Hiszpańska moda w polskich aranżacjach

salon w kolorystyce turkusu, beżu

Energetyczna harmonia

Przez setki lat hiszpańskie wnętrza były inspiracją dla wielu europejskich posiadłości, odznaczyły się w aspektach kulturowych, jak i tych związanych z postrzeganiem mody wnętrzarskiej. Do dzisiaj widzimy te akcenty w aranżacjach mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Mają one bardzo często powiązania z ludem muzułmańskim czy mauretańskim. Hiszpania kojarzy się energią płynącą z tańca symbolizującego swobodę ducha, tradycji takich jak corrida i z popołudniową sjestą. Każdy z tych elementów wyraża się w pewien znamienny sposób w stylistyce tego kraju. Wyróżnia się tu mieszanka kształtów, szczegółów i barw, które składają się na jeden wspólny ornament. Uniwersalizm tej stylistyki pozwoli na wykorzystanie je zarówno w wielkich przestrzeniach domowych, jak i w malutkich kawalerkach. Energia, którą w ten sposób wprowadzimy, będzie niepowtarzalna, a jej egzotyka odzwierciedli się w oryginalności i zmysłowości całego pomieszczenia.

ceramiczne płytki hiszpańskie w kuchni

Barwy widoczne na każdym kroku

Na samym początku warto zaznaczyć, że hiszpańskie kolory mają przypominać pobliskie tereny obszaru Morza Śródziemnego. Z tego powodu najczęściej wykorzystywane są tonacje takie jak:

  • biały,
  • piaskowy,
  • lazur reprezentujący wodę,
  • zielony jako roślinność wyłaniająca się nieopodal linii brzegowej.

Ściany w takich wnętrza będą praktycznie nieskazitelne, idealnie gładkie. Poza wcześniej wymienionymi kolorami wyróżniają się tutaj żywe, intensywne barwy – jest to dobra wiadomość dla wielbicieli ekstrawaganckich aranżacji. Wykorzystamy m.in. płomienną czerwień, kolor musztardowy, różowy, ciemny oranż oraz różne warianty brunatnego.

Wyposażenie znane z hiszpańskiego temperamentu

Styl hiszpański od lat lubuje się w naturalnych materiałach, zapominamy tu o wszelkich sztucznych tekstyliach. Wykorzystywane są surowce prosto od Matki Ziemi. Zwykle będzie to cegła, kamień, terakota, glina, rattan, skóra, juta i wykorzystywane niemal w każdej aranżacji – drewno.  Odradzamy stanowczo czerpania inspiracji ze stylów luksusowych takich jak glamour lub art deco. Zalecamy natomiast nurty związane ze stylistyką etno, rustykalną i boho. Meblami, na które warto postawić, będą drewniane szafki, półki, komody, tkane z rattanu fotele, a także jasne, cieliste leżanki z wikliny. Podłoga powinna być wyłożona drewnianymi panelami, a na niej będzie świetnie wyglądać stary, a nawet lekko poszarzały dywan. Szczególnie jeżeli znajdą się na nim charakterystyczne dla tego terenu wzory. Przy zdobieniu okien, zastanów się nad barwnymi zasłonami czy alternatywnymi roletami rzymskimi. Najlepiej spisze się tutaj bawełna. Tapicerowana kanapa nigdy nie będzie prezentować się tak dobrze, jak z poduszkami w klimacie rustykalnym. Obok niej możemy postawić blat, na którym umiejscowimy rzeczy użytku codziennego, takie jak misy, wazony, świeczki i rozmaite rośliny, znane z obszaru Półwyspu Iberyjskiego.

hiszpański salon z jadalnią

Pomieszczenia o szczególnej wartości dla Hiszpanów

Miejscem, w którym mieszkańcy tego kraju mogą spędzać setki godzin będzie oczywiście kuchnia. Biorąc z nich przykład warto stworzyć projekt tego pomieszczenia, tak aby za każdym razem jak tam jesteśmy, będziemy czerpali radość podczas rodzinnych obiadów i samego przygotowania dań. Ściany nie będą pomalowane zwykłą farbą, w hiszpańskich stylizacja używa się wariacji płyt ceramicznych. Zazwyczaj będą przedstawiać symbole ludowe. Najczęściej aranżacja będzie opierać się na kilku barwach, zwykle będzie to jasny żółty, niebieski i biały. W przypadku sypialni, na środku powinno pojawić się duże, komfortowe kilkuosobowe łóżko. Jest to miejsce respektowane, dlatego warto je wyróżnić na swój sposób. Przysłużą się temu kolory na poszewce takie jak czerwony, szary i brązowy. Dla nocnych marków proponujemy rzemieślniczy stolik nocny zrobiony z rattanu, jest cudownym miejscem dla lampki nocnej z kloszem, jak i najpotrzebniejszych drobiazgów.

salon otwarty na kuchnię

Stwórz wymarzone wnętrze razem z nami!

Przenieś się do słonecznej Hiszpanii w swoim własnym mieszkaniu z pomocą NARYSUJEMY! Nasz doświadczony projektant wnętrz specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji mieszkań w stylu hiszpańskim. Pozwól nam stworzyć dla Ciebie przestrzeń pełną ciepła, kolorów i rustykalnej elegancji. Skorzystaj z naszego projektu, aby poczuć magię hiszpańskiego klimatu i stworzyć unikalną, relaksującą oazę w swoim domu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak sprawić by wnętrza były egzotyczne?

Jeżeli chcemy, aby wnętrza były bardziej egzotyczne, możemy zastanowić się nad stylem hiszpańskim, który jest pełny niecodziennych wzorów i radosnych kolorów. 

Jak wygląda styl hiszpański?

Styl hiszpański inspiruje się stylami takimi jak etno, rustykalny i boho. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się o szczegółach, zajrzyj do tego artykułu.