Image Alt

Efekt industrialnej rdzy na ścianie – jak uzyskać? 

Rdza kojarzy nam się ze starymi przedmiotami, które wymagają gruntownej naprawy lub nie nadają się do użytkowania i trzeba je wyrzucić. Trend na surowe wnętrza spowodował, że rdza wkroczyła do mieszkań I stała się sposobem na urozmaicenie mieszkania. Skorodowana blacha zainspirowała architektów wnętrz, którzy postanowili wprowadzić efekt zużycia na powierzchniach oraz w wykończeniu mebli.  

Nadszarpnięte zębem czasu powierzchnie inspirowane są japońskim stylem wabi-sabi, który nawiązuje do filozofii przemijania. Za jego sprawą niedoskonałe faktury, takie jak patyna, rdza, czy popękane drewno są uznawane za piękne i naturalne. Dalekie od doskonałości wnętrze z rdzawą ścianą jest surowe, ale dzięki odpowiednim dodatkom może być bardzo przytulne. Sprawdź, jak łatwo uzyskać efekt korozji na ścianie, jakie dodatki i dekoracje wybrać, by cała aranżacja wnętrza charakteryzowała się niepowtarzalnością.  

ALT1: „industrialna rdza we wnętrzu”

Najlepsze miejsce na rdzę 

ALT2: „postarzane ściany w stylu wabi-sabi”

Ściana imitująca rdzę najczęściej spotykana jest w mieszkaniach urządzonych w stylu loftowym lub industrialnym, choć bez problemów pasuje się do wnętrza rustykalnego, które nawiązuje do wiejskiego domu naszej babci. Doskonale sprawdzi się w stylu nowoczesnym, jako rozwiązanie eksperymentalne i element przyciągający uwagę. Rdzawą farbą najlepiej pokryć niewielką powierzchnię, na przykład ściankę działową, wezgłowie łóżka lub fragment salonu.  

Jak otrzymać rdzawy efekt na ścianie?  

Na rynku dostępnych jest wiele opcji, które umożliwiają uzyskanie efektu korozji mamy do wyboru farby bądź specjalny tynk zawierający cząsteczki żelaza. Pokryta nim powierzchnia wystawiona na odpowiednie czynniki rdzewieje w naturalny sposób. Do zalet tynkowanej rdzy możemy zaliczyć: 

  • Naturalne odzwierciedlenie prawdziwej rdzy 
  • Wrażenie trójwymiarowości  
  • Długotrwały efekt  

W przypadku tynku, rdza tworzy się po dodaniu do produktu odpowiedniego aktywatora, po czym jest gotowa do użycia. W trakcie nakładania dowolnie pracujemy nad ostateczną formą, co wymaga jednak odrobiny wprawy, więc warto zastanowić się nad zatrudnieniem fachowca.  

Jeśli lubimy zmiany, lepszym wyjściem będzie farba imitująca rdzę, ponieważ efektem końcowym będzie gładka powierzchnia gotowa do szybkiego przemalowania. Ta metoda jest łatwiejsza i możliwa do wykonania samodzielnie. Naturalne odpryski i postarzenie powierzchni osiągniemy stemplując przygotowaną powierzchnię wybraną wcześniej farbą. Zagruntowane podłoże możemy pomalować na czerń lub brąz, następnie nakładać kolejne warstwy dekoracji. Najlepiej zastosować dwa-trzy odcienie, odpowiednie będą kolory ochry, gliny oraz ziemi, gdyż rezultat będzie najbardziej zbliżony do popularnej w nowoczesnej architekturze blachy kortenowskiej. 

Na rynku dostępne są również specjalistyczne zestawy dedykowane efektowi korozji. Na ścianę nakładamy farby w pomarańczowo-brązowych barwach, po czym posypujemy proszkiem bądź spryskujemy aktywatorem. 

ALT3: „efekt rdzy za łóżkiem w sypialni” 

Meble i dodatki w rdzawej aranżacji 

Trzeba mieć na uwadze to, że efekt korozji na ścianie jest bardzo intensywny, dlatego łatwo przesadzić. Świetnym rozwiązaniem, które nie przeciąży mieszkania, jest wybranie elementów wyposażenia w naturalnych, jasnych kolorach – będą one stanowić tło dla rdzawej ściany.  

Wybór mebli do wnętrza z wykończeniem nawiązującym do starej blachy może wydawać się nie lada wyzwaniem, dlatego podpowiem ci dziś kilka wskazówek, jak osiągnąć wysublimowany, unikatowy i powalający efekt w swoim mieszkaniu.  

Jeśli rdzawa ściana jest punktem centralnym aranżacji, postaw na białe, beżowe lub szare meble i delikatne dodatki w jasnych barwach. Gdy cały projekt mieszkania nawiązuje do stylu wabi-sabi, postaw na skórzany wypoczynek w odcieniach brązu lub khaki, terakotowe doniczki i dodatki, loftowe lampy z miedzianym lub patynowym wykończeniem. 

Pomieszczenie nabierze wyjątkowego charakteru, jeśli zdecydujesz się na stare, surowe stoły, półki i fotele znalezione na pchlim targu czy drewniane krzesła z domu babci.  

Podoba ci się rdzawy efekt, ale nie wiesz, która ściana twojego mieszkania najlepiej będzie się prezentować w takiej odsłonie? Wykonana przeze mnie wizualizacja oszczędzi twój czas i pokaże ci prawdziwy potencjał lokalu.

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor