Image Alt

JAK ZAPROJEKTOWAĆ WNĘTRZE W STYLU PARYSKIM?

luksusowa sypialnia

Styl paryski w aranżacji wnętrz

Jakie są Twoje skojarzenia z Paryżem? Moda i ponadczasowa elegancja? Miasto zakochanych i romantyczne elementy? Bogata kultura i tradycja a może najnowsze trendy? Styl paryski łączy wszystkie te aspekty w spójną całość, nadając wnętrzu wykwintności i szyku. Dowiedz się, jak osiągnąć równowagę między minimalizmem a luksusem, projektując własną przestrzeń.

Początki stylu paryskiego

Za prekursora stylu paryskiego uważa się barona Georgesa Haussmanna, odpowiedzialnego za przebudowę budownictwa średniowiecznego i stworzenie nowych bulwarów, ulic, budynków oraz parków. Owa zmiana, mająca miejsce w XIX wieku, związana była z poprawą standardów życia i statusu mieszkańców Paryża. Mieszkania z tamtego okresu łączą w sobie elementy charakterystyczne wielu epok, takich jak baroku, rokoko czy okresu regencji.

Główne cechy stylu

pomieszczenie z czarno–białą szachownicą na posadzce

Przede wszystkim styl paryski łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, co możemy zauważyć we wnętrzach zaprojektowanych w tym stylu. Tradycja przejawia się w wykorzystywaniu wiktoriańskich mebli, nie tylko w celach funkcjonalnych, ale również jako piękną dekorację i dopełnienie pomieszczenia. Istotną kwestią jest przestronność i kolorystyka mieszkań – biel i naturalne oświetlenie, zapewnione dzięki wysokim oknom, gwarantuje poczucie przysłowiowej paryskiej elegancji i lekkości wnętrza. Podłoga – zazwyczaj drewniana, ułożona jest w charakterystyczny wzór jodełki i stanowi doskonałe tło dla dodatków i mebli. W paryskich wnętrzach z reguły dąży się do uzyskania kolorystycznego kontrastu, łącząc biel i świetlistość pomieszczenia z meblami i dodatkami w odcieniach kamieni szlachetnych: zieleni, fioletów i niebieskich barw. Zdobione okna i drzwi w klimacie XVII, XVIII i XIX wieku oraz listwy dekoracyjne również uważane są za esencję paryskiego stylu. Przeplatanie tradycyjnych dodatków ściennych, jak sztukaterii, portretów i malowideł przedstawiających martwą naturę z nowoczesnymi obrazami, pozwala na osiągniecie równowagi pomiędzy tradycją i nowoczesnością. Co do kwestii oświetlenia, w paryskich wnętrzach często wykorzystuje się eleganckie, kryształowe żyrandole, będące idealnym rozwiązaniem dla zwolenników luksusowych aranżacji. Jeśli jesteś miłośnikiem rozproszonego światła ogniska i pragniesz nadać wnętrzu nieco przytulności, dobrym rozwiązaniem okaże się płaskorzeźbiony kominek.

MeblE

Wybierając meble, postaw na kolory wyróżniające się na jasnym tle ścian. Dobrze sprawdzą się odcienie kamieni szlachetnych, które nie tylko ożywią wnętrze, ale dodadzą kontrastu i wykwintności. Materiały kanap, sof i foteli mogą być pikowane lub tapicerowane, dzięki temu wnętrze stanie się bardziej eleganckie. Gustowne wykończenia, jak na przykład finezyjne nóżki mebli to tradycyjny element nawiązujący do epok baroku i rokoko. Do tego drewniane stoły, szafy, półki na książki i stoliki do kawy w klimacie antyków idealnie zgrają się w harmonijną aranżację.

DodatkI

W doborze dodatków przede wszystkim unikaj zbytniego przesytu. Dekoracje i akcesoria mają być subtelnym dodatkiem do reszty kompozycji. Warto ozdobić duże okna zwiewnymi, długimi firankami – swoją delikatnością z pewnością nadadzą wnętrzu lekkości. W paryskich wnętrzach często spotykane są drobne, złote elementy. Możesz wykorzystać je przy obramowaniach obrazów, zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Niezbędny dodatek, jakim jest wysokie lustro, także warto obramować dyskretnymi, złotymi akcentami. Na drewnianej, jodełkowej podłodze idealnie sprawdzi się dywan wyróżniający się na tle aranżacji kolorami i wzorem. Miłośnicy czarno–białego kontrastu będą z kolei zachwyceni rozwiązaniem, jakim jest szachownica na podłodze. Taka posadzka sama w sobie będzie stanowiła znaczne urozmaicenie w stosunku do jasnych i stonowanych pomieszczeń. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie ulubionych dzieł literackich jako dekoracji swojego wnętrza. Możesz wykorzystać je jako podkładki pod wazon czy lampę lub zwyczajnie położyć na stoliku kawowym, tworząc efekt niewymuszonej elegancji i wytworności.

Kolorystyka

Projektując wnętrza w stylu paryskim, bazujemy na jasnych barwach, takich jak biel, beż i szarość. Oczywistym wyborem są zatem ściany i sufity w tych odcieniach. Drewniane elementy również są mile widziane, między innymi na podłodze, najlepiej w naturalnym kolorze tego surowca. Jeśli chcesz sprawić, aby wnętrze było bardziej wyraziste i energiczne, możesz zdecydować się na rzucające się w oczy kolory, takie jak: szafirowy, szmaragdowa zieleń, fioletowy czy lazurowy. Dla fanów pastelowych odcieni świetną alternatywą będą dodatki w kolorze lawendowym, popielatym czy pudrowego różu. Należy jednak pamiętać, że to jasność i świetlistość wnętrza powinna pozostać na pierwszym planie. Przytłaczanie jej nadmiarem kolorów i wzorów nie jest wskazane.

sypialnia z wiktoriańskimi meblami i kominkiem

Wytworna sypialnia

Wybierając kolorystykę sypialni, zastanów się jakie barwy sprzyjają Twojemu wypoczynkowi. Tylko wtedy to miejsce będzie w pełni spełniało swoją podstawową funkcję. Tak samo jak, przy projektowaniu innych pomieszczeń, możesz postawić na harmonijne połączenie tradycji i nowoczesności. Co powiesz na ceglaną ścianę, na której znajdzie się klasyczna obudowa kominka i szafa, nawiązująca do okresu rokoko lub baroku? Wszystkie te elementy stanowią esencję francuskiej elegancji. Nie bój się ich połączyć z nowoczesnym łóżkiem i fotelami!

Elegancka łazienka

Dla osób preferujących monochromatyczne wnętrza, idealnym rozwiązaniem będzie łazienka cała w bieli. Popularnym trendem w projektowaniu łazienek w stylu paryskim jest również postawienie na czarno–biały kontrast, na przykład na posadzkach czy w doborze dodatków. Dobrze, jeśli w Twojej łazience zagoszczą antyki i klasyczna, biała wanna. Dekoracyjne meble, nawiązujące do epoki baroku i duże lustro to niezbędne elementy łazienki w stylu paryskim. Złote zdobienia możesz wykorzystać przy elementach umywalki lub wanny, na przykład na finezyjnych nóżkach.

Styl paryski w domu jednorodzinnym

Projektując wnętrza w domach jednorodzinnych, z reguły cieszymy się dużą przestrzenią, dlatego warto dobrze ją wykorzystać. Możesz śmiało zastosować wszystkie wymienione wcześniej wskazówki, tak aby stworzyć jasne, świetliste, a co najważniejsze przestronne pomieszczenia. W przytulnym salonie z kominkiem połącz nowoczesne dodatki z tradycyjnymi, stwórz przestronną jadalnię z ogromnym stołem, przy którym swoje miejsce znajdą wszyscy Twoi bliscy. Tworząc projekt łazienki i sypialni połącz elementy luksusowe z minimalizmem, aby uzyskać efekt paryskiej elegancji.

luksusowe wnętrza

Styl paryski w mieszkaniu

Aranżując mieszkanie o mniejszym metrażu, pewną przeszkodą jest ograniczona przestrzeń, tak ważna w stylu paryskim. Aby uzyskać efekt otwartego wnętrza i przestronności, niezbędne mogą okazać się zmiany podłóg, powiększenie okien, aby bardziej rozświetlić wnętrze czy nawet wyburzenie ścian. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy ekspertów w zakresie projektowania wnętrz. Dobierając kolorystykę mieszkania, warto postawić na klasyczne, jasne barwy, które powiększą optycznie pomieszczenia. Dekorując małe wnętrza, najlepiej zachować umiar i ograniczyć akcesoria do dodatków ściennych, półek na książki i dużych, wysokich luster ze złoconą ramą.

ZAPOMNIJ O NUDNYCH WNĘTRZACH Z NAMI

Chcesz znaleźć złoty środek między minimalizmem a luksusem aranżacji? Pragniesz stworzyć nowoczesne wnętrze z akcentami nawiązującymi do tradycji i kultury paryskiej? W takim razie ten styl będzie doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie! Grupa NARYSUJEMY zaprojektuje Twoją przestrzeń zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie są cechy charakterystyczne stylu paryskiego?

Przede wszystkim przestrzeń i jasne pomieszczenia, które stanowią idealne tło dla reszty aranżacji. Łączenie tradycyjnych, wiktoriańskich mebli i dodatków z nowoczesnością oraz kontrast między monochromatycznością, a wyrazistymi kolorami kamieni szlachetnych. Drobne, złote zdobienia i akcenty nawiązujące do francuskiej elegancji i szyku – to wszystko stanowi esencję stylu paryskiego.

Dla kogo styl paryski?

Styl paryski okaże się świetnym rozwiązaniem dla osób poszukujących równowagi pomiędzy minimalizmem a luksusem w swoich wnętrzach. Eleganckie, kryształowe żyrandole i tradycyjne meble w stylu barokowym, połączone z nowoczesnymi dodatkami i stonowanymi kolorami stworzą harmonijną całość.

Jakie kolory w stylu paryskim?

Wybierając kolory ścian i sufitów najlepiej postawić na biele, szarości i beże. Dla zwolenników delikatnych wnętrz, na podłodze doskonale sprawdzi się drewniana jodełka, natomiast miłośnicy kontrastu czerni i bieli będą zachwyceni szachownicą na posadzce. W przypadku mebli i dodatków możemy nieco ożywić wnętrze, wybierając w zależności od upodobań pastelowe odcienie lub barwy kamieni szlachetnych.

Jakie dodatki pasują do stylu paryskiego?

Ciekawym sposobem na dekorację przestrzeni jest połączenie tradycyjnych ozdób z modnymi dodatkami. Malowidła ścienne, antyczne półki na książki i stoliki kawowe czy lustra ozdobione złotymi akcentami będą świetnie współgrały z nowoczesnymi obrazami i oświetleniem. Lepiej unikać przesytu dodatków, kolorów i wzorów, aby stworzyć szykowne i eleganckie wnętrze.