Rozdziały:
STYL ANGIELSKI W KUCHNI
Styl angielski sięga początków epoki wiktoriańskiej, to właśnie w tamtym czasie niezwykle modne we wnętrzach były dekoracyjne boazerie, masywne meble czy listwy przypodłogowe. Elementy te sprawiają, że całość aranżacji, zainspirowanej wspomnianą epoką, sprawia wrażenie stylowej i eleganckiej. Przestrzenie urządzone w stylu angielskim zaskakują swoją przytulnością, a zastosowane dodatki zdają się same zapraszać do środka.
STONOWANA KOLORYSTYKA ŚCIAN
Przymierzając się do zaprojektowania kuchni w stylu angielskim, na samym starcie myślimy o wybraniu odpowiedniej kolorystyki ścian. Standardową barwą, jaka należy do najpopularniejszych w omawianym stylu, jest biel. Biały odcień z pewnością doda kuchni charakteru, dzięki niemu stanie się ona też bardziej przestronna. Czy jednak aranżując kuchnię w stylu angielskim, koniecznie musimy wybierać biel? Jeżeli pragniemy, by wnętrze, w którym będziemy spędzać sporo czasu gotując posiłki, było eleganckie i klasyczne, postawmy na nieco zróżnicowaną kolorystykę. Warto zostać przy stonowanych, neutralnych, a nawet i pastelowych odcieniach. W tak zaaranżowanej kuchni, świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju:
- beże,
- róże,
- zielenie,
- odcień écru.
Elementy wystroju wnętrza w stylu angielskim, a zwłaszcza meble, także nie muszą być wierne jasnym kolorom. Coraz częściej, nawiązując w ten sposób do stylu kolonialnego, wybiera się meble wykonane z ciemnego drewna, co dodatkowo czyni pomieszczenie ponadczasowym.
BOGATO ZDOBIONE MEBLE
Meble przeznaczone do kuchni w stylu angielskim, powinny być drewniane. Urządzając tę przestrzeń bardziej budżetowo, można zastąpić prawdziwe drewno jego wierną imitacją. Meble zaaranżowane w tym stylu charakteryzują się licznymi rzeźbieniami, ozdobnymi frontami, oryginalnymi przeszkleniami ze szprosami oraz dekoracyjnymi listwami czy gzymsami. Typowym elementem wystroju takiego wnętrza w stylu angielskim jest zwarta zabudowa, posiadająca najlepiej kamienny bądź drewniany blat. Jeżeli nasze pomieszczenie, które chcemy przeobrazić w kuchnię, jest dość przestronne, możemy umieścić w nim wyspę. Ten dodatkowy blat roboczy może z powodzeniem służyć również jako podręczna spiżarnia.
Klimatyczne wnętrze, gdzie cała rodzina będzie mogła spędzać czas przygotowując posiłki, nie może obyć się bez dużego okapu. Najlepiej, jakby swoim kształtem przypominał jeszcze kominkowy gzyms oraz został zamontowany tuż nad wyspą kuchenną. Wspomniany okap może pełnić funkcję półki, na której ustawimy drobiazgi. Podłoga położona w kuchni urządzonej w omawianym stylu, również powinna być drewniana. Stosuje się też płytki ułożone w taki sposób, by przypominały szachownicę. Na ścianach, oprócz odpowiednio dobranej farby, doskonale prezentować się będzie boazeria, pomalowana na jasny kolor. Oprócz klasycznych szafek, na ścianach w kuchni zawieszamy półki z przegródkami na wino.
ODPOWIEDNIO WYSTYLIZOWANE SPRZĘTY
W kuchni zaaranżowanej w stylu angielskim, wszystko musi mieć swoje miejsce i być ze sobą spójne. Tym sposobem, wybieramy takie sprzęty, by pasowały do mebli i ogólnej konwencji stylu. Dobrze, gdyby armatura kuchenna też była nieco masywniejsza, wykonana, np. z ceramiki. Z kolei bateria do zlewu mogłaby być w kolorze miedzi bądź starego złota. Nie da się ukryć, że w typowym stylu angielskim nie ma miejsca na nowoczesne AGD. Wszelkie urządzenia, by pasowały do wystroju, muszą być właściwie stylizowane. Ciekawym pomysłem będzie umieszczenie w pomieszczeniu wolnostojącej, gazowej kuchenki, przypominającej angielkę. Opcjonalnie, jeżeli nie mamy możliwości zaopatrzyć się w tak prezentujące się sprzęty, zabudujmy posiadane urządzenia kuchennymi frontami.
SPECJALNIE POSTARZANE DODATKI
W stylu angielskim często znajdziemy naturalne tkaniny z oryginalnymi, kwiatowymi haftami. Wzory te królują na obrusach, tapetach, zasłonach czy porcelanie. W kuchennych oknach warto zawiesić rzymskie rolety. Ten nawiązujący do tradycji styl, to także różnorodność dodatków. Wszechobecne są tu lniane ściereczki, serwetki, pojemniki na chleb czy ozdobne puszki na kawę i herbatę. Charakterystycznymi elementami wystroju takiego wnętrza, są również miedziane bądź cynowe garnki i rondelki. W kwestii oświetlenia, preferuje się raczej ciepłą barwę światła. Niezwykle często spotyka się tu także mleczne klosze. W kuchni zaprojektowanej w stylu angielskim, wspaniale odnajdą się wszelkie antyki czy specjalnie postarzane przedmioty.
STWÓRZ SWOJE WYMARZONE WNĘTRZE
Aranżacja kuchni w stylu angielskim łączy w sobie urok klasycznych dodatków i dynamiczność nowoczesnych rozwiązań. Przemawia do Ciebie ten styl i chciałbyś urządzić w jego duchu swoje wnętrze? Nie przejmuj się, jeżeli nie możesz spotkać się z nami bezpośrednio w Warszawie. Nasz zespół profesjonalistów NARYSUJEMY realizuje projekty na terenie całego kraju, ale w formie zdalnej. Odważ się i spełniaj wnętrzarskie marzenia razem z nami!
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jakie dodatki powinny znaleźć się w kuchni zaaranżowanej w stylu angielskim?
W tak urządzonej kuchni, w oknach zawieszamy dekoracyjne rolety rzymskie bądź zasłony. Oprócz tego, w pomieszczeniu powinny znaleźć się również ozdobne serwetki, obrusy, porcelanowa zastawa czy miedziane lub cynowe garnki.
Jaka kolorystyka ścian sprawdzi się w angielskiej kuchni?
Dobrym wyborem będą przede wszystkim jasne, pastelowe kolory, które podkreślą przytulność wnętrza. Warto postawić nie tylko na klasyczną biel, ale także na różne odcienie beżu, różu oraz zieleni.
Czy nowoczesne sprzęty będą pasować do kuchni w stylu angielskim?
Nowoczesny design dzisiejszych urządzeń AGD raczej nie wpisuje się w stylistykę typowej kuchni angielskiej. Sprzęty tj. lodówki czy kuchenki, powinny być właściwie stylizowane bądź zostać całkowicie zabudowane.
Czy zastosowanie wyspy kuchennej w tak urządzonym wnętrzu, jest dobrym pomysłem?
Tak, jeżeli Twoja kuchnia jest wystarczająco przestronna. Dzięki umieszczeniu we wnętrzu wyspy, zyskasz trochę dodatkowego miejsca, chociażby na swobodne przyrządzanie posiłków.