Image Alt

Prawidłowe oświetlenie wnętrz zimą

Oświetlenie pomieszczeń zimą 

Wraz z nadejściem zimy, zmniejsza się ilość naturalnego światła w ciągu dnia. W tym czasie jesteśmy zmuszeni wspomagać się sztucznymi źródłami światła. Odpowiednio dobrane lampy mogą stworzyć magiczny nastrój i wprowadzić do naszego wnętrza niesamowitą atmosferę. Z jakich źródeł światła korzystać, aby wnętrza stały się cieplejsze i bardziej przytulne? Jaki typ żarówki wybrać?

Jak wybrać odpowiedni typ żarówki? 

Klasyczne żarówki powoli odchodzą w niepamięć na rzecz żarówek LED. Jeżeli chcemy postawić na ekonomiczne rozwiązanie, w szczególności w okresie jesienno-zimowym, powinniśmy wybrać ten rodzaj oświetlenia. Żarówki LED mają dopasowany gwint i kształt do wszystkich opraw dostępnych na rynku. Świetnie sprawdzą się również jako światło wspomagające, np. jako podświetlenie półek w kredensie, regałów czy inne oświetlenia meblowe. Aby stworzyć przytulny klimat pomieszczenia, warto zastosować ciepłą barwę światła do lamp oraz kinkietów znajdujących się poniżej linii wzroku. W przypadku powieszonego nad stołem żyrandolu, idealnie sprawdzi się ciepłe i zbliżone do naturalnego światła.  

Znaczenie barw światła Znaczenie barw światła

Rodzaj światła może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Możemy wyróżnić ciepłą, zimną i neutralną barwę światła. Za sprawą ciepłej barwy światła poczujemy się odprężeni i zrelaksowani, natomiast zimna barwa sprzyja pobudzeniu i skupieniu. Obecnie światła LED mogą wystąpić we wszystkich barwach, a niektóre również dostosowują barwę światła do panującej pory roku. Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia w pomieszczeniach i ma duże znaczenie dla mieszkańców.  Aby nasz wypoczynek w salonie i sypialni był efektywny, powinniśmy zastosować ciepłe barwy. Natomiast w kuchni i łazience wykorzystajmy neutralną barwę światła lub zimną. Zimna barwa dobrze sprawdzi się w gabinecie czy w okolicach biurka do pracy – dobrze wpłynie naszą koncentrację. Jeżeli chcemy uzupełnić główne źródło światła mniejszymi lampami, zastosujmy ciepłą barwę, która dodatkowo ociepli wnętrze. 

Oprawa lamp – pielęgnacja Oprawa lamp - pielęgnacja

Przejrzystość opraw pozwoli na maksymalne wykorzystanie mocy żarówki. Aby zapewnić większą ilość światła w naszych wnętrzach, przed sezonem jesienno-zimowym należy wyczyścić oprawy. Unikniemy tym samym powstawaniu trwałych zabrudzeń, które mogą negatywnie wpłynąć na wydajność lampy. Czyszczenie szklanych elementów najlepiej wykonać łagodnymi detergentami, a następnie wytrzeć do sucha. Jeżeli chcemy uzyskać idealną przejrzystość szkła za pomocą domowych sposobów, zastosujmy roztwór z octu na powierzchnie klosza. Jeżeli chodzi o kinkiety i żyrandole wykonane z metalu, wyczyśćmy je na sucho lub zastosujmy preparaty do pielęgnacji metalu. Pamiętajmy o uważnej pielęgnacji i odłączeniu lampy od prądu, aby nie uszkodzić klosza i mechanizmu wewnątrz lampy. 

Zima to czas, w którym często dotkliwie odczuwamy brak światła słonecznego.

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor