Francuski styl – po prostu le chic! 

ludwikowskie meble we wnętrzach

ODROBINA FRANCJI

Wnętrze we francuskim duchu to połączenie klasycznych elementów z nowoczesnością. Hipnotyzuje swą klasą i szykiem, pozwalając przenieść się do królewskich komnat za czasów ludwikowskich. Tutaj przepych łączy się z prostotą i zniewalającą lekkością, tak znamienną dla Paryżan, tworząc zapierający dech w piersiach efekt, o którym można powiedzieć jedno – sztuka sama w sobie. Taki właśnie jest styl znad Sekwany. W dalszej części artykułu zobaczysz, czym dokładnie charakteryzują się aranżacje z francuską nutą.  

FRANCUSKI, CZYLI JAKI?

Synkretyczny – tak w uproszczeniu można scharakteryzować tę kompozycję wnętrzarską, która swe korzenie ma w epoce baroku, poza tym czerpie również z rokoko. Zatem przepych, cecha bazowa francuskiego stylu, jest w pełni uzasadniony. Jednak współcześnie przyjmuje bardziej stonowaną formę, niemniej, wciąż bije od niego wyrafinowanie i klasa. To także monumentalizm w pomieszczeniach, które powinny być otwarte i dużych rozmiarów. Do tego przewaga jasnych, ciepłych kolorów – stałego elementu takich kompozycji. Innymi słowy, wytworna elegancja łączy się z niewymuszoną nowoczesnością o pogodnym tonie – iście paryski szyk.  

francuski styl w pokoju

FRANCJA ELEGANCJA

Francuzi znani są z nienagannego, aczkolwiek niewymuszonego sposobu prezentowania się, czym nieustannie zachwycają. Jednak to tylko pozory, bowiem aby osiągnąć wymarzony efekt stylowej lekkości, muszą przestrzegać pewnych zasad. Podobnie jest przy projektowaniu francuskich wnętrz, aby wprowadzić ten styl w swoje progi, należy uwzględnić następujące elementy:  

PRZESTRZEŃ

 • Przestronne, otwarte powierzchnie. Nierzadko łączenie kuchni z salonem bądź jadalnią; 
 • Wytworne, pełne klasy okna Portfenetr, czyli okna balkonowe sięgające od podłogi do sufitu; 
 • Przytulne, spokojne barwy na ścianach – biele, écru, beże, róże oraz pastelowe odcienie niebieskiego, wykończone ujmującą sztukaterią i rozetami. Jeśli nie farba, to korzystnie wypadną również tapety i boazerie – w tym przypadku angielskie; 
 • Drewniane parkiety ułożone w jodełkę, a w łazience płytki podłogowe ułożone w biało-czarną szachownicę. 

OŚWIETLENIE

Dobre światło to podstawa francuskiego stylu, który kocha blask. Idealnie sprawdzą się wytworne, pozłacane, kryształowe żyrandole. Jednak, jeśli wolisz coś lżejszego, to warto postawić na kinkiety bądź lampy stołowe, a nawet podłogowe.  

SYMETRIA

Niech będzie parzyście! Francuzi cenią sobie harmonię i proporcję. Dlatego każdy element w pomieszczeniu winien być w ilości parzystej i przestrzegać zasad symetrii.  

francuski design w łazience

MEBLE

Charakterystyczne dla aranżacji znad Sekwany są lekkie, wygodne, jednak z nutą wytworności rozwiązania. Najbardziej znane są meble ludwikowskie „ludwiki” (bogato zdobione, wyrafinowane, o falistych kształtach). Niemniej to nie jedyna możliwość. Wybierając umeblowanie swoich wnętrz, przede wszystkim postaw na:  

 • opływowy, zaokrąglony kształt, który nadaje miękkości, 
 • drewno i tkaniny (pikowane i tapicerowane elementy ze zdobieniami snycerskimi i ornamenty z motywem roślinnym),  
 • szkło i marmur, np. na blatach stołów, 
 • gięte nóżki w sofach, fotelach i komodach, 
 • parzystość i symetrię. 

DODATKI I DEKORACJE

Akcesoria w stylu francuskim cechują się naturalną wytwornością. Należy pamiętać, iż nawet tutaj, przepych ma swoje granice, dlatego do wyboru dekoracji podejdź z rozwagą. Oto kilka wskazówek, jak wpleść francuski akcent do pomieszczenia: 

 • zasłony sięgające ziemi, karnisze przy samym suficie, poduszki, narzuty i dywany – wszystko to powinno zostać wykonane z wysokiej jakości materiałów, 
 • nie należy rezygnować ze wzorów – kwiatowe, z liśćmi czy muszlami dodadzą przytulnego charakteru, 
 • pamiętaj także o żyrandolach z kryształów i barokowych lustrach, 
 • efektu prosto z królewskiego dworu nadadzą również ozdobne kolumny i podpory, 
 • wszelkie szkło, artykuły ceramiczne, świeczniki, szkatułki powinny pozostać na widoku, co przyniesie wnętrzu oczekiwanego splendoru,  
 • otocz się sztuką – czarno-białe zdjęcia, rzeźby, obrazy, grafiki powinny na stałe zagościć w Twoim domu lub mieszkaniu. 
salon po francusku

Wszystko, co modne i z klasą zaczyna się nad Sekwaną. Taki właśnie jest francuski styl, który zachwyca przepychem i szykiem, a mimo to nadal jest funkcjonalny. Dzięki temu możesz stworzyć aranżacje, które kreują iście królewską otoczkę, a ponadto idealnie nadają się do spędzania relaksujących chwil. To po prostu praktyczna elegancja, którą wszyscy chcą naśladować, gdyż nigdy nie zawodzi. Dopracowane w każdym szczególe, lecz niewymuszone – takie są francuskie wnętrza.  

TWOJE WŁASNE FRANCUSKIE WNĘTRZE

Przy wprowadzaniu do pomieszczeń tak wymagającej aranżacji, pomoc wykwalifikowanych ludzi będzie niezawodna. Zatem skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów z NARYSUJEMY, którzy sprowadzą do Ciebie odrobinę Francji.  Działamy w Warszawie i okolicach. Realizujemy także współpracę zdalną na terenie całego kraju. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakie są cechy francuskiego stylu?

Charakterystyczne dla wnętrz we francuskim duchu są pełne blasku, monumentalne, niegardzące przepychem, a równocześnie przytulne i wygodne rozwiązania. Synkretyzm w czystej postaci, który pozwoli na stworzenie wyjątkowych aranżacji. Przede wszystkim dominują w nim pastelowe kolory, złote dodatki i zdobione meble. Istotne dla tego stylu są zasady symetrii, dzięki którym wszystko łączy się w jedną harmonijną całość.  

Czy francuski styl sprawdzi się w mieszkaniu?

Tak. Styl ten pasuje zarówno do wnętrza domu, jak i mieszkania. Dobrym pomysłem w takim przypadku jest połączenie kuchni z salonem bądź jadalnią i stworzenie jednego dużego pomieszczenia. Istotny jest także dostęp do jak największej ilości światła – cecha charakterystyczna francuskiego stylu oraz sposób na optyczne powiększenie pokoju.