MIESZKANIE W STYLU FRANCUSKIM

łoże z baldachimem

Jaka jest aranżacja w stylu francuskim?

Wytrawną sztuką jest urządzenie mieszkania, zwłaszcza zgodnie z najnowszymi trendami. Styl francuski przywodzi na myśl same pozytywne skojarzenia. Dzięki naszym wskazówkom można wprowadzić namiastkę paryskiego szyku do swojego mieszkania.

beżowe meble kuchenne, wyspa

Główne założenia stylu

Styl francuski przeznaczony jest dla osób o wyrafinowanym guście umiejących docenić szykowne wnętrza, które mają tzw. duszę. Łączy w sobie finezję i klasykę. Stanowi fuzję wzorców nurtu barokowego, czasów regencji oraz rokoko, eksponując najważniejsze ich walory. Wnętrza urządzone według francuskiej konwencji stanowią przedsmak tego, co można było kiedyś dostrzec na terenie pałaców oraz we wnętrzach paryskich kamienic.

Dedykowany dla osób, które pragną, aby w ich mieszkaniu zagościł wysublimowany luksus nawiązujący do dawnych czasów. Złożoność tego stylu jest dość duża, a jego inspiracje odnoszą się nie tylko do barokowego eklektyzmu, a także do typowo rustykalnego stylu prowansalskiego.

Ewoluował on na przestrzeni lat, zmieniając nieco swą formę wyrazu, począwszy od czasów panowania Ludwika XIV. Bazuje na koncepcji braku nadmiaru mebli i dekoracji, tak aby nie próbować usilnie aranżować mieszkania posiadającego wszystkie elementy stylu. Kluczowymi i zarazem integralnymi elementami tego nurtu są dwa aspekty, mianowicie: przestrzeń oraz światło.

Całokształt wnętrza tworzy aranżacja o ponadczasowym charakterze i wysublimowanej elegancji. Niezwykłą uniwersalność stylu zapewnia spójność i uporządkowanie, które znajduje swoje zastosowanie nawet na bardzo małych metrażach.

Jakie meble należy wybrać?

Mieszkanie powinno być przestronne.  Meble, w zależności od upodobań, możemy wybrać w wersji bardziej naturalnej – w kolorze drewna lub pomalowane na określony kolor. Najpowszechniejszą barwą jest biel, która nadaje klimat romantyczności. Poza nią mamy do wyboru jasny fiolet lub zieleń i to one stanowią nawiązanie do stylu prowansalskiego w swej najbardziej sielskiej formie.

Elementy wyposażenia cechuje subtelna ornamentacja lub obecność frez, tak aby zyskały na swej wytworności. Szczególnie cenne są w tym przypadku meble vintage oraz antyki, które podkreślają francuski charakter wnętrza. Oryginalną estetykę aranżacji dopełniają też modele w stylu shabby chic, stanowią dość wyrafinowaną wersję francuskiej klasyki. Istotnym elementem mebli, zwłaszcza szafek, są uchwyty umieszczone na ich frontach. Paryski szyk tego nurtu jest nawiązaniem do wyrafinowania Wersalu, a nie do rustykalnych elementów aranżacji domów na przedmieściach Paryża oraz na wsi. Uwypukleniem tych cech są tak bardzo typowe dla stylu francuskiego meble ludwikowskie, które mają charakterystycznie powyginane nogi zarówno w przypadku krzeseł, jak i komód oraz stołów. Trafnym wyborem jest także okrągły stolik na pojedynczej, toczonej nodze jako alternatywa stolika kawowego.

białe meble kuchenne

Paleta barw

Dominują pastelowe kolory, do salonu wybieramy biel, beż, szarość oraz wachlarz różnorodnych wersji koloru fioletowego, różowego i niebieskiego. Kwintesencją przepychu i bogactwa jest barwa złota, którą spotkać można jako funkcjonalny element mebli, chociażby w postaci uchwytów do szafek. Pastelowa gama kolorystyczna powoduje, że optycznie powiększymy nawet małe wnętrze, szczególnie jeśli kolorami ścian będą pochodne bieli.

Dekoracje do mieszkania w stylu francuskim

Warto zdecydować się na ornamentacje z ciekawym urzeźbieniem gzymsu (zarówno na ścianach, jak i suficie). Najczęstszym zdobieniem dekoracyjnym są motywy roślinne, trudno jest natknąć się na geometryczne rzeźbienia, a jeśli już się pojawią, są nietuzinkową rzadkością.
 
Lampy w takich aranżacjach przywodzą na myśl dawne czasy, są piękne i bogato zdobione. Żyrandole nie tylko oświetlają, ale i zdobią wnętrze dzięki swej formie wręcz nawiązującej do luksusu – skonstruowane z wielu elementów przypominających kryształki, nawiązują do trendu barokowego. Swoistą finezją często odznaczają się bardzo ozdobne, mosiężne świeczniki oraz lustra w ornamentacyjnej ramie. Aranżacja wnętrza bazuje na artystycznej koncepcji symetrii i roli światła w pomieszczeniu. Dodatki w postaci porcelanowych figurek i różnych rzeźb również są istotne dla wydobycia odpowiedniego klimatu.
 
Styl francuski niekoniecznie musi być zdominowany przez przepych i symbole luksusu. Dystyngowany eklektyzm czasami może grać drugie skrzypce. Inspirującą namiastką sielskiej Prowansji może być np. zestaw ściereczek kuchennych z motywem lawendy lub innych przedmiotów codziennego użytku. Drewniane krzesła oraz zegar w stylu vintage nadadzą szczypty tradycjonalizmu. Przytulnego komfortu dodadzą mieszkaniu odpowiednio dobrane tekstylia:

  • zasłony,
  • poduszki dekoracyjne,
  • dywany.

Wszystkie z tych elementów sprawią, że poczucie wytworności aranżacyjnej będzie nam towarzyszyć na co dzień.

fioletowa sofa, szklany stolik,  biały dywan

Projektowanie wnętrz – NASZA PASJA

Rzetelna wiedza i pasja do projektowania wnętrz to wyznaczniki standardów zespołu NARYSUJEMY! Zaangażowanie i nowoczesne rozwiązania – to nas wyróżnia! Zapoznaj się z pełną ofertą, jaką dla Ciebie przygotowaliśmy i spełnij marzenia o nowych trendach w swoim mieszkaniu!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie są główne założenia trendu francuskiego?

Trend francuski to wyrafinowana klasyka połączona z sielską nutą przedmieścia Paryża, tak aby tworzyła dość minimalistyczne, ale piękne wnętrze pełne przytulności. Nieodzownym elementem jest światło oraz odpowiednio wyeksponowana przestrzeń. Charakterystyczne są również ornamentacyjne zdobienia na meblach, lustrach, świecznikach i ścianach – mają przywodzić na myśl świetność dawnych czasów.

Jak wybrać odpowiednie meble do wnętrza w stylu francuskim?

Meble powinny być zachowane w jasnej tonacji, najlepiej białej, ale także i jasnofioletowej oraz zielonej. Bogate zdobienia i urzeźbienia na charakterystycznych łukowato wygiętych nogach z ozdobnymi uchwytami na frontach są punktem rozpoznawczym tego stylu. Wybieramy naturalne drewno, najlepiej typu vintage.

Jakie kolory będą najlepsze dla stylu francuskiego?

Jasna paleta barw ma na celu wydobyć głębię przestrzeni wszystkich pomieszczeń. Najpopularniejszym kolorem w stylu francuskim jest biel zarówno na ścianach, jak i w przypadku mebli. Wszystkie elementy powinny być pastelowe i tworzyć spójną aranżację.

Jakie tekstylia wybrać do wnętrza w stylu francuskim?

Trafnym wyborem są wszystkie mięsiste tkaniny np. aksamit jako materiał na zasłony. Dobieramy lniane ściereczki z motywami lawendy, aby podkreślić swojskość Prowansji. Dekoracyjne poduszki, a także dywany powinny podkreślić przytulność mieszkania.