Site stats

Rustykalny klimat w kuchni

białe meble kuchenne

JAK POWSTAŁ STYL RUSTYKALNY?

Słowo rustyk pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „wiejski”. Jego początki to przełom XIX i XX wieku, kiedy to pewien Amerykanin wpadł na pomysł stworzenia fotela z deski. Projekt ten wkrótce opanował cały świat. Inspiracją dla stylu rustykalnego były wnętrza francuskie i angielskie. 

KOLORYSTYKA STYLU RUSTYKALNEGO

Kolorystyka w kuchni rustykalnej jest bardzo ważną sprawą. Ciepłe i jasne barwy sprawią, że wnętrze stanie się przytulne. Dodatkowo, jasne kolory ścian są idealną scenerią dla drewnianych mebli oraz bardziej wyrazistych dodatków.

Wachlarz barw w stylu rustykalnym możemy podzielić na kilka rodzajów: 

Barwy neutralneBeż, kawa z mlekiem, lniany, jasny brąz, porcelanowy, migdałowy, ciepła biel. 
Barwy drewna Mahoń, kasztan, dąb szczotkowany, orzech, palisander.
Barwy ziemi Niebieski, szary, oliwkowy, khaki, ceglany, granitowy, kamienny, szałwiowa zieleń.
Barwy pikantne Drzewo sandałowe, cynamon, karmel, wanilia, kakao, toffi.
czarne meble kuchenne

MEBLE W STYLU WIEJSKIM

Idealnym surowcem na meble w stylu rustykalnym jest surowe drewno. Dobrym wyborem będzie takie, które zdaje się być stare i masywne. Powinny się sprawdzić również meble z drugiej ręki, które będziemy mogli odrestaurować i poprzecierać w odpowiedni sposób. Wedle naszych preferencji, drewno możemy także pomalować na jasny kolor tj. biały, beżowy czy miętowy. Dodatkowym atutem będą frezowane fronty oraz przeszklone witryny. Komody, kredensy i otwarte półki będą stanowiły znakomite dopełnienie. 

Nie możemy zapomnieć o praktycznym zastosowaniu naszej zabudowy. Powinna posiadać funkcjonalne półki, szuflady i szafki. Sprawdzą się również dodatkowe blaty, na których będziemy mogli przygotowywać posiłki. 

Centrum rustykalnej kuchni powinien stanowić drewniany stół. Nada on pomieszczeniu domowy charakter i pozwoli na spędzanie wspólnych chwil. Dodatkami uzupełniającymi całość jadalni będą drewniane krzesła i pleciony obrus. 

DODATKI W STYLU RUSTYKALNYM

Wybór dodatków, aby nadać sielski charakter naszej kuchni, jest tak naprawdę nieograniczony. Możemy zacząć od drewnianych akcesoriów – łyżki, deski do krojenia, stojak na przyprawy. W oknach sprawdzą się koronkowe firanki, zazdrostki i zasłony. Przy zlewie lniane ścierki z haftowanymi motywami, a na stole ręcznie robione obrusy. Jeśli chodzi o zastawę stołową, stawiamy na klasyki. Idealna będzie biała porcelana bądź gliniana. Nieodłącznym elementem jest również wiklina. Możemy jej użyć w formie osłonek na doniczki, a także jako plecione podstawki na stół bądź koszyki na owoce i warzywa.

białe meble kuchenne, wyspa, drewniany sufit

KUCHNIA RUSTYKALNA – INSPIRACJE I POMYSŁY

Prostota i natura to dwa słowa, które najlepiej opisują styl w kuchni rustykalnej. Charakter pomieszczenia będzie odpowiedni dla osób, które szukają spokojnego i ciepłego nastroju. Odnajdą się tam również ci, którzy uwielbiają spędzać czas na wspólnym przygotowywaniu i spożywaniu posiłków.

Wyobraźmy sobie czarno – białą mozaikę na płytkach podłogowych. Białe, drewniane meble z kamiennym blatem. Nad zlewem, na ceglanej ścianie półki, a na nich porcelanowe kubki i misy. Na środku duża, wyspa z surowego drewna, powyżej zwisający czarny okap, a u sufitu drewniane belki. To pierwsza propozycja aranżacji w rustykalnym stylu.

Przenieśmy się teraz do wnętrza bardzo prostego – kamienna podłoga, dębowe meble, na środku drewniany stół, a na nim gliniany flakon ze świeżo zerwanymi, polnymi kwiatami. W otwartym oknie białe firanki falujące przez wpadające do środka powietrze. Całe pomieszczenie wypełnia zapach pieczonego ciasta. Czujecie się już jak na sielskich wakacjach na wsi?

Styl rustykalny zapewnia taki wachlarz różnorodności, że każdy będzie w stanie stworzyć swoją wymarzoną aranżację. 

drewniane meble kuchenne

WYSPA W RUSTYKALNEJ KUCHNI

Jeśli szukasz czegoś prostego, a jednocześnie nieoczywistego, postaw na kolorowe meble. Wpiszą się charakterem w przewodni styl, a dodatkowo ożywią wnętrze. Takim akcentem może być umiejscowiona w centralnej części pomieszczenia wyspa. Na pewno zwróci na siebie uwagę niejednej osoby. Ten niepozorny mebel posiada wiele zalet. To nie tylko dodatkowa przestrzeń do pracy, ale również „miejsce” spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Jest idealnym łącznikiem między zabudową a częścią jadalni i salonu. Możemy zdecydować się na wyspę zabudowaną bądź otwartą. Różnią się one tym, że tę drugą opcję musimy wypełnić klimatycznymi dodatkami tak, aby tworzyła spójną całość. Sprawdzą się tu ozdobne talerze, porcelanowe kubki czy gliniane garnki. 

PODSUMOWANIE

Styl rustykalny wprowadza do pomieszczeń pewnego rodzaju swobodę. Jeśli chcemy stworzyć klimat otwartości i sielskości, powinniśmy zdecydowanie na niego postawić. Idealnie sprawdzi się w kuchni, gdyż jest to miejsce spotkań wspólnego biesiadowania i spędzania czasu, dzięki czemu nasi goście będą czuli się jak we własnym domu. W urządzeniu wnętrza z nutą wiejskiej sielanki z chęcią pomogą architekci zespołu NARYSUJEMY. Razem stworzymy przestrzeń przenoszącą w czasy beztroskiego dzieciństwa, przywodzącą na myśl wakacje na wsi.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Kto się odnajdzie w rustykalnej kuchni? 

Klimat rustykalnej kuchni w pełni docenią osoby przyjazne, wyluzowane lubiące spędzać czas na wsi. Takie, które pragną czuć sielską atmosferę. Sprawdzi się również dla osób zakochanych w drewnianych dodatkach. 

Jaka paleta barw dominuje w wiejskim stylu? 

Zdecydowanie są to jasne przejrzyste ciepłe kolory. To one stanowią tło całości. Nutką pikanterii mogą być dodatki, na przykład wyspa w kolorze zielonej szałwii.

Jaki dodatek jest nieodłącznym elementem tego stylu?

Śmiało można stwierdzić, że jest to surowe drewno. Można je wykorzystać w różny sposób, tworząc piękną zabudowę kuchenną, ogromny stół czy tekstylia takie jak sztućce, czy deski do krojenia.