Image Alt

Oświetlenie w kuchni

kinkiety naścienne, białe szafki kuchenne

Urządzanie kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym nie tylko przygotowujemy posiłki, ale także spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak odpowiednio doświetlić to pomieszczenie, aby zarówno funkcjonalność, jak i estetyka szły w parze. Dobór odpowiednich lamp do kuchni może być nieco skomplikowany, ale dzięki kilku wskazówkom i poradom można dokonać trafnego wyboru.

Rodzaj oświetlenia

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest rodzaj oświetlenia. Kuchnia wymaga różnych źródeł światła. Kuchenne oświetlenie składa się z:

  • oświetlenia ogólnego, rozpraszającego promienie po całym pomieszczeniu,
  • oświetlenia zadaniowego, które skoncentrowane na kluczowych obszarach roboczych, zapewnia dobrą widoczność przy gotowaniu i sprzątaniu, szczególnie przy kuchence i zlewie,
  • oświetlenia akcentującego, tworzącego nastrojową atmosferę poprzez subtelne i kierunkowe światło – dodaje ono charakteru i podkreśla design wnętrza kuchni.

Jednak bez obaw – nie musisz wybierać między nimi. Wręcz przeciwnie, sugerujemy połączenie wszystkich trzech rodzajów światła, by oświetlić różne obszary, zależnie od stylu, funkcji i atmosfery. Optymalne połączenie oświetlenia ogólnego, zadaniowego i akcentującego tworzy harmonię w kuchni.

lampy podszafkowe, pomarańczowe meble kuchenne

Dopasowanie lamp do charakteru kuchni

Lampy do kuchni powinny wpisywać się w estetykę pomieszczenia. Jeśli nasza kuchnia ma nowoczesny charakter, warto rozważyć lampy o prostych i minimalistycznych formach. Natomiast jeśli kierujemy się klasycznym stylem, lampy o bardziej ozdobnym wyglądzie mogą być trafnym wyborem.

Jak ustawić wysokość oświetlenia kuchennego?

Kiedy wybierasz miejsce dla lampy, zaleca się umieszczenie jej około 60–70 cm nad blatem szafek kuchennych lub stołu. Pamiętaj, że ta odległość mierzy się od dolnej krawędzi lampy do blatu. Najważniejsze jest, aby lampa znajdowała się na wysokości oczu, gdy stoisz obok stołu. Powinnaś mieć pełny widok na swoje przygotowywane dania, a jednocześnie nie zasłaniać Ci widoku, gdy siedzisz przy stole. Aby upewnić się, że lampa jest właściwie zawieszona, warto spojrzeć na nią z różnych perspektyw. Przyjrzyj się jej, stojąc zarówno obok stołu, jak i siedząc przy nim, aby mieć pewność, że spełnia Twoje oczekiwania.

lampa stojąca o geometrycznym wzorze, wyspa w kuchni

Mała a duża kuchnia – jakie oświetlenie?

Wielkość kuchni odgrywa istotną rolę w doborze odpowiedniego oświetlenia. Niezależnie jednak od tego, czy nasze pomieszczenie jest małe, czy duże, istnieją podstawowe elementy, które są nieodłączną częścią każdego miejsca służącego do przygotowywania posiłków. W mniejszych kuchniach warto unikać dużych lamp wiszących, które mogą dominować nad przestrzenią. Zamiast tego, lepszym rozwiązaniem może być zainstalowanie kilku mniejszych punktów świetlnych, które spełnią swoje funkcje w funkcjonalny sposób. Można je rozmieścić w strategicznych miejscach, zapewniając optymalne oświetlenie w całej kuchni. Z kolei, jeśli jesteś posiadaczem dużej kuchni, możesz pozwolić sobie na bardziej imponujące lampy wiszące, które staną się centralnym punktem aranżacji. Duże przestrzenie pozwalają na eksperymentowanie z różnymi stylami i rozmiarami lamp, dodając element dekoracyjny do wnętrza. Warto jednak pamiętać, aby proporcje były zachowane i lampa była odpowiednio dostosowana do wielkości pomieszczenia, aby nie przytłaczać go swoim rozmiarem.

Oświetlenie jako punkt dekoracyjny

Oświetlenie w kuchni ma nie tylko praktyczne zastosowanie, ale także ogromny wpływ na estetykę i atmosferę wnętrza. Właściwie dobrane lampy i żyrandole mogą stworzyć niepowtarzalny nastrój, dodając charakteru i uroku przestrzeni kulinarnej. Możesz sięgnąć po nowoczesne, minimalistyczne oświetlenie, które wprowadzi do kuchni nutę elegancji i nowoczesności lub postawić na klasyczne i romantyczne lampy, które nadadzą wnętrzu przytulności. Dodatkowo, oświetlenie punktowe, takie jak lampy nad blatem czy podszafkowe, umożliwią Ci precyzyjne oświetlenie miejsc, w których przygotowujesz potrawy. Dzięki temu będziesz miał doskonałą widoczność, a jednocześnie ożywisz i podkreślisz elementy wystroju. Warto pamiętać, że oświetlenie kuchni może być także oryginalnym akcentem dekoracyjnym. Ciekawe i designerskie lampy staną się nie tylko praktycznym narzędziem, ale także wyrazem Twojego własnego stylu i gustu.

oświetlona kuchnia minimalistyczna, wyspa w kuchni

Odkryj magię oświetlenia kuchennego z NARYSUJEMY

Dopasowanie oświetlenia do kuchni jest bardzo ważne. Wraz z NARYSUJEMY stworzysz wyjątkową atmosferę w kuchni i będziesz mógł cieszyć się magicznymi chwilami w swoim kulinarnym królestwie! Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami – gwarantujemy stworzenie przestrzeni, w której przygotowywanie posiłków stanie się prawdziwą przyjemnością!

Najczęściej zadawane pytania

Jakie oświetlenie wybrać do małej i dużej kuchni?

W małej kuchni lepiej unikać dużych lamp wiszących i zamiast tego zainstalować kilka mniejszych punktów świetlnych. W dużej kuchni można pozwolić sobie na imponujące lampy wiszące, ale zachowując proporcje.

Jak ustawić wysokość oświetlenia kuchennego?

Lampa powinna znajdować się około 60–70 cm nad blatem. Najlepiej na wysokości oczu, aby zapewnić odpowiedni widok przygotowywanych dań.

Jak dopasować lampy do charakteru kuchni?

W przypadku nowoczesnego stylu, warto wybrać lampy o prostych formach. Z kolei w kuchni w klasycznym stylu dobrym wyborem będą lampy o bardziej ozdobnym wyglądzie.

Jak oświetlenie może wpływać na atmosferę kuchni?

Odpowiednio dobrane lampy i żyrandole mogą tworzyć niepowtarzalny nastrój w kuchni, dodając charakteru i uroku. Mogą być także oryginalnym akcentem dekoracyjnym, nadającym wnętrzu własny styl i gust.