Rozdziały:
Co to styl retro?
Retro to styl aranżacji wnętrz, który ma sobą przypominać wnętrza z poprzednich dekad. Jeżeli taki design robi na Tobie dobre wrażenie, to na pewno jest to coś dla Ciebie. Śmiało możesz odwzorować salon swojej babci u siebie w domu.
Jeszcze niedawno styl retro budził negatywne emocje, kojarzył się z brakiem wyrafinowania, smaku i kiczem. Obecnie jest jednym z najbardziej popularnych trendów wnętrzarskich, pozwala na niebanalną aranżację każdej przestrzeni w sposób przytulny i funkcjonalny. Jest idealny dla osób, które tęsknią za przeszłością, lubią wzory, antyczne rzeczy, rzemiosło i solidne meble.
W stylu retro często występuje kolor pomarańczowy, zielony, niebieski i czerwony – łączone są one ze spokojnymi barwami, takimi jak szarość czy beż, dzięki czemu wydają się jeszcze bardziej intensywne. Estetykę tę charakteryzuje prostota form, daleko jej do bogatych zdobień, meble są dekoracyjne, a oszczędne pomieszczenie prezentuje się przestronnie i lekko.
Retro a vintage – czym się różnią?
Zarówno wintage, jak i retro nawiązują do przeszłości. Niektórzy utożsamiają je ze sobą, jednak nie jest to do końca prawdą, dzielą je bowiem pewne różnice. Czasami można się spotkać z określeniami takimi jak modern retro lub modern vintage.
Wnętrza typu vintage nie mają swej daty ważności, ponieważ jest to ogólne określenie aranżacji, przypominającej minione lata. W tak urządzonych przestrzeniach można użyć mebli starych, nadgryzionych zębem czasu. Styl retro natomiast odnosi się do wnętrz, które odtwarzają świat przeszłości, ale wykorzystują również wyposażenie stylizowane na stare i nie mieszają go z nowoczesnymi elementami, tak więc paleta kolorów, wzory i kształty są bardziej ograniczone niż w vintage.
Meble do salonu retro
Meble często wykonane są z ciemnego i naturalnego drewna, jednak nie zawsze., Styl retro jest bardzo uniwersalnym spektrum i toleruje również inne materiały takie jak płyty meblowe. Bardzo charakterystyczne dla niego są komody typowe dla lat 70., wolnostojące, z wysokiej jakości drewna dębowego. W retro salonie nie może zabraknąć efektownej sofy z aksamitną tapicerką w nasyconym odcieniu, nóżki muszą być smukłe i drewniane albo wykończone na wysoki połysk, kolokwialnie nazywane “patyczakami”. Dopełnieniem takiej aranżacji powinien być wygodny fotel, również w krzykliwym kolorze. Śmiało zainspiruj się polskimi klasykami jak fotel klubowy z niskim siedziskiem, smukłym podłokietnikiem i nóżkami z drewna – w tak zaaranżowanym salonie możesz poczuć się jak w czasach PRL-u.
W takiej stylistyce warto skorzystać z mebli sprzed lat, które odziedziczyliśmy po dziadkach albo rodzicach, jednakże można też kupić nowe wyposażenie, stylizowane na stare. Wystarczy jeden bardzo charakterystyczny i sentymentalny mebel, aby wnętrze nabrało charakteru, sprawdzi się wiec np. komoda jamnik albo stolik patyczak. Musisz pamiętać, że styl retro nie lubi minimalizmu, łączy ze sobą różne motywy i dużą liczbę dodatków.
Dodatki do salonu retro
Styl każdego wnętrza podkreślają odpowiednie dekoracje, tak więc również salon retro nie może się bez nich obejść. Jakie dodatki do salonu retro wybrać? Oto przykładowe propozycje:
- metalowe kwietniki,
- kwiaty, np. paprocie,
- stary gramofon,
- szklane popielniczki,
- wazony z kolorowego szkła,
- lampa z abażurem,
- ceramiczne lampy stojące z kolorowego szkła,
- używane walizki,
- afisze kinowe lub teatralne,
- pikasy,
- dzbanki siwaki.
Ściany w stylu retro
Ściany w stylu retro możemy pozostawić białe lub pomalować na pastelowy kolor. Wzorzysta tapeta w klimacie vintage również się sprawdzi. Warto powiesić stare fotografie w czerni i bieli lub sepii, jeśli jednak salon nie jest za duży, to nie przesadzaj z ich ilością. W klimat retro wpiszą się nie tylko zdjęcia rodzinne, ale również te z gwiazdami ekranu takimi jak Marilyn Monroe. Staraj się wybierać te, pasujące do epoki, którą chcesz się odwzorować.
Salon modern retro w starej kamienicy
Aranżując takie wnętrze, koniecznie musisz zachować jak najwięcej oryginalnych elementów i dopełnić kompozycję współczesnymi meblami, kolorami oraz dodatkami. Zostaw stolarkę okienną i drzwiową, białe i wysokie okiennice oraz podwójne drzwi, które znajdują się często w kamienicach. Możesz odrestaurować lub zostawić autentyczne podłogi, sztukaterie, oświetlenie, grzejniki i meble – które to będą prawdziwą wisienką na torcie w takim wnętrzu. Zdecyduj się na kolory ścian w mocnym musztardowym odcieniu.
Twój dom zasługuję na wyjątkowy design
Projektowanie wnętrz to nasza pasja, dlatego razem z nami możesz stworzyć idealne miejsce do życia, pracy i odpoczynku! Już od kilku lat NARYSUJEMY z sukcesem zmienia przestrzenie swoich klientów. Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami i sprawdź warunki współpracy. Działamy nie tylko w Warszawie i okolicy, ale także zdalnie na terenie całej Polski.
Najczęściej zadawane pytania
Jak stworzyć salon w stylu retro w starej kamienicy?
Zachowaj oryginalne elementy architektoniczne i meble, postaw na kolorowe ściany i tapety z kwiatowymi wzorami, użyj drewnianych mebli, dodaj wygodne fotele i sofy. Lampy z materiałowymi kloszami, industrialne kinkiety i żyrandole oraz donice z roślinami to idealne dodatki do takiego wnętrza.
Jakie dodatki do salonu w stylu retro?
Aranżując salon w stylu retro, możesz zdecydować się na zegary ścienne, poduszki w geometryczne wzory, ramki na zdjęcia, lustra w kolorowych ramach, ceramikę, rzeźby oraz dekoracyjne pudełka. W kwestii oświetlenia sprawdzą się stylowe żyrandole, kinkiety oraz modele z abażurami.
Jakie meble do salonu retro?
Do salonu w stylu retro warto wybrać miękkie i wygodne fotele, sofy i pufy w kolorowych tkaninach, stoliki kawowe z chromowanymi podstawami i blatami z drewna lub szkła, regały, komody oraz designerskie lampy. Meble powinny być w stonowanych kolorach.
Czym charakteryzuje się styl aranżacji wnętrz retro?
Styl aranżacji wnętrz retro nawiązuje do lat 50. i 60. XX wieku, wykorzystuje elementy stylizowane na stare. Charakteryzuje się kolorowymi tapetami, meblami z chromowanymi podstawkami, drewnianymi stolikami kawowymi, fotelami i sofami w stylu mid-century, designerskimi lampami oraz dbałością o szczegóły.