WNĘTRZA W STYLU INDUSTRIALNYM

drewniany stół, ceglana ściana

Styl industrialny

W ostatnim czasie styl industrialny zyskał dużą popularność. Mimo to nie każdy zdaje sobie sprawę z okoliczności jego powstania, które miało miejsce w Stanach Zjednoczonych w czasie recesji. Wówczas znacznie zwiększyła się ilość opustoszałych fabryk i lokali gospodarczych. W celu rozwiązania problemu ich wykorzystania narodził się pomysł zamieszkania w takich przestrzeniach. Można więc podsumować ten nurt jako połączenie oszczędności z przymusem dostosowania się do nowych realiów życia. Wraz z upływem czasu doceniono specyfikę loftowych wnętrz. Śmiało możemy mówić o “modzie” na tego typu aranżacje, które niejednokrotnie stanowią wyznacznik luksusu dzięki odpowiednio dobranym dodatkom i rozwiązaniom.

Odmiany stylu industrialnego

Lampa sufitowa z fabryki, betonowe ściany i sufit, skórzana sofa

Najprostszym sposobem na uzyskanie industrialnej przestrzeni jest wykorzystanie budynków pozostałych po magazynach, fabrykach lub zakładach browarniczych. Elementy takie jak cegła, beton, duże metalowe okna, barierki i poręcze czy też lampy przemysłowe nadają wnętrzu pożądany charakter, dzięki czemu nie musimy się bardziej wysilać. To, co czyni miejsce wyjątkowym jest bez wątpienia jego przeszłość – często można ją wręcz wyczuć po wejściu do danego pomieszczenia. Taki wariant określa się mianem loftu w wersji “hard”. Natomiast wnętrza określane jako “soft loft” są tworzone od podstaw w celu uzyskania jak największego podobieństwa do dawnych przedsiębiorstw. Dobrze sprawdzają się również stare kamienice charakteryzujące się przestronnością. Wartym podkreślenia jest fakt, iż industrialne aranżacje nie są przeznaczone tylko dla dużych metraży. Konkretne produkty lub materiały mogą wystarczająco wykorzystać potencjał nawet niedużych mieszkań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skupić się na jednym pomieszczeniu np. sypialni lub łazience.

Dla kogo wystrój industrialny?

Często styl industrialny rezerwowano dla ludzi młodych z oryginalnym podejściem do projektowania wnętrz – zdecydowanie bezpodstawnie. Wszelkie ozdoby i elementy wywodzące się z tego nurtu potrafią oczarować nawet najbardziej wymagające osoby. Nietrudno zauważyć, że współczesne aranżacje obfitują w takie tworzywa jak beton czy czerwona cegła. Ich uniwersalność sprawia, że każde wnętrze nabiera charakteru niezależnie od wieku mieszkańców. Jedyne, co może zniechęcać do zdecydowania się na ten styl urządzania, jest poczucie chłodu we wnętrzu. Metal, szkło bądź betonowe wykończenia nie sprawiają wrażenia przytulnych, aczkolwiek uzupełnienie przestrzeni odpowiednimi meblami pomoże w złagodzeniu surowego charakteru. W takim przypadku świetnie sprawdzi się kominek, którego nie sposób zastąpić niczym innym.

betonowe ściany, drewniane meble kuchenne, szara sofa

Czym wypełnić loftowe wnętrze?

Dodatki typowe dla stylu industrialnego różnią się od tych charakterystycznych dla pozostałych nurtów. Z pewnością nie liczy się w nich elegancja – wręcz przeciwnie! Nie bójmy się nietypowych akcentów takich jak:

  • odsłonięte rury wykonane z miedzi,
  • gołe żarówki z wyeksponowanym żarnikiem,
  • metalowe szafki/półki.

Odrzućmy wszelkie ozdoby z porcelany bądź inne eksponaty. Element, który można uznać za tzw. “game changer” to oświetlenie w postaci samych żarówek zwisających na niedbale ułożonych kablach. Jeśli takie rozwiązanie nas nie satysfakcjonuje, możemy rozejrzeć się za lampami stalowymi lub pochodzącymi z fabryk/zakładów. Zamiast nowych mebli z salonów otwórzmy się na te stare i zapomniane. Warto zaglądać na targi staroci, gdzie często możemy znaleźć prawdziwe perełki. W zależności od stanu takich mebli możemy oddać je do renowacji, dzięki czemu damy im drugie życie. Szczególną uwagę zwracajmy na:

  • skórzane kanapy,
  • drewniane komody/regały,
  • stoły o prostej budowie,
  • minimalistyczne krzesła.

Loft – kreatywna przestrzeń

Pamiętajmy, że lofty w czasach swojej świetności stanowiły miejsca przeznaczone do twórczej pracy. W związku z tym warto to podkreślić, uzupełniając aranżację o dzieła sztuki. Obrazy w kolorystyce czarno–białej lub różnego rodzaju abstrakcje dobrze wpasują się w klimat takiej przestrzeni. Można jednak spróbować kontrastu, wybierając kolorowe plakaty w stylu pop–art, które ożywią dane wnętrze.

drewniany stół, białe meble kuchenne, białe krzesła

ARCHITEKTURA WNĘTRZ DLA TWOJEGO DOMU

Wnętrza w stylu industrialnym skradły już niejedno serce. Odpowiedni dobór dodatków sprawia, że z łatwością dostosujemy je do naszych upodobań. Jeśli nie jesteś do końca przekonany, czy to coś dla Ciebie, zespół NARYSUJEMY z przyjemnością udzieli wszelkich wskazówek i porad. Nasza siedziba znajduje się w Warszawie, aczkolwiek możliwa jest konsultacja w formie zdalnej. Z chęcią odmienimy Twoje mieszkanie lub zaprojektujemy nowe z poszanowaniem indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do współpracy!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym jest styl industrialny?

Styl industrialny polega na wykorzystaniu budynków pofabrycznych jako przestrzeni mieszkalnej. Obecnie również nowo powstałe mieszkania stylizowane są na lofty, nawet te niewielkich rozmiarów.

Kto może sobie pozwolić na mieszkanie w stylu loft?

Ten styl nie jest przeznaczony dla konkretnej grupy społecznej. Jego prostota pozwala na wprowadzenie różnego rodzaju modyfikacji, dzięki czemu każdy może dostosować go do swoich upodobań.

Jakie meble pasują do stylu industrialnego?

Kierując się wyborem mebli, postawmy na te z historią, nawet mocno wysłużone. Często wystarczy kilka zabiegów renowacyjnych i mebel otrzyma drugie życie i zagwarantuje niepowtarzalny klimat.

Jakie dodatki do loftu?

W przestrzeniach typu loft jako element dekoracyjny świetnie sprawdzą się gołe żarówki zawieszone na widocznych kablach. Kreatywniejszą opcją będą lampy pochodzące z zakładów fabrycznych z metalowymi obudowami.