Naturalne piękno stylu boho

białe ściany, jasna podłoga, drewniane akcenty

Geneza stylu boho

Kolebką tego unikalnego stylu jest XVIII—wieczna Francja, gdzie grupy niesztampowych artystów nazywano bohemą lub cyganerią. Wyrażali oni oryginalność poprzez kolorowe i ciekawe stroje, a także wystrój swoich wnętrz. Poszukujący siebie artyści dekorowali mieszkania często przypadkowymi przedmiotami, także z różnych epok.

Wnętrza pomimo niezorganizowanego charakteru miały swój unikalny klimat. To był początek estetyki boho, która prawdziwy rozkwit przeżyła w latach 60., kiedy w tym stylu urządzali swoje mieszkania sympatycy ruchów wolnościowych, czyli tak zwani hipisi. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych trendów, w jakim możemy zaaranżować swoje cztery kąty.

białe łoże małżeńskie, drewniane dodatki

Co charakteryzuje styl boho?

Należy zwrócić uwagę na dużą swobodę, jaką cechuje się ten styl. Początkowo przeważały w nim żywe, energiczne kolory, jednak z czasem dołączyły również stonowane barwy. Charakterystyczna wygoda oraz ciepło stanowią nieodłączną część istoty boho. Na pierwszy rzut oka wnętrze urządzone w tej stylistyce może wydawać się chaotyczne, jednak da się zauważyć, że każdy z tych nietuzinkowych elementów tworzy spójną całość.

Estetyka boho z pewnością wychodzi naprzeciw sztywnej elegancji, nadając każdemu pomieszczeniu indywidualny charakter. Różnorodność pozwala na łączenie przeciwieństw, zestawianie ze sobą nowego i starego.  Możemy wzbogacić nasze otoczenie o sentymentalne pamiątki z podróży, ale także przedmioty, z którymi jesteśmy emocjonalnie związani. Z pewnością urozmaici to nasze wnętrze.

Największą zaletą tego stylu jest pełna dowolność aranżacji, ograniczyć nas może jedynie nasza wyobraźnia. Najważniejsze, abyśmy dobrze czuli się w przestrzeni, która nas otacza.

Kolorystyka stylu boho

Bogactwo kolorów jest niezwykle okazałe. Dominują przede wszystkim barwy ziemi, ale znajdzie się również miejsce dla bardziej stonowanych odcieni, takich jak:

  • brąz,
  • głęboka zieleń,
  • ceglana czerwień,
  • ciepłe, jak i zimne odcienie beżu oraz bieli.

Styl boho to nie tylko kolory, ale również bogate wzornictwo. Możemy znaleźć elementy dziedzictwa kulturowego ludności afrykańskiej oraz latynoamerykańskiej, jednak najbardziej popularne są motywy kultury marokańskiej czy hinduskiej.

beżowa sofa, ciemna ściana

Materiały i dekoracje w stylu bohemian

Jakie materiały stosuje się w stylu boho? Przede wszystkim naturalne. Wyróżnić należy drewniane elementy, często z jasnego drewna, pomalowanego na biało lub nawet surowego. W mieszkaniu urządzonym w stylu boho możemy znaleźć również detale z gliny czy kamienia. Możesz dodać komponenty dekoracyjne ze skóry, piór, juty czy liści bananowca. Ewidentnie, w stylu boho częstym motywem przewodnim są łapacze snów czy makramy. Ciekawym elementem kompozycji będą dekoracje oraz meble rattanowe, bambusowe czy wiklinowe.

We wnętrzu nie powinno zabraknąć dywanów oraz chodników, które zaakcentują przytulność pomieszczenia. Aby podkreślić klimat bohemian, warto zadbać o dobre oświetlenie. Świetnym rozwiązaniem będą wyplatane klosze lamp, różnorodne oprawy czy też żarówki zawieszone na sznurach.

Nie zapominajmy również o tekstyliach. Bawełna, len czy wełna stanowią główny element dekoracyjny w motywie boho, więc dodanie poduszek i zasłon z pewnością wzbogaci wnętrze. Całości dopełnią koce i narzuty z naturalnych surowców.

Dodatki pasujące do motywu boho

Niewątpliwie, warto zadbać o roślinność. Monstery, juki czy palmy w wiklinowych donicach dodadzą harmonii i ukoją nasze zmysły. Lustra ozdobione plecionką czy patyczkami nie tylko rozjaśnią i optycznie powiększą pomieszczenie, ale także uzupełnią zdobienie ścian. Mile widziane są także obrazy z wizerunkiem zwierząt czy krajobrazów. Dodatki możesz wykonać również samodzielnie. Angażując bliskich do wspólnej aktywności, przyjemnie spędzisz czas i stworzysz unikalne dopełnienie domu lub mieszkania.

jasna podłoga, białe ściany, wiklinowe dodatki

Twoje mieszkanie w stylistyce boho

Projektowanie wnętrza w stylu boho cieszy się coraz większą popularnością. To przede wszystkim z uwagi na swobodę i dowolność w doborze dodatków, ale także nieskończony wachlarz możliwości. Warto mieć na względzie własną wygodę i poczucie estetyki. Mniej istotny jest staranny dobór wyposażenia czy koloru ścian, ważniejszy jest efekt końcowy i spójna całość wnętrza.

Jeśli chcesz zaczerpnąć porady profesjonalistów — zapraszamy do kontaktu z zespołem NARYSUJEMY. Działamy na terenie Warszawy i okolic, ale także online w całej Polsce. Skontaktuj się z nami, aby omówić szczegóły współpracy.

Najczęściej zadawane pytania

Czym charakteryzuje się styl boho?

Projektowanie wnętrz w stylu boho charakteryzuje się przede wszystkim swobodą, przytulnością i ciepłem pomieszczeń. Wyróżnia je również dowolność w doborze kolorów, tkanin i dodatków. Istotne jest, aby wszystkie elementy tworzyły spójną całość.

Jakie kolory w stylu boho?

Kolorystka stylu boho opiera się znacząco na barwach przyrody. Dominują tu naturalne kolory ziemi, kwiatów czy traw. Znajdzie się również miejsce na bardziej stonowane barwy, takie jak beż czy nawet biel.

Jakie materiały pasują do motywu boho?

Zdecydowanie naturalne. W stylu boho warto postawić na drewno, glinę czy kamień. Dekoracje z wikliny, juty czy rattanu również będą dobrym wyborem. Tekstylia z wełny, bawełny czy lnu dopełnią spójnie całość.

Czy styl boho jest dla każdego?

Tak i nie. W stylu boho dużo się dzieje. Osoby lubiące minimalistyczne wnętrza mogą odczuwać przytłoczenie dużą ilością dodatków i bogatym wzornictwem. Jest to zdecydowanie styl przeznaczony dla osób lubiących elementy natury w aranżacji wnętrz.