Image Alt

FRANCUSKI SZYK CZYLI ELEGANCJA I KLASA

paryska kobieta palącą papierosa, paryski styl

MIESZKANIE W STYLU FRANCUSKIM

Aromatyczne wina, pyszne wyroby cukiernicze, a także zamiłowanie do mody, to kilka z wielu zalet oferowanych przez Francję, która swą oryginalnością i klasą urzeka wielu turystów. Dla miłośników Paryża idealnym rozwiązaniem będzie urządzenie swoich wnętrz w stylu francuskim bądź paryskim. Zachowaj francuski klimat w swoich wnętrzach i każdego dnia rozkoszuj się podróżą w czasie.

białe ściany w sztukaterie, kominek, krzesła ludwiki

Zasady charakteryzujące styl francuski

  1. Swobodna elegancja

Wnętrza francuskich mieszkań i domów cechuje swoboda, a zarazem niebanalna staranność aranżacji dopełniona nutką szaleństwa. Francuskie pomieszczenia są jasne i przestronne, na ścianach znajdują się półki z pamiątkami, antyczne obrazy oraz plakaty. Francuskiego charakteru nadają wnętrzu stosy książek ustawiane pod ścianami oraz meble naznaczone czasem. Mimo połączenia stylów i epok, pomieszczenia tworzą spójną całość, która jest kwintesencją francuskiej elegancji i szyku.

  1. Nie zapomnij o historii

Francuzi uwielbiają urządzać swoje pomieszczenia w stylu eleganckiego eklektyzmu. Swoje mieszkania wypełniają obrazami przedstawiającymi zabytkową architekturę, przeprowadzają renowację marmurowych kominków, drewnianych parkietów oraz okien i drzwi, tym samym nadając przedmiotom nowe życie, a także zachowując historię i spuściznę przodków.

  1. Przestrzeń, jasność i przejrzystość

Przestrzeń, jasność i przejrzystość to cechy odzwierciedlające francuskie salony. Francuzi dużą wagę podczas urządzania mieszkania przywiązują do reprezentacyjnych części mieszkania, takich jak salon, gabinet czy też jadalnia. Pomieszczenia te malują na jasne kolory, najczęściej są to odcienie bieli oraz szarości. Ściany ozdabiają dużymi lustrami, natomiast w oknach umieszczają długie zasłony wieszane pod samym sufitem. Dzięki temu wnętrza wydają się jeszcze bardziej okazałe i przejrzyste.

kominek, ekskluzywne wnętrze, styl francuski

Ściany i podłogi we wnętrzach francuskich

Urządzając mieszkanie w tym stylu, należy dołożyć wszelkich starań, aby optycznie powiększyć pomieszczenie oraz zyskać jak najwięcej wolnej przestrzeni. Zamierzony efekt można uzyskać dzięki jasnym kolorom oraz subtelnym dodatkom. Kolory ścian powinny oscylować między bielą a odcieniami szarości. Warto również postawić na jednolite kolory i wykończenia podłóg w całym mieszkaniu. W stylu francuskim najczęściej dominują panele angielskie oraz wewnętrzna sztukateria sufitowa. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie drewnianego parkietu bądź położenie paneli imitujących drewno.

Meble w francuskich wnętrzach

Meble w stylu francuskim powinny mieć miękką teksturę oraz zaokrąglony kształt. Salon zazwyczaj wyposażony jest w pikowane fotele, okrągłe stoliczki kawowe ze szklanym blatem oraz wygodną sofę w jasnym kolorze. Wszystkie meble w stylu francuskim posiadają gięte nogi. Wybierając kolorystykę, należy odrzucić ciemne barwy, na przykład brąz i granat oraz jaskrawe kolory, takie ja żółć, pomarańcz czy czerwień. Z kolei jak najbardziej odpowiednie barwy to wszelkiego rodzaju pastele, odcienie bieli i szarości, a także smolista czerń, która nada kontrastu aranżowanemu pomieszczeniu.

biała sofa, rzeźbione meble,  meble vintage

Dodatki i dekoracje we wnętrzach francuskich

Styl francuski to nie tylko elegancja i klasa, to również sympatia do błyszczących przedmiotów oraz efektywnych elementów oświetlenia. Urządzając wnętrze w oparciu o zasady cechujące styl francuski, należy pamiętać o najmodniejszych w tym sezonie złotych dodatkach. Lampy, kinkiety, świeczniki, a także ramy obrazów i luster w odcieniach złota idealnie dopełnią każde pomieszczenie, nadając mu stylowy wygląd. W stylu paryskim złote lustro najczęściej znajduje się nad kominkiem bądź jest oparte o ścianę. Idealnie wkomponują się w całość lustra barokowe w masywnej rzeźbionej ramie bądź eleganckie lustra w stylu retro z łagodną lekko plecioną ramą.

Ważnym elementem nadającym przytulności, a zarazem szyku są tkaniny. Mieszkanie w większości powinno składać się z tapicerowanych, miękkich mebli, dużych dekoracyjnych poduszek, a także dywanów o charakterystycznych, wyrazistych wzorach. Okna powinny zdobić długie zasłony opadające ku ziemi. Im wyżej zamontowany karnisz, tym wnętrze wydaje się wyższe, a okna większe. Dzięki temu zyskamy optyczne powiększenie pomieszczenia.

W mieszkaniu urządzonym w stylu francuskim nie może zabraknąć obrazów oraz czarno-białych fotografii. Styl paryski charakteryzuje się dużą symetrycznością, dlatego wieszając grafiki, należy pamiętać o równych odstępach i wieszaniu obrazów w jednej linii. Paryskie wnętrze wzbogacić można wszelkiego rodzaju figurkami ozdobnymi ze szkła czy też porcelany.

STWÓRZ SWOJE WYMARZONE WNĘTRZE Z NAMI

Dzięki naszej firmie NARYSUJEMY możesz spełnić swoje marzenia o paryskim salonie. Nasi projektanci dołożą wszelkich starań, aby zmienić Twoje wnętrza we francuską przygodę. Odważ się na wizualną podróż w czasie i skontaktuj się z naszymi ekspertami.