Rozdziały:
Styl francuski w Twojej łazience
Styl francuski to kwintesencja jasności, elegancji i luksusu. Aranżacje w tym stylu zachwycają dystyngowaną symetrią, jak również odpowiednio dobranym wyposażeniem i gustownymi dodatkami. Sam styl zaczerpany jest z rokoka oraz barokowego i dojrzałego klasycyzmu. Inspiracje z tych epok wyraźnie zaznaczają przepych stylu francuskiego, mimo wszystko wciąż zachowując swoją nowoczesność oraz komfort. Łazienka w stylu francuskim będzie więc idealną alternatywą dla łazienek industrialnych i nowoczesnych.
Podstawy aranżacji w stylu francuskim
Łazienki w stylu francuskim kojarzą się przede wszystkim z pałacowym przepychem, klasą oraz wytwornością. W tym stylu istotna jest wyraźna symetria w kompozycji, jak również eleganckie wykończenia ścian. Materiały powinny być szlachetne, a meble w postaci antyków bądź takich specjalnie stylizowanych na zabytkowe. Do tego obowiązkowo kryształowe lampy, gustowne tkaniny oraz wytworna ceramika i armatura łazienkowa. Jednakże przy projektowaniu w stylu francuskim należy być konsekwentnym – niewskazane jest mieszanie materiałów i wykończeń, jak również zalecany jest umiar w doborze więcej niż jednego koloru w łazience.
Kolory i materiały
W łazience w stylu francuskim przeważają jasne barwy, które nadają pomieszczeniu przestronności i lekkości. Biel w łazience najlepiej rozświetli wnętrze i doda mu świeżości. Oprócz niej mogą występować kolory takie jak:
- écru,
- subtelne odcienie szarości,
- delikatne lub rozwodnione pastele – błękit bądź zieleń.
Jeśli chodzi o materiały, zamiast tradycyjnych płytek ceramicznych, ściany należy ozdobić gustowną tapetą w subtelny wzór lub zastosować jasną boazerię. W stylu francuskim popularnym wykończeniem są również sztukaterie lub białe panele angielskie, które świetnie nadadzą pałacowy wygląd. Zastosowanie białego i gładkiego gzymsu wyznaczy granicę między ścianami i sufitem, co pozwoli na zamaskowanie drobnych nierówności w powierzchni. W aranżacji można sięgnąć także po naturalny kamień, który nada chłodny i nowoczesny klimat do łazienki. W przypadku podłogi sprawdzą się klasyczne kafelki w jasnej tonacji, jak również wielkoformatowe, marmurowe płyty. Aby wprowadzić nutę naturalności warto zastosować drewnopodobne deski na podłodze. Z kolei przy większych łazienkach idealnie komponować się będą eleganckie, czarno–białe szachownice, które są jednym z głównych wyróżników francuskiego stylu.
Meble oraz armatura łazienkowa
Niegdyś w stylu francuskim królowały wanny wolnostojące, utrzymane w klimacie retro. Stylizowane nóżki oraz bogate zdobienia nadają wnętrzu luksusowy i dworski charakter. Jest to jedna z opcji, jednak dzisiaj coraz częściej spotkać można wanny wolnostojące ustawione bezpośrednio na podłodze. W przypadku mniejszej łazienki warto wannę zastąpić prysznicem.
Reszta elementów ceramiki łazienkowej, czyli umywalki, WC oraz bidety koniecznie powinny mieć klasyczny charakter. Najlepszą opcją będą takie w białym kolorze, co pozwoli na zachowanie we wnętrzu lekkości i świeżości. Umywalki w stylu francuskim najlepiej montować w parach – zwiększy to funkcjonalność w łazience oraz podkreśli symetryczność stylu. Oprócz tego dobrze sprawdzą się meble łazienkowe stylizowane na retro – ciężkie komody, konsole na giętych nóżkach oraz podbite aksamitem krzesła.
Elegancja w dodatkach
Francuska łazienka nie może obejść się bez dodatków – charakterystycznych tekstyliów, dekoracji i drobiazgów, które podbiją królewską elegancję we wnętrzu. Po pierwsze, warto wyposażyć łazienkę w lustra w bogato zdobionych ramach – najlepiej, aby były w kolorach złota bądź bieli. Przy lustrach dobrze sprawdzą się stylizowane kinkiety, dopasowane pod główne źródło światła. Kolejnym, ważnym aspektem jest żyrandol bądź szklana lampa wisząca – zapewnią odpowiednie oświetlenie oraz dekoracyjny i wytworny klimat. Oprócz tego zaaranżować można gustowne grafiki, obrazy bądź czarno–białe fotografie w ozdobnych lub subtelnych ramach. Do tego wszystkiego warto dołożyć wszelakie dodatki – flakony perfum, szkatułki, puszyste dywany, rzeźby, świeże kwiaty cięte bądź doniczkowe.
Jak zaprojektować małą łazienkę w stylu francuskim?
W przypadku małej powierzchni łazienki, aranżacja francuska również jest możliwa. Najważniejszy jest odpowiedni dobór kolorów – zdecydowanie sprawdzi się tu klasyczna biel, która odbije światło i optycznie powiększy wnętrze. Dla lekkiego przełamania koloru można zaaranżować jedną ze ścian w formie tapety w subtelny deseń. Dużą rolę w powiększeniu wnętrza odegrają także lustra – oprócz modelu przy umywalce, warto wprowadzić dodatkowe lustro. Zamiast żyrandola, lepszą opcją dla małej łazienki będą białe lampy punktowe, a zamiast wanny, zajmujący mniej miejsca prysznic. Świetnie sprawdzi się taki bez brodzika, ogrodzony szklanymi taflami. Jeśli chodzi o pozostałe umeblowanie, najlepiej ograniczyć się do minimum. W zupełności wystarczy komoda na giętych nóżkach, a na podłodze położyć można jasny i puchaty dywanik.
TWÓJ DOM, TWOJA OAZA SPOKOJU, NASZA SPECJALNOŚĆ
Aranżacja Twojej łazienki w stylu francuskim przeniesie Cię w klimaty pałacowego luksusu. NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, którzy pomogą Ci zaprojektować każdy kąt Twojego domu, dodając mu funkcjonalności i szyku na długie lata.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jakie kolory przeważają w stylu francuskim?
Styl francuski lubi jasne barwy, które nadają przestronność i lekkość, dlatego wybierz kolory takie jak: écru, delikatne odcienie szarości oraz rozwodnione pastele (błękit lub zieleń).
Jaka wanna będzie najlepsza w łazience francuskiej?
Wanna może być w klimacie retro, ze stylizowanymi nóżkami – jednak obecnie popularne są również takie bez nóżek, ustawione bezpośrednio na podłodze.
Jak zaprojektować podłogę w łazience w stylu francuskim?
Dobrze sprawdzą się klasyczne kafelki o jasnych odcieniach lub wielkoformatowe, marmurowe płyty. Można również zastosować drewnopodobne deski bądź eleganckie, czarno–białe szachownice.
Jakie oświetlenie będzie najlepsze w łazience francuskiej?
Zdecydowanie kryształowy żyrandol, który jest wyróżnikiem stylu francuskiego. Innym wyjściem będą szklane lampy wiszące bądź stylizowane kinkiety przy lustrach.