Image Alt

Duński przepis na szczęśliwe wnętrze

projektant pracujący przy drewnianym biurku

Znajdźmy szczęście na mapie  

Północ Europy jest inspiracją dla wielu projektantów. Zwracają oni uwagę na oryginalny styl, który został zaakceptowany, a z biegiem czasu wręcz pożądany przez ludzi. Styl skandynawski to jasne minimalistyczne wnętrza, w których ważną rolę ogrywa natura – najczęściej w postaci drewnianych zdobień. Styl ten kładzie nacisk na przytulną, domową atmosferę. Za początki hygge uznaje się Danię, jednak kraje skandynawskie zabiegają o uznanie idei jako symbolu ich kraju.  

zdjęcie przytulanie urządzonego skandynawskiego salonu

Co to oznacza?   

Nie jest łatwo jednoznacznie przetłumaczyć znaczenie słowa ,,hygge’’, jednocześnie oddając to, co się z nim wiąże. Wiemy, że za tą filozofią idzie dobry nastrój, spotkania w miłym towarzystwie, czy przyjemne wieczory. Mieszkańcy Danii? uwielbiają dobry design. Sporo rozwiązań aranżacyjnych w duńskich domach wygląda jak wyjęte prosto z wnętrzarskich katalogów. Wynika to z tego, że to właśnie dom jest miejsce, w którym rodzą się idee wnętrzarskie.   

Błogość, odpoczynek i czas spędzany z rodziną – tak najprościej można opisać wszystko, co kojarzy się ze stylem hygge. To właśnie w tych pojęciach Duńczycy znaleźli swój sposób na szczęście, które wyrażają między innymi za pomocą dekoracji w domu, który jest sercem hygge.   

 

Cechy charakterystyczne  

Jak każdy styl posiada on cechy charakterystyczne, które pokierują  nas na właściwą drogą do idealnie urządzonego mieszkania.
 

  • oświetlenie 
  • świece 
  • kominek, 
  • naturalne wnętrze,  
  • prostota,  
  • barwy ziemi,  
  • vintage,  
  • drewno. 

projektant pracujący przy drewnianym biurku

Wprowadźmy prywatne szczęście do naszych wnętrz  

Trzy na dziesięć gospodarstw domowych w Danii posiada własny kominek. Wśród mieszkańców uznaje się ich za uprzywilejowanych pod względem hygge. Można więc ten element nazwać rozpoznawczym dla tego stylu. To właśnie przy nim można zasiąść i rozkoszować się przytulnością i ciepłem. Równie ważne są świece. Dają podobne poczucie ciepła, oświetlają, a także z imitują ,,ciepło’’ płynące z kominka. To właśnie one są podstawą dekoracji każdego pomieszczenia.   

  

Drewno i natura  

Od zapachu palącego się drewna po wspomnienie pradawnych ognisk domowych wszystkie te elementy sprawiają, że jest to materiał kluczowy. Prostota i naturalność idealnie wpasowują się w idee. Drewno sprawia, że czujemy się bliżej natury, a nasze otoczenie jest ciepłe i przyjazne. Nie chodzi tu tylko o drewniane panele położone na podłodze. Znaczenie ma również mała dekoracja na półce w salonie, czy wyposażenie dziecięcego pokoju. Jeszcze lepiej, gdy odniesiemy się do kolejnych elementów zaczerpniętych z natury. Samo drewno nie wystarczy, by poczuć znajomy, leśny klimat. Każdy jego kawałek przybliża nas do hygge. Przy projektowaniu wnętrza warto odnosić się do takich elementów jak liście, gałązki, orzechy, czy sztuczne skóry zwierząt. 

   

Vintage  

Wiele elementów wyposażenia powinno zostać zachowanych w klimacie Vintage. Nie chodzi tu tylko o stylizowanie nowych dodatków. W tym wypadku mowa o przedmiotach z duszą – kupionych na targach staroci lub w sklepach z antykami. Dzięki temu mieszkanie zyskuje przytulność, nostalgię i nowe historie!  

  

Światło 

,, Kiedy wieczorem jedzie się tramwajem i patrzy w okna mieszkań na pierwszym piętrze, widać, jakie są ponure. Nic- ani meble, ani ozdoby, ani dywany – nie jest tak ważne jak dobre oświetlenie.’’ – Poul Henningsen 

Jak widać, światło odgrywa ważną rolę w naszych wnętrzach. Należy je dokładnie wybierać i umieszczać w strategicznych miejscach, tak aby było spełniało swoje funkcje. Im bardziej przytłumione światło, tym lepiej. Temperatura barwna lampy błyskowej to około 5500 kelwinów, jarzeniówki 5000 kelwinów, a lampy żarowe około 3000 tysięcy kelwinów.   

Dowodem na to, jak ważne jest światło może być przykład duńskiego architekta Poula Henningsena, który poświęcił życie na badanie wpływu światła na ludzi. Lampy jego autorstwa nazywane są w Danii po prostu ,,PH’’ – klasyka dostępna w każdym sklepie wnętrzarskim. 

 

Poczuj ten klimat  

A więc jak zaprojektować wnętrze w stylu Hygge? Należy pamiętać przede wszystkim o emocjach, przytulności, miłości i odpoczynku. Bliskość z naturą, drewno, historia, ogień i oświetlenie to kluczowe elementy. Możliwość znalezienia ich na wyciągnięcie ręki’’ sprawia, że stworzenie przytulnego pomieszczenia jest wyjątkowo łatwe i przyjemne, a jego dusza sprawi, że poczujemy się tam wyjątkowo przyjaźnie i komfortowo. 

 

Hygge to idea, która idealnie wpasuje się zarówno w małą kawalerkę, jak i w jednorodzinny dom. To jej niepowtarzalny klimat sprawia, że nasze miejsce staje się naprawdę nasze. Narysujemy za cel stawia sobie potrzeby swoich klientów i robi wszystko, aby idealnie zrealizować ich założenia i wymagania. Skontaktuj się z nami i obserwuj, jak dzieje się magia w Twoim wnętrzu. 

 

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor