Image Alt

Najlepsze sposoby na aranżację pokoju młodzieżowego

łóżko, obrazy na ścianie

Wprowadzenie

Pokój nastolatka jest jednym z trudniejszych pomieszczeń do zagospodarowania z uwagi na błyskawicznie zmieniające się trendy wśród młodzieży. Najważniejszym aspektem jest dostosowanie pokoju do potrzeb dziecka. Poznaj cenne rady do osiągnięcia sukcesu w aranżacji tego wnętrza. 

Kluczowe informacje 

Kolory ścian, mebli czy konkretne wykończenie pokoju to wcale nie najistotniejsze kwestie przy planowanym remoncie. Na początku warto przyjrzeć się parametrom technicznym – powierzchni i wysokości sufitu. Skosy mogą znacznie ograniczyć możliwości aranżacyjne. Należy skupić się na jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu każdego metra kwadratowego powierzchni.  

Pokój nastolatka w bloku 

W takich przypadkach najczęściej wybieramy najmniejszy pokój w mieszkaniu. Niestety w blokach występują zwykle zbyt cienkiej ściany, stosunkowo niskie sufity oraz niewielki metraż. Zamyka nam to drzwi na niektóre meble i akcesoria. Głównym celem powinno być optyczne powiększenie przestrzeni, dzięki której dziecko nie będzie miało wrażenia przebywania w małej klatce. W tym wypadku doskonale sprawdzi się styl minimalistyczny z elementami w kolorze białym. Dla urozmaicenia jedną ścianę można wytapetować bądź przemalować na jakiś wyrazisty kolor.  

niebieska ściana, półki z książkami

Meble dla małych powierzchni 

Łóżko piętrowe połączone z biurkiem pozwala na znaczną oszczędność miejsca i świetnie zaspokaja potrzeby szkolne i relaksacyjne. Inną możliwością jest łóżko na wysokiej skrzyni z szufladami. Zyskamy dzięki temu dużą ilość miejsca do przechowywania zarówno ubrań, jak i przedmiotów związanych z hobby dziecka. Dosyć ciekawym rozwiązaniem będzie także łóżko w regale lub takie, które możemy schować do szafy. Zwykle ma ono dużą powierzchnię do spania, więc świetnie sprawdzi się na nocowanie z przyjaciółką bądź przyjacielem. Jeśli dysponujemy wystarczająco wysokim sufitem, warto zainwestować w antresole. Miejsce pod nią najlepiej wykorzystać na biurko lub inne miejsce robocze. Zapewni nam to dwa użytkowe punkty znajdujące się w jednym pionie i zyskamy o wiele więcej miejsca niż w klasycznym umeblowaniu. 

Pokój młodzieżowy na poddaszu 

Występujące skosy zmniejszają możliwości użytkowe większości mebli. Wiąże się to bezpośrednio z większym wysiłkiem projektowym, jednakże ogromnym plusem pokoju na poddaszu jest oddalenie od strefy dziennej zapewniające większą prywatność i spokój. Najbardziej popularnym rozwiązaniem w takich pomieszczeniach jest postawienie łóżka przy ścianie pod skosem z uwagi na to, że jest to najniższy mebel. Szafę ubraniową dobrze ustawić w pobliżu drzwi wyjściowych, gdyż przeważnie jest tam wystarczająca wysokość. Biurko z krzesłem powinno znaleźć się przodem do okna, dzięki temu nastolatek będzie miał dostęp do naturalnego oświetlenia przy odrabianiu lekcji. 

łóżko pod skosem na poddaszu

Dekoracje 

Każdy rodzaj ozdób może się pojawić zarówno w przestrzeni dla chłopaka, jak i dla dziewczyny. Największe znaczenie mają indywidualne upodobania i gust. Akcesoria powinny nadawać pomieszczeniu charakteru, ożywiać je i utożsamiać się z pasjami dziecka.  

Popularne rozwiązania to: 

 • baldachim, 
 • oświetlenie ledowe, 
 • pojemniki na kosmetyki i biżuterie, 
 • poduszki, koce i zasłony w ulubionym kolorze, 
 • lustra, 
 • różnego rodzaju pufy do siedzenia, 
 • dywany w rozmaite wzory, 
 • obrazy, 
 • plakaty, 
 • pamiątki i trofea, 
 • półki ścienne. 
zegar ścienny, lampki LED

Oświetlenie 

Jest ono również bardzo istotne w pokoju nastolatka. Warto zatem przewidzieć kilka różnych jego źródeł. W ostatnim czasie na popularności zyskało oświetlenie ledowe, które dzięki możliwości zmiany barw światła nadaje pomieszczeniu nastrojowej atmosfery idealnej na spotkania z przyjaciółmi. Poza tym warto zainwestować w solidną lampę sufitową i lampkę biurową emitującą światło o chłodnej barwie, około 4000 K. Przyda się np. do odrabiania prac domowych. 

Praktyczne i funkcjonalne wnętrza

Pokój nastolatka można urządzić na wiele sposobów. Wszystko zależy od warunków i upodobań. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zespół NARYSUJEMY chętnie podzieli się z Tobą ogromną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Zapraszamy do kontaktu! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jak ozdobić pokój nastolatka?

Możesz wykorzystać różnego rodzaju figurki dekoracyjne czy świeczniki. Świece wprowadzą do pokoju odpowiedni nastrój i przytulny klimat. Inną opcją jest ozdoba głównego mebla – łóżka poprzez wykorzystanie narzut i kolorowych poduszek.

Co zrobić, żeby pokój był przytulny?

Często wystarczy wprowadzanie jednego czy dwóch elementów. Świetnie sprawdzą się zasłony oraz puszysty, kolorowy dywan.

Jak skutecznie ukryć zabrudzenia na ścianie?

Najlepiej sprawdzą się plakaty, obrazy czy grafiki. Dzięki ich wykorzystaniu nie tylko ukryjesz niedociągnięcia, lecz także w pewnym sensie odmienisz swój pokój.