Nowoczesny wystrój kuchni

wizualizacja wnętrza nowoczesnej kuchni

Nowoczesna kuchnia – jak ją zaaranżować?

Kuchnia w domu jest bardzo ważna, ponieważ to w tym pomieszczeniu przygotowujemy jedzenie, a co za tym idzie – miejsce to powinno spełniać swoje zadanie, być czyste i zadbane. 
Mając na myśli nowoczesny wystrój, każdy z nas ma swoje wyobrażenie na temat wnętrza. Niezmiennie, od lat pojawiają się nowe trendy. Spora część tych pomysłów przewija się w aranżacjach przez długi czas i daje pożądany efekt.

W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób zaplanować wygląd wnętrza kuchni, jakimi zasadami kierować się podczas wyboru umeblowania oraz jaką paletę kolorów dobrać tak, aby kuchnia prezentowała nowoczesny styl.

Otwarta przestrzeń

niebieska kuchnia, drewniana podłoga

Na przestrzeni lat dojrzewa w człowieku świadomość społeczna, co w konsekwencji owocuje pomysłem na wyznaczenie trendu, którego głównym założeniem jest nieizolowanie tego pomieszczenia od pozostałych. Założenie tej koncepcji jest takie, że kuchnia traktowana jest jako serce domu, więc nie powinno się jej oddzielać od reszty domu.

W starszych budynkach coraz częściej zdarza się, że dokonywana jest modyfikacja, która wiąże się z wyburzeniem ścian, które oddzielają kuchnię od innych części mieszkania czy domu.

Przestrzeń, która powstaje po takim zabiegu, sprzyja ciekawemu zjawisku, które można wtedy zaobserwować. Dostrzec można ciekawą kombinację stylu – od mebli kuchennych do mebli pokojowych.  

Przy takiej konfiguracji kuchnia staje się zarazem większą i otwartą przestrzenią. Idzie to w parze z tym, że pojawiają się w niej tzw. wyspy i półwyspy kuchenne.

Wyspa kuchenna

białe meble kuchenne, drewniany blat

Wyspy kuchenne znane są głównie z amerykańskich filmów. Od paru lat są częścią nowoczesnych trendów kuchennych w naszym kraju. Wyspa kuchenna może spełniać wiele zadań. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób spędzających w tym pomieszczeniu znaczną część dnia. Pomijając fakt, że prezentuje się ona świetnie, to jest także bardzo funkcjonalna. Można wykonywać przy niej wiele czynności, a przy tym być obróconym twarzą do osób przebywających w salonie.

Materiały do zabudowy

Nowoczesna kuchnia powinna być wyposażona w odpowiednio wykonane elementy, meble i akcesoria. Ostatnimi laty prym wiodą naturalne materiały, takie jak kamień i drewno. Innymi, bardzo dobrymi propozycjami będą:

  • stal,
  • cegła,
  • beton.

Tworzywem idealnie współgrającym z obiema opcjami jest szkło, które w odpowiedniej konfiguracji doda całości walorów estetycznych.

Style kuchenne

czarne dodatki w kuchni, czarne krzesła

W całej aranżacji wnętrza kuchni, najważniejszy jest jej wiodący styl. Projektanci często stawiają na mieszanie trendów, lecz bezpieczniejszym wyborem będzie poruszanie się w obrębie jednego konkretnego nurtu. Sęk w tym, że wszystko zależy od gustów osoby, która wybiera sobie kuchnię. Nie ma tutaj klucza lub złotej metody w doborze najlepszego stylu. Swego czasu prym wiódł trend skandynawski, następnie retro, a zaraz po nim laury otrzymał styl przemysłowy i loftowy.

Kontakt z nami

Nasunęły Ci się pytania dotyczące aranżacji wnętrz? Masz własne sugestie? Potrzebujesz indywidualnego wsparcia podczas urządzania Twojego domu lub mieszkania? Skontaktuj się z nami! W swoim zespole mamy profesjonalistów, którzy z przyjemnością udzielą Ci najlepszych rad i zaprojektują dla Ciebie wnętrze idealne.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie wybrać meble do kuchni?

Bardzo dużą popularnością cieszą się meble drewnopodobne, a także imitacje metalu, marmuru, czy też betonu. Wykończenie powinno być błyszczące lub matowe. Ciekawe będzie także połączenie obu typów na raz.

Czy kuchnia musi być droga?

Nowoczesna kuchnia wcale nie musi być droga! Ograniczony budżet nie jest przeszkodą w doborze mebli i akcesoriów kuchennych, natomiast najważniejsze w tym wszystkim jest wyczucie stylu i dobór odpowiednich elementów pod wystrój pomieszczenia.

Jaka paleta kolorów do kuchni?

Jeśli w kuchni dominują jasne meble, to kolor ścian powinien być biały, błękitny lub jasnoszary. We wnętrzach z ciemnym umeblowaniem najlepszym rozwiązaniem jest tzw. przełamanie i kontrast, czyli również preferowany będzie jasny kolor ścian.