Site stats

POŁĄCZENIE KLASYKI I NOWOCZESNOŚCI

otwarty salon, połączenie nowoczesności i klasyki

CHARAKTERYSTYKA STYLÓW 

Styl nowoczesny i klasyczny to dwa najpopularniejsze podejścia do aranżacji wnętrz. Oba te nurty mają swoje charakterystyczne cechy i zalety, ale różnią się znacząco w swoim podejściu do projektowania.

Nowoczesny – to minimalistyczne i proste rozwiązania w aranżacji wnętrz, które kładą nacisk na funkcjonalność i estetykę. Elementy dekoracyjne są zredukowane do minimum, a przestrzeń jest urządzona w sposób prosty i przejrzysty. Często stosuje się jasne kolory, szkło i stal, co nadaje danemu lokum industrialnego charakteru. To idealna propozycja dla osób ceniących sobie minimalizm i prostotę.

Klasyczny – to podejście, które czerpie inspiracje z przeszłości. Charakteryzuje się bogactwem detali, ornamentów i ciężkimi meblami. Znaki szczególne klasyki to eleganckie i stylowe aranżacje, w których królują ciepłe kolory, tkaniny i drewno. Mieszkania utrzymane w takim klimacie są idealne dla osób ceniących sobie tradycję i szyk.

Obydwa style mają swoje plusy i minusy, na przykład nowoczesny jest łatwy do utrzymania w czystości i porządku, a minimalistyczny charakter pozwala, na łatwe dostosowanie przestrzeni do zmieniających się potrzeb. Jednak dla niektórych może on wydawać się zbyt chłodny i bezosobowy. Styl klasyczny z kolei może wydawać się zbyt ciężki i przeładowany dla innych. Ponadto wymaga nieco więcej uwagi w kwestii utrzymania go w czystości.

Styl nowoczesnyStyl klasyczny
Modne i współczesne wnętrza.  Minimalizm i proste formy.  Dbanie o funkcjonalność wnętrza i jego estetyczny wygląd.  Wykorzystanie jasnych kolorów oraz niewielkiej ilości barw.   Wykończenia w szkle lub w metalu.Nawiązuje do wnętrz z przeszłości.  Bogactwo wzorów, kolorów i ornamentów.  Ciepłe odcienie na ścianach i tkaninach. Łączenie w sobie wielu form i struktur w jednym pomieszczeniu.  Ciężkie modele mebli.
kuchnia w stylu nowoczesnym, minimalizm

JAK POŁĄCZYĆ KLASYKĘ I NOWOCZESNOŚĆ ?

Należy już na samym starcie pamiętać, że style te są od siebie bardzo różne i mają odmienne od siebie założenia. Jeden uwielbia minimalizm i prostotę, drugi korzysta chętnie z wielu różnorodnych kolorów oraz surowców. Potrzeba więc dużego wyczucia, odpowiedniego rozplanowania i konkretnych decyzji, aby stworzyć wnętrze piękne oraz eleganckie, a nie pełne chaosu.

  1. Styl dominujący

To jedna z pierwszych decyzji, jakie należy podjąć już na początku planowania i aranżacji wnętrza. Wybór dominującego stylu jest bardzo istotny, żeby zachować konsekwencję i uniknąć chaosu w pracy. Dbanie o proporcje w danych aspektach, jak kolory na ścianach lub dodatki, może dopełnić wzajemnie te odmienne nurty. Częstym zabiegiem jest połączenie jasnych, minimalistycznych ścian z kolorowymi, szalonymi dodatkami i ciepłymi, drewnianymi wykończeniami.

  1. Kolorystyka

W przypadku połączenia stylu klasycznego z nowoczesnym, warto rozpocząć od jasnych i neutralnych barw. Beże, szarości i biele są idealnym tłem zarówno dla mebli i dodatków klasycznych, jak i nowoczesnych. Warto jednak pamiętać o dodaniu niuansów barwnych, które ożywią wnętrze i nadadzą mu charakter. Sprawdzonym pomysłem jest tutaj postawienie, na pomalowanie w intensywniejszym kolorze konkretnej ściany lub dodanie akcentu tego koloru w postaci wzoru.

  1. Styl mebli

Kolejnym ważnym elementem jest dobór mebli. W przypadku połączenia stylów, meble powinny reprezentować tylko jeden z nich. Dlatego też należy zdecydować się na zestawienie mebli klasycznych z nowoczesnymi dodatkami lub na odwrót. Takie rozwiązanie pozwoli na zachowanie spójności i stworzenie harmonijnej przestrzeni.

  1. Różnorodność materiałów

Nie można także zapominać o materiałach. Zarówno klasyka, jak i nowoczesność mają swoje typowe dla siebie materiały. Zestawienie ich w jednym wnętrzu może być bardzo ciekawe i dodać mu charakteru. Warto jednak trzymać umiar w swoich wizjach i unikać przesadnego mieszania. Kamień w towarzystwie drewna lub marmur czy metal z drewnem, idealnie nadadzą zarówno ciepła, jak i klasy.

klasyczny styl w salonie, ciemne drewno

IDEALNE WNĘTRZE I EFEKTOWNY SALON

Łączyć styl klasyczny z nowoczesnym można tak naprawdę w każdym pomieszczeniu, wystarczy odpowiedni plan oraz wiedza na temat aranżacji. Jednak nie da się ukryć, że w większości domów to właśnie salon jest głównym pomieszczeniem, sercem mieszkania. Nie dziwi więc fakt, że kompozycja dla właśnie tego miejsca jest najczęstszą zagwozdką. Pokój dzienny świetnie może łączyć w sobie elementy stylu nowoczesnego i klasycznego. Najważniejszą i kluczową zasadą przy jego urządzaniu jest: dobierać konkretny styl na meble i konkretny na dodatki. Jeśli meble są w stylu klasycznym, jak na przykład regały, szafy, dywany, to dodatki, wszelkie lampy i tapety powinny być minimalistyczne i nowoczesne. Przy odwrotnym wyborze to wszelkie meble powinny być proste, a dodatki nieco bardziej kreatywne i nadające charakter.

PLUSY I MINUSY

Wkomponowanie w przestrzeń dwóch stylów, zwłaszcza tak różnych, może być nie lada wyzwaniem. Jednak nie jest to zadanie niemożliwe do wykonania. Aczkolwiek podobnie jak wszystko inne, tak i takie zestawienie nie jest pozbawione swoich wad i zalet, które albo pomogą w aranżacji, albo ją jeszcze bardziej utrudnią. Jakie są więc główne plusy i minusy łączenia ze sobą dwóch stylów?

Plusy:

  • Unikalne wnętrze – takie połączenie pozwala na stworzenie miejsca, które będzie się wyróżniało na tle innych.
  • Możliwość korzystania z różnych elementów – ułatwione jest korzystanie z różnych elementów i materiałów, co daje wiele możliwości aranżacyjnych.
  • Wizualne powiększenie pomieszczenia – połączenie jasnych kolorów klasycznych z nowoczesnymi elementami lub odwrotnie, pozwala na wizualne powiększenie pomieszczenia.
  • Ciekawe rozwiązania – połączenie stylów pozwala na zastosowanie ciekawych rozwiązań projektowych, takich jak ciekawe formy mebli i dodatków, które wyróżniają się na tle innych.

Minusy:

  • Trudność w doborze elementów – zestawienie obok siebie dwóch skrajnych nurtów wymaga od projektanta dużo kreatywności i umiejętności w doborze odpowiedniego wyposażenia.
  • Konflikt stylów – połączenie stylów może prowadzić do konfliktów stylistycznych, które mogą się nie podobać użytkownikom i gościom.
  • Wysokie koszty – decyzja o aranżacji często wymaga zakupu drogich i ekskluzywnych elementów.
styl klasyczny, tapeta

SŁOWO ZAKOŃCZENIA

Zarówno styl klasyczny, jak i nowoczesny mają bardzo różne założenia. Można powiedzieć, że stoją na odmiennych biegunach. Jednakże nawet tak różne od siebie nurty można w bardzo ciekawy sposób wykorzystać i połączyć w aranżacji. Potrzeba do tego wiele cierpliwości umiejętności oraz dobrego planu. Jeżeli marzy Ci się mieszkanie, w którym nowoczesność i klasyka stoją obok siebie i wzajemnie się dopełniają, skontaktuj się z naszym zespołem. Pracownię NARYSUJEMY tworzą ludzie z wieloletnim doświadczeniem i pasją. Dołożymy wszelkich starań, aby stworzyć wnętrze idealne dla Ciebie.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie meble wybrać przy łączeniu stylu klasycznego i nowoczesnego?

W przypadku połączenia stylów, meble powinny reprezentować tylko jeden z nich. Dlatego też należy zdecydować się na zestawienie mebli klasycznych z nowoczesnymi dodatkami lub na odwrót.

Jakie wybrać kolory przy łączeniu klasyki nowoczesności?

W przypadku połączenia stylu klasycznego z nowoczesnym warto rozpocząć od jasnych i neutralnych barw. Beże, szarości i biele są idealnym tłem zarówno dla mebli i dodatków klasycznych, jak i nowoczesnych. Warto jednak pamiętać o dodaniu niuansów barwnych, które ożywią wnętrze i nadadzą mu charakter.

Jak urządzić salon mieszając styl nowoczesny z klasycznym?

Pokój dzienny świetnie może łączyć w sobie elementy stylu nowoczesnego i klasycznego. Najważniejszą i kluczową zasadą przy jego urządzaniu, jest: dobierać konkretny styl na meble i konkretny na dodatki.

Jakie są zalety łączenia stylu klasycznego i nowoczesnego?

Takie połączenie pozwala na stworzenie miejsca, które będzie się wyróżniało na tle innych. Ułatwione jest również korzystanie z rozmaitych elementów i materiałów, co daje wiele możliwości aranżacyjnych.