Image Alt

FRANCUSKI SZYK I ELEGANCJA W ŁAZIENCE

ozdobne meble łazienkowe, ozdobne oświetlenie łazienkowe

Styl francuski w łazience

Styl francuski charakteryzuje się bogatymi zdobieniami oraz symetrią. Jego początki sięgają epoki baroku oraz klasycyzmu. W stylu francuskim przeplatają się różne epoki, bowiem jedyną zasadą jest to, aby razem tworzyły spójną całość. Wnętrza w tym stylu często wyposażone są w naturalne materiały takie jak drewno czy też kamień, dlatego, jeśli minimalizm jest ci obcy, a Twoje serce mocniej bije na widok eleganckich, wytwornych wnętrz to styl francuski będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę! 

Mieszkanie urządzone w stylu francuskim powinno być zbalansowane oraz harmonijne, dlatego warto w odpowiedni sposób połączyć ze sobą barwy. Świetnie sprawdzą się jasne kolory takie jak biel, beż czy też szarość, przełamane nutką czerni bądź granatu. Ściany francuskich wnętrz pokryte są: 

  • ornamentami,  
  • gzymsami,  
  • rozetami,  
  • standardową sztukaterią,   
  • plakatami.  

Jeśli planujemy urządzić łazienkę w stylu paryskim, należy pamiętać, iż musi ona pasować i dobrze współgrać z resztą pomieszczeń. Francuzi podczas urządzania swoich wnętrz najwięcej uwagi przykładają do spójności oraz symetryczności pomieszczenia, to dwie podstawowe zasady, którymi powinieneś się kierować w trakcie aranżacji mieszkania. Każdy element wprowadzony do Twojej przestrzeni powinien posiadać parę, jeśli więc planujesz montaż żyrandola w łazience, aby zachować symetrię, koniecznie umieść po obu stronach lustra pasujące do niego kinkiety. Jeśli z kolei chodzi o pojedyncze elementy wyposażenia, nie należy kierować się tutaj zasadą symetrii, gdyż może to skomplikować proces aranżacji. Wolnostojąca wanna jest rozpoznawalnym elementem charakteryzującym styl francuski, najlepiej wygląda umiejscowiona na środku łazienki, jednak, jeśli nie ma takiej możliwości ze względu na pion kanalizacyjny, można ulokować ją bardziej na uboczu. Niezależnie od umiejscowienia wanny, aby zachować symetrię, należy konsekwentnie dobierać drobiazgi na przykład, jeśli wanna posiada złote nóżki, to szafka stojąca obok powinna zostać wyposażona w złote elementy bądź uchwyty. 

zasłony w łazience, wanna wolnostojąca, ozdobne lustro

Jasne barwY

Dla łazienki w stylu francuskim reprezentacyjnym elementem jest wyrazista podłoga, dlatego, aby nadać pomieszczeniu kontrastu oraz nie przytłoczyć go ciemnymi barwami należy użyć jasnej palety barw. Podłoga zazwyczaj wyłożona jest przyciągającymi wzrok płytkami ceramicznymi, a ściany pokryte są jasnymi tapetami bądź pomalowane farbami o stonowanych barwach. Dzięki takiej aranżacji nadamy łazience kontrastu i podkreślimy najważniejsze jej elementy, takie jak podłoga oraz bogate dodatki. Jednolitość jasnych ścian w odcieniach bieli, beżu czy szarości należy przełamać bogatym wykończeniem i ekskluzywnymi dekoracjami. Wykończenia powinny nadawać wnętrzu elegancji i harmonii, dlatego najlepiej sprawdzą się tutaj rzeźbienia o smukłych, oryginalnych kształtach. Warto zainwestować również w sztukaterię do łazienki oraz przyciągające wzrok, a zarazem funkcjonalne dodatki, pozwoli to na umocnienie francuskiego klimatu w Twojej łazience. 

Szlachetne materiały

Oprócz głównych elementów przykuwających wzrok, do których należy podłoga oraz wanna, Twoja łazienka powinna zostać wyposażona w inne wyjątkowo eleganckie elementy, na przykład drewnianą komodę w stylu francuskim. Będzie ona nie tylko idealnym zastępstwem szafki pod umywalkę, ale również o wiele bardziej funkcjonalnym elementem wyposażenia. Francuzi podczas aranżacji swoich łazienek bardzo często wykorzystują tak zwane starocie, które przerabiają na wyjątkowe i oryginalne elementy wykończeniowe. Najczęściej uchwyty do szafek wykańczają przy pomocy starego złota bądź porcelany.  

Zdobienia w stylu francuskim, marmurowa łazienka, ozdobna szafka łazienkowa

Najpiękniejsze łazienki w stylu francuskim

Pierwszym skojarzeniem paryskiej łazienki jest czarno–biała podłoga w szachownicę, jednak to tylko jedno z wielu rozwiązań, jakie oferuje nam paryska moda. Nowoczesny styl francuski to przede wszystkim elegancja, która wyrażana może być na wiele sposobów, jednym z nich jest łazienka z białym wnętrzem oraz elegancką sztukaterią, którą dopełniają ozdobne drzwi w stylu francuskim. Jeśli jednak marzysz, aby Twoja łazienka odwzorowywała bardziej sielski klimat południowej Francji, postaw na łazienkę w stylu prowansalskim, która wprowadzi do Twojej przestrzeni dużo gracji i ciepła. 

Wykwintna szachownica na podłodze

Kafelki ceramiczne pokrywające podłogi łazienek w stylu francuskim to odbicie lustrzane pałacowych wnętrz. Wzór szachownicy cieszy się dużą popularnością ze względu na charakter, jaki nadaje wnętrzu. Idealnie komponuje się z jasnymi ścianami oraz nadaje łazience niezwykłego paryskiego szyku i elegancji. 

Kryształowe żyrandole

Żyrandol jest elementem często utożsamianym ze stylem francuskim, określanym mianem przepychu, gdyż zazwyczaj ramiona francuskiego żyrandola poryte są kryształami. Efekt, jaki dają kryształowe żyrandole, utożsamiany jest z francuskim pałacem, pełnym elegancji i stylu. Planując aranżację łazienki, należy pamiętać o zasadzie symetrii i spójności. Możesz stworzyć wiele możliwych kombinacji, styl francuski daje duże pole do popisu, lecz nie zapominaj o rozsądku i paryskim szyku. 

Archaiczne złoto i okucia

Styl francuski rządzi się swoimi prawami, dlatego wybierając meble do łazienki pamiętaj, aby unikać prostych, lakierowanych mebli, w tym przypadku warto poszukać prawdziwych antyków. Jeśli posiadasz przestronną łazienkę o dużym metrażu, koniecznie zainwestuj w wyposażenie wypoczynkowe, na przykład fotel. Jeśli marzysz, aby wnętrze Twojej łazienki przypominało francuski pałac koniecznie umieść w nim złote lampy, które stworzą niepowtarzalny klimat. Warto również zwrócić uwagę na kolor okucia antyków, bowiem muszą one pasować do wystroju panującego we wnętrzu łazienki. 

Srebrne dekoracje

Archaiczne złoto nie zawsze jest dobrym uzupełnieniem każdej łazienki, bowiem złoto najlepiej sprawdza się przy dużych, przestronnych łazienkach. Łazienkę o małym metrażu i jasnym kolorze idealnie dopełnią srebrne elementy wykończeniowe i dekoracyjne. Warto pamiętać o jednorodności elementów, co oznacza, iż okucia szafek, nóżki oraz dekoracje również powinny być koloru srebrnego. Styl francuski neguje łączenie złota ze srebrem. 

Wolnostojąca wanna jako symbol francuskiego stylu

Wolnostojąca wanna to jeden z wyznaczników francuskiego stylu, srebrne bądź złote nóżki w kształcie litery „S” nadają jej iście królewskiego wyglądu. Dzięki takiej wannie możesz poczuć się jak we francuskiej łaźni, delektując się każdą chwilą. Podczas doboru wyposażenia do łazienki warto pamiętać, iż wykończenia oraz inne elementy wyposażenia powinny być ze sobą spójne i tworzyć piękną całość. 

UNIKALNE WNĘTRZA, STWORZONE TYLKO DLA CIEBIE

Dzięki naszej firmie NARYSUJEMY możesz spełnić swoje marzenia o francuskiej łazience niczym z paryskiego pałacu. Nasi projektanci, dołożą wszelkich starań, aby zmienić twoje cztery ściany we francuską przygodę. Spełnij swoje marzenia i delektuj się każdą chwilą spędzoną w swojej francuskiej wannie.