, żółci i czerwieni. Ciemna morska zieleń i pastelowy błękit będą również ładnym dodatkiem. Pamiętajmy o naturalnych nierównościach w dekoracjach, którymi charakteryzują się makatki, makramy, a także strukturalne wzory poduszek.
Salon w stylu balijskim
Jeżeli chcemy stworzyć styl balijski w naszym salonie, musimy skupić się na naturalnych odcieniach ziemi, a dokładniej na: zieleni, żółci, szarości, brązie i beżu. Pamiętajmy o tym, aby chłodne kolory nie zdominowały wnętrza i nie odbierały mu przytulności. Na podłodze połóżmy dywan z naturalnych włókien, a na nim postawmy wygodną sofę z ozdobnymi poduszkami w klimacie boho. Obok niech znajdą się fotele, na przykład z rattanu, a na środku stolik kawowy. Komoda powinna być wykonana z wyraźnym rysunkiem usłojenia drewna, a nad nią zawieśmy kolejny element boho –okrągłe lustro z dekoracyjnym obramowaniem w kształcie słońca. W oknach umieśćmy shuttersy lub drewniane żaluzje. Nie możemy też zapomnieć o egzotycznej roślinności m.in. dużych okazach palmy kokosowej, która będzie świetnie wyglądać w donicach otoczonych plecionymi osłonkami.
Styl bali w sypialni
Aranżując sypialnię w konwencji balijskiej, trzymajmy się kolorystyki w pastelowych odcieniach ziemi oscylujących pomiędzy złamaną bielą, jasną szarością i brązami,, a także bladym błękitem. Łóżko powinno być drewniane, najlepiej bielone lub w naturalnym kolorze tego surowca z widocznym usłojeniem. Zastanów się nad baldachimem powiewającym przy najlżejszym podmuchu wiatru, posiada nie tylko walory estetyczne, ale także funkcjonalne jako moskitiera.
Meble typu szafka nocna, toaletka i komoda powinny być dopasowane do łóżka pod kątem stylu. Jeżeli zależy Ci na fotelu typu uszak, to wybierz model z drewnianymi nóżkami. Można też wstawić kufer, który będzie pełnił rolę siedziska oraz skrzyni do przechowywania na przykład pościeli.
Styl bali w łazience
Łazienka w stylu balijskim również powinna być zaaranżowana w stonowanych kolorach oraz z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Dobrze będą wyglądały elementy wyposażenia wykonane z kamienia – umywalka czy płytki kamienne wielkoformatowe na ścianach i podłodze. Lustra powinny być zawieszone na sznurkach. Nie zapominajmy o roślinach, a szczególnie tych, które potrzebują dużej wilgotności. Atmosferę balijską pozwolą Ci poczuć również świece o zapachu wanilii bądź owoców egzotycznych. Zapal je podczas kąpieli, zamknij oczy i daj się ponieść fantazji o wyprawie na indonezyjską wyspę.
Skorzystaj z pomocy projektanta i ciesz się pięknym wnętrzem!
Każdy z nas dąży do poczucia przestronności i komfortu w swoich wnętrzach. Nasz zespół profesjonalistów i pasjonatów aranżacji wnętrz NARYSUJEMY wie o tym doskonale. Przemieńmy razem małe wnętrze w wielką strefę komfortu! Jeżeli chcesz odmienić swój dom lub mieszkanie, chętnie pomożemy – działamy w Warszawie i okolicach oraz online na terenie całego kraju.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Czym charakteryzuje się styl bali?
Jego główne cechy to ciepła kolorystyka barw ziemi, dążenie za trendem eko oraz dodatki z naturalnych tworzyw. W nurcie balijskim widać łączenie stylów wabi-sabi, urban jungle, boho. Koncepcja ta uwielbia rośliny – im większe, tym lepsze oraz motywy etniczne. Styl balijski jest przyjazny i przytulny.
Jakie meble pasują do wnętrza w konwencji bali?
Meble powinny być lekkie i nie mogą przytłaczać. Dobrym wyborem będą bambusowe, ale nie jest to konieczne, równie dobrze możemy postawić na drewno. Pamiętajmy, że balijskie wnętrza są jasne i pełne słońca, więc zrezygnujmy z ciemnych korpusów i frontów.
Jakie wybrać oświetlenie do pomieszczenia w stylu balijskim?
Wybierajmy lampy, które wykonane są z naturalnych materiałów. Idealne będą ażurowe klosze, na przykład drewniane lub bambusowe, ale sprawdzą się również lampiony o podobnej budowie.