Image Alt

Oświetlenie schodów w aranżacji wnętrz

Kinkiety oświetlenie schodów

Oświetlenie schodowe – jakie wybrać? 

Oświetlenie schodowe zwiększa bezpieczeństwo użytkowników schodów oraz wpływa na estetykę i przestrzeń, w której znajdują się schody. Światło skierowane na schody powinno być subtelne a natężenie nie może być tak duże, jak w innych pomieszczeniach. Pomogą również zbudować odpowiedni nastrój za sprawą dobrania odpowiedniej temperatury barwowej. Jakie oświetlenie schodowe wybrać, by prezentowało się odpowiednio i było bezpieczne? Oświetlenie schodowe LED

Oświetlenie schodowe LED 

Bardzo efektownym rozwiązaniem a przy okazji ekonomicznym i bezawaryjnym jest oświetlenie schodowe typu LED. Dzięki tego rodzaju oświetlenia mamy możliwość uzyskania idealnie rozproszonego światła o dowolnej barwie – ciepłej, zimnej, neutralnej czy opcji zmiany koloru.  Oświetlenie LED przybiera różne formy takie jak taśmy, diody czy żarówki. Jeśli ukryjemy taśmę w panelach ściennych po obu stronach schodów lub w stopniach bezpośrednio, uzyskamy nieco dramatyczny efekt. Jeżeli zamontujemy taśmę w profilu aluminiowym z przesłoną, która będzie rozpraszać równomiernie światło, uzyskamy piękny efekt unoszenia się na wodzie. Aby uzyskać najlepszy efekt, oświetlenie LED montowane w schodach należy skierować do wewnętrznej części stopnia a dokładnie zamontowane na jego krańcu. W efekcie światło nie razi w oczy i dobrze rozprasza się odbite od światła. Innym pomysłem jest oświetlenie liniowe, które jest zainstalowane pod balustradą – najlepiej wygląda w przypadku schodów spiralnych. Decyzja przy wyborze czujnika ruchu powinna być przystosowana do LEDów. W sytuacji, w której nie zaplanowaliśmy oświetlenia na etapie projektowania schodów i nie mamy możliwości wyfrezowania rowków pod stopniami gotowych schodów, warto zdecydować się na liniowe oprawy w wersji natynkowej, by móc tam umieścić oświetlenie LED. 

Wskazówki – oświetlenie schodów 

 • Światło na schodach powinno być ciemniejsze niż w pomieszczeniach, do których prowadzi. 
 • Dobrze zaplanować oświetlenie na etapie remontu mieszkania, budowania domu, projektowania schodów czy instalacji elektrycznej. Uzyskamy dzięki temu dokładnie taki efekt, o jakim marzyłeś, unikając tym samym zbędnych prac monterskich. 
 • Najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie bez kabli, czyli z zamaskowanymi przewodami. 
 • Oświetlenie wybieraj tak, aby pasowały do stylu mieszkania i panującego w nim klimatu. 
 • Decydując się na lampę z klasyczną żarówką, najlepiej zamontować ją tak, aby mieć do niej łatwy dostęp w sytuacji wymiany. 
 • Przy decyzji wyboru czujnika ruchu, warto zadbać o to by lampy można było uruchomić zarówno na górze jak i na dole. 
 • Przed udaniem się do sklepu wybierz kolor (zimna, ciepła i naturalna) oraz typ lamp. 

Kinkiety – oświetlenie schodowe 

Kinkiety mogą ochronić nas przed kolejnym remontem, który może wywrócić na kilka lub kilkanaście dni nasze życie do góry nogami. Za ich sprawą zapewnią rozproszone światło, które możemy kierować na schody lub sufit. Wszystko zależy od właściciela domu i efektu, który chce uzyskać oraz zastosowanych opraw. Kinkiety należy równomiernie rozmieścić wzdłuż schodów, aby odpowiednio oświetlić schody, dodatkowo należy pamiętać o tym, że powinny znajdować się powyżej linii wzroku osoby schodzącej. Jest to łatwy w montażu rodzaj lamp, ponieważ wybór żarówek i lamp zapewnia możliwość regulowania natężenia światła i barw i jest on tak duży, że nie będziemy mieć problemu z kinkietem pasującym do wystroju naszego wnętrza. Niezawodnym wyborem są kinkiety w formie reflektorów z regulowanym kątem padania światła, ponieważ ustawienie opraw jest ustawione tak, aby było skierowane bezpośrednio na poręcze lub stopnie schodów. 

Lampy wiszące – oświetlenie schodowe 

Lampy wiszące oprócz przykuwania uwagi domowników i gości doprawiają każdą przestrzeń odrobiną królewskiego klimatu. Dodatkowo są niezwykle funkcjonalne. Długa lampa o nowoczesnym designie czy efektowny kryształowy żyrandol sprawdzi się w przypadku krętych schodów. Natomiast żarówki rozmieszczone na różnych wysokościach okażą się bardzo ciekawym rozwiązaniem. Wybór lampy zależy od rodzaju materiału użytego do stworzenia schodów i stylu aranżacji wnętrza. Przed podjęciem decyzji o zakupie lampy wiszącej o dużych rozmiarach dobrze pomyśleć, ile punktów świetlnych potrzebujemy, aby nasze całe schody były odpowiednio naświetlone. Lampa wisząca z kloszami zamontowanymi na planie koła lub lampa w formie spirali dopełni okrągłe schody, gdzie przestrzeń między barierkami pozostaje pusta. Kilka mniejszych lamp może okazać się lepszym rozwiązaniem.  

Wnęka w ścianie – oświetlenie schodowe Kinkiety oświetlenie schodów

Klimat każdemu wnętrzu dodaje światło sączące ze ścian, a dokładniej wnęk w ścianie. Wszystko jedno czy zdecydujemy się na taśmy LED czy obudowy przystosowane do żarówek halogenowych chcąc uzyskać oświetlenie kierunkowe, bez większego wysiłku stworzymy warstwowy układ do oświetlenia schodów – tym samym dopełnimy pięknie aranżacje wnętrza. Reflektorowe źródło światła o węższym kącie rozsyłu światła posłuży naszej wnęce jako cel ekspozycyjny. Efektownie podkreślenie przedmiotu we wnęce uzyskamy dzięki silnemu kontrastowi. Światło we wnęce powinno wydzielać mało ciepła. Natomiast używanie zbyt dużej mocy światła może po kilku latach odbarwić ścianę przy oprawie oświetleniowej. 

Oświetlenia schodów – rodzaje 

Rodzaje lamp, które możemy zamontować na klatce schodowej lub schodów jest bardzo szeroki. Są to między innymi: Lampy wiszące - oświetlenie schodowe

 • Lampy biurkowe – Są one dość nietypowym, aczkolwiek interesującym sposobem oświetlenia schodów. 
 • Lampy i reflektory natynkowe – Są produktami, które dobrze się sprawdzą jako lampa na schody. W ostatnim czasie są dość mocno popularne lampy natynkowe i reflektory. 
 • Kinkiety ścienne – Są ciekawym pomysłem nie tylko jako oświetlenie schodów, ale pomagają stworzyć również wspaniały klimat. 
 • Żyrandole – Stalowy żyrandol zamontowany na suficie jest zdecydowanie dobrym sposobem na oświetlenie małej klatki schodowej. 
 • Dekoracyjne oświetlenie LED – Nie należy zapominać o tym, że schody można oświetlić za pomocą różnego rodzaju światła LED. Są to między innymi przeróżne taśmy, diody i żarówki. 
 • Oprawy wpuszczane w sufit – Prawdopodobnie najbardziej popularna opcja oświetlenia schodów. Zastosowanie znajdują praktycznie we wszystkich pomieszczeniach w domu, a nawet jako oświetlenie podbitki dachowej na zewnątrz. 
d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor