Site stats

Two tea to room two! Czyli jak urządzić przestrzeń w stylu angielskim

kuchnia w stylu angielskim

Wytwornie acz przytulnie

Wiktoriańska salonowa wytworność, ale też prowincjonalny styl klasy średniej znany z powieści brytyjskich pisarzy, domowe ciepło, przytulne wnętrza, meble i dodatki z różnych epok, to właśnie styl angielski. Przekonaj się jak możesz zachować ten niepowtarzalny klimat.

beżowa sofa, drewniany stół kawowy

Kolorystyka

Pastelowe, jasne kolory to ważny punkt stylu angielskiego. Nadają one lekkości ciężkim meblom czy wzorzystym tapetom. W przytulnym, ale i eleganckim angielskim wnętrzu, sprawdzą się subtelne i stonowane kolory.

Wśród najpopularniejszych kolorów, bardzo szerokiej palety barw stylu angielskiego znajdziemy:

  • odcienie bieli,
  • pudrowy róż,
  • delikatny błękit,
  • żółć,
  • ciepłe szarości,
  • jasne zielenie.

Podstawą jadalni czy sypialni po angielsku są jasne, ciepłe barwy. Natomiast mocne kolory sprawdzają się zwłaszcza w salonie. Na przykład, do jasnych ścian i podłogi przeciwwagą będzie kanapa w mocnym kolorze burgundowa, fioletowa czy w odcieniu butelkowej zieleni. Jeżeli całe mieszkanie utrzymane jest w pastelowej stylistyce, to przełamaniem może być łazienka. Jedną ze ścian łazienki można pokryć płytkami w intensywnym kolorze albo tapetą w wyrazisty wzór – charakterystyczne dla stylu angielskiego tapety zdobi kwiecisty motyw albo szkocka krata.

Kolorystyka jest fundamentem w aranżacji, jednak to razem z meblami, wzorami i dodatkami tworzy całość, bo styl angielski to nie tylko rustykalna naturalność, ale także odrobina przepychu.

sypialnia w stylu angielskim

Meble i materiały

Meble w stylu angielskim mają służyć wygodzie. W angielskich domach zawsze znajdziemy wygodny fotel, eleganckie podnóżki, stoliczki oraz pufy. Bez poduszek, koców i innych miękkich materiałów, styl ten nie ma racji bytu. Meble stylizowane na antyczne lub klasyczne są zazwyczaj tapicerowane i nie muszą pochodzić z tej samej kolekcji. W każdym mieszkaniu znajdziemy obitą skórą lub welurem, pikowaną sofę z giętkimi podłokietnikami. Jest to tzw. sofa Chesterfield charakteryzująca się klasą i elegancją, a wywodząca się z klubów dla dżentelmenów. Kolejnym ważnym elementem jest, obowiązkowa w całym domu, drewniana podłoga. Centrum tej ciepłej aranżacji będzie stanowić kominek. Natomiast, ściany angielskich mieszkań pokryte są drewnianą boazerią z rzeźbieniami i charakterystycznymi rantami o wysokiej jakości. W celu nadania wnętrzom dodatkowego ciepła i wrażenia luksusu, można zastosować grube tapety materiałowe czy strukturalne. W angielskim salonie nie może brakować wyróżników stylu, takich jak szafka na trunki czy przeszkolona witryna na porcelanę.

Dominującym materiałem stylu angielskiego jest drewno. W jadalni dominuje ciężkie i gięte drewno, o obiciach z kwiatowymi motywami. Podstawą jest wielki, drewniany stół z wełnianym obrusem. Kuchnia najlepiej z drewna z wyspą, zabudowanym AGD, wykończona marmurowym blatem i cokolikami. W łazienkach też mogą znajdować się drewniane meble. Natomiast płytki koniecznie z motywem rycerskim (heraldyka) lub z wzorem w szachownicę. Mosiężne krany dodadzą klasy. Zamiast płytek w łazienkach angielskich często obecna jest tapeta na ścianach. W łazience wolnostojąca wanna, najlepiej w stylu wiktoriańskim, z rzeźbionymi nóżkami. Pomieszczenie do kąpieli oraz toaleta powinny być oddzielne.

Nie zapomnij o dodatkach

Angielskie wnętrze lubi być wypełnione licznymi rodzinnymi pamiątkami, obrazami przodków, zegarem po babci, lustrami czy ulubionymi książkami. Najlepszym miejscem do ich wyeksponowania jest salon. Na ścianach goszczą kinkiety. W mieszkaniu musi się znaleźć pojemnik na gazety czy lampa z abażurem.  Każde miejsce jest zaaranżowane. Sufity z kasetonami i kryształowym żyrandolem dodadzą całości uroku. Pomieszczenie koniecznie wysokie. Wypoczynek udekorowany różno-kolorowymi kocami ze wzorem w szkocką kratę i poduszkami. Powinien znaleźć się też perski dywan, rozłożony przed sofą. Nie zapomnij też o wyznaczniku angielskiego stylu ciężkich, barwnych zasłonach czy kotarach z połyskujących tkanin, takich jak satyna, perkal czy gruby welur. Ponadto w angielskim stylu mile widziane są wszelkie porcelanowe, delikatne, z miękkim ornamentem bibeloty: filiżanki, dzbanuszki, talerzyki oraz patery na owoce i stylowe świeczniki. Z kolei w łazience kwiaty i miękkie dywaniki, w które przyjemnie zapadać się będą bose stopy.

salon w styli angielskim

Projektujemy wnętrza z duszą

NARYSUJEMY tworzy zespół profesjonalistów, którzy pragną podzielić się z Tobą swoją pasją do aranżacji wnętrz. Nasza firma dokłada wszelkich starań, aby sprostać zadaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Już teraz odważ się na wyjątkowe wnętrza!

Razem przemieńmy cztery ściany w przytulne wnętrze!