Poczuj Francję we własnym domu – urządzamy wnętrze w stylu paryskim

białe sofy, fotel

Kilka słów wstępu

Styl paryski łączy w sobie elementy z takich epok jak rokoko, barok oraz czasy XIX wieku. Charakteryzuje się delikatną elegancją i ponadczasową klasyką. Jest uniwersalny, co sprawia, że w każdym wnętrzu będzie prezentował się nieco inaczej. 

Historia stylu stolicy Francji 

Początki sięgają lat 1852-1870, kiedy to miał miejsce plan przebudowy Paryża autorstwa Georgesa Haussmanna. Wywołał on spore kontrowersje, z uwagi na fakt wyburzenia zabytkowych budowli w ramach postawienia nowych gmachów, parków, ulic oraz kamienic. Haussmann stworzył dla Francuzów przestronne i wysokie mieszkania w kamienicach, które nadal są wizytówką dla miasta.  Dążył do tego, aby mieszkańcy Paryża mogli żyć godnie w mieszkaniach z wysokim standardem, które są zarówno nowoczesne pod względem sanitarnym, jak i tradycyjne z motywami baroku, okresu regeneracji i rokoko. Nawiązywały one do domów bogatych arystokratów i mieszczan.  

Charakterystyczne cechy stylu paryskiego: 

  • otwarta przestrzeń z wysokimi sufitami, 
  • dobre oświetlenie wnętrz, 
  • zasłony pod sam sufit, 
  • jasne barwy, szczególnie popularna jest biel, 
  • drewniana podłoga, najlepiej ułożona w jodełkę, 
  • elementy nawiązujące do historii, 
  • współczesne wzornictwo, 
  • marmurowe kominki, 
  • elementy ludwikowskie.  

Wykończenie ścian i podłóg 

Najlepszym wyborem będą jasne kolory takie jak biały, kremowy, szary, beżowy czy popielaty. Ważnym elementem na ścianach są sztukaterie, boazerie lub białe panele angielskie. Między sufitem a ścianą powinien znajdować się biały gzyms. Na podłodze warto zamontować jednolite, drewniane panele, najlepiej ułożone w jodełkę.  

komoda na giętych nogach, boazeria

Meble paryskie 

Meble powinny prezentować się elegancko i klasycznie. Nie powinny zagracać pomieszczenia i zabierać znaczącej ilości przestrzeni, więc nie może być ich za dużo. Świetnie sprawdzą się meble, których kształt jest opływowy i miękki, np. okrągłe stoły na dekoracyjnych nogach, pikowane, zgrabne fotele i sofy, marmurowe, szklane blaty. Najbardziej charakterystyczne dla stylu paryskiego będą meble barokowe – tzw. ludwiki, czyli krzesła, kanapy i komody na giętych, wysokich nogach.

Popularne materiały to również naturalne drewno, mosiądz lub tradycyjne tkaniny, czyli wełna, boucle czy aksamit. Dominujące kolory to ponadczasowa, złamana biel, niewymuszona szarość, przytłumione pastele i intensywna czerń.  

biała ściana, fotel, kominek

Ozdoby francuskie 

Dodatki są kluczowym elementem, gdyż dodają artystycznego wymiaru i unikalnego charakteru. Francuzi łączą elementy stare z nowoczesnymi. W ostatnim czasie na popularności zyskały złote dodatki. Kolor złota symbolizuje blask i bogactwo, więc wybierane są ramy obrazów, świeczniki, lampy i uchwyty właśnie w tym odcieniu. Kluczową dekoracją są również lustra. Możemy je oprzeć o ścianę lub powiesić nad kominkiem. Najlepiej sprawdzą się te z akcentami baroku lub retro. Lustra powiększają optycznie pomieszczenie i sprawiają, że wydaje się ono zdecydowanie bardziej eleganckie.

Jeśli zależy nam na jeszcze większym, wizualnym powiększeniu przestrzeni, to warto na oknach zawiesić gładkie zasłony wykonane z mięsistego materiału, które swobodnie opadają na podłogę. Wnętrze będzie wydawało się dzięki temu wyższe i bardziej proporcjonalne. W paryskich kamienicach, na ścianach znajdziemy rozmaite obrazy i grafiki, często czarno-białe, autorstwa znanych projektantów.

Francuzi dbają o każdy szczegół, więc zwracają uwagę na symetrię, powieszenie lub postawienie obrazów w równej linii i odstępach. Ważnym aspektem jest również oświetlenie. Z uwagi na wysokość pomieszczeń, dobrym pomysłem będzie inwestycja w żyrandole o intrygującej budowie, np. z kryształów. Rozświetlą one wnętrze pionowo do góry. Innym pomysłem będą lampy chromowane, ceramiczne lub popularne, w kolorze złota. 

długie zasłony, żyrandol

Stwórz swoje wymarzone wnętrze

Pragniesz dowiedzieć się więcej? NARYSUJEMY to zespół najlepszych profesjonalistów, którzy chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Z powodzeniem zaprojektujemy dla Ciebie wnętrza z nutą paryskiego szyku. Zapraszamy do kontaktu! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak urządzić salon w stylu francuskim?

Najlepiej pomalować ściany na jasne kolory, zamontować sztukaterie, boazerie lub panele angielskie oraz położyć na podłodze drewniane panele. Meble nawiązujące do baroku i nowoczesne obrazy na ścianę będą również dobrym wyborem.

Czy każde pomieszczenie da się urządzić w stylu francuskim?

Tak, ponieważ styl ten jest bardzo uniwersalny i można go dostosować zgodnie ze swoimi możliwościami i preferencjami.

Jak udekorować ścianę nad komodą?

Idealną opcją będzie zawieszenie czarno-białych grafik w ramkach ze złotą oprawą lub powieszenie lustra.